تاریخ ارسال : ۱۰ تیر ۱۳۹۱ ساعت : ۵:۲۶ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly

منار خمیده دوره ایلخانی در کاشان دوباره جان می گیرد

منار خمیده دوره ایلخانی در کاشان دوباره جان می گیرد


روزنامه کاشان – ایلنا اعلام کرد: سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان از اجرای طرح مطالعات، شناخت کالبدی و سازه‌ای مناره زین الدین دوره ایلخانی در این شهرستان خبر داد.

 «حسین یزدان مهر» در گفتگو با  ایلنا با اعلام این مطلب، مطالعات، مستند سازی، تحلیل و آسیب‌شناسی سازه‌ای منار زین الدین را از جمله مراحل اجرایی این طرح بر شمرد.

وی گفت: این پروژه با اعتباری بالغ بر دو میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی اجرا می‌شود.

به گفته وی، انجام مستند سازی، روله کامل بنا و به دست آوردن تحلیل سه بعدی منار زین الدین و تحلیل نتایج و آسیب‌شناسی منار از جمله زیر مجموعه‌های این طرح است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی کاشان اظهار داشت: این پروژه تا پایان شهریور ماه در دو فاز موازی با هم توسط دو گروه مشاور از اساتید دانشگاه چون محمد حسن محبعلی معاون اسبق سازمان میراث فرهنگی کشور و فخیمی کار‌شناس ارشد مهندسی زلزله و تحلیل سازه اجرا می‌شود.

گفتنی است: ساخت این بنای تاریخی در حدود قرن هفتم هجری قمری و به نقل قولی برگرفته از متون تاریخی، مربوط به قرن نهم است.

منار زین الدین با ارتفاع ۴۷ متری خود یکی از بلند‌ترین منار‌های شهر بوده به طوری که از دید هیچ مسافری که از دور به شهر نزدیک می‌شده مخفی نمی‌مانده است. این منار آجری در زلزله نسبتاً بزرگ کاشان در دوره زندیه آسیب دید و از حالت تعادل و ایستایی خارج شده و کمی خم شده است. بطوریکه مستشرقین از آن به نام منار خمیده کاشان نیز یاد کرده‌اند. در اوایل قرن حاضر به دلیل جلوگیری از ریزش منار در حدود ۲۰ متر از بالای آن تخریب شده و ارتفاع آن کاهش داده شد.

این بنای تاریخی در سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۱۸ در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=7416
مطالب مرتبط

 • آریابرزن تیر ۱۳, ۱۳۹۱ - ۹:۵۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  گرخشت اول رانهدمعمارکج
  تا ثریا میرود دیوار کج
  آدمای باسواد بهشون توجه نمیشه وکسانی که به آسیاب همدیگه آب میکنند وبهم نون قرض میدهند .همه لقبی میگیرند.معاون اسبق.رایزن غیرفرهنگی. سرکنسولگری مغولستان.آبدارچی وزارت مالیه.کارچاق کن بلدیه ودهها نون قرضی

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: