تاریخ ارسال : ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۲۶ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

منشأ ریزگردهای آران و بیدگل خارجی نیست

کاشان نیوز: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری آران و بیدگل در گفتگویی با بیان این‌که منشأ ریزگردهای شهرستان در خارج از کشور نیست اظهار کرد: ممکن است ریزگردهای استان‌های مرزی منشأ خارجی داشته باشد، ولی با توجه به موقعیت شهرستان که در مرکز کشور قرار دارد، بعید است منشأ ریزگردهای آن خارجی باشد.

رضا شفیعی اجرای طرح‌های نوین بیابان‌زدایی برای رفع این مشکل را یادآور شد و تصریح کرد: مالچ‌های جدیدی که بدون استفاده از نفت تولید می‌شود و با طبیعت سازگار است، جایگزین شیوه‌های قدیمی مالچ پاشی شده است.

وی اضافه کرد: میزان مصرف مالچ نفتی در هر هکتار ۱۰ تن است، درحالی‌که نزدیک پنج‌تن از این ماده جدید توان ایجاد پوشش برای یک هکتار را دارد.

شفیعی با اشاره به این‌که چندین شرکت در مناطق اطراف روستای فخره به انجام مراحل تحقیقاتی مربوط به طرح‌های نوین مالچ پاشی اقدام کرده‌اند خاطرنشان کرد: آران و بیدگل یکی از مراکز مهم اجرای طرح‌های آزمایشی بیابان‌زدایی است.

وی اضافه کرد: با توجه به اقلیم کویری شهرستان دانشکده منابع طبیعی دانشگاه کاشان می‌تواند در آران و بیدگل مستقر شود و از امکانات بسیار خوب تحقیقاتی آن بهره ببرد.

شفیعی عنوان کرد: حتی پیشنهادی به سازمان جنگل‌ها و مراتع ارائه شد که آران و بیدگل به مرکز آموزش بیابان برای کل کشور تبدیل شود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68023
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: