تاریخ ارسال : ۲۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱۰:۲۰ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
امیر سهرابی: با شکلی نوینی در موزه‌داری؛

موزه اسباب‌بازی و عروسک خیمه‌شب‌بازی کاشان بازگشایی می‌شود

کاشان نیوز: موزه اسباب‌بازی و عروسک خیمه‌شب‌بازی کاشان پس از طی مرمت به‌زودی با شکلی نوینی در موزه‌داری بازگشایی می‌شود.
به گزارش جامعه خبرگزاری میزان، موزه اسباب‌بازی کاشان یکی از موزه‌های متفاوت کشور است که توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. موزه‌ای که بر بزرگ‌سالان فرصتی برای سرک کشیدن در نوستالژی‌هایشان و برای کودکان فرصتی برای آشنایی با عروسک‌ها و اسباب‌بازی‌ها، یادگیری و بازی است. این موزه که یک سال گذشته به دلیل مرمت بنا تعطیل بوده طی هفته‌های آینده بازگشایی خواهد شد. موزه اسباب‌بازی کاشان این بار شکل متفاوتی به خود گرفته است.

امیر سهرابی، مدیر موزه اسباب‌بازی کاشان به خبرگزاری میزان گفت: در راستای توسعه موزه طرح اضافه کردن بخش اقامتی به موزه را اجرا کردیم. اضافه شدن بخش اقامتی به معنای خانه موزه شدن بود.
وی افزود: این اتفاق دو وجه دارد. بخش اقامتی می‌تواند در موضوع اقتصادی به موزه کمک کند و در تأمین هزینه‌های موضوع کمک کند. کمک اقتصادی ضمن حفظ حیات موزه، پروژه‌های مرمتی، فرهنگی و پژوهشی موزه نیز پیش می‌روند.

سهرابی گفت: وجه دیگر این است که در فضای گردشگری فرهنگی و اقامتگاه‌های بوم‌گردی فضای جدید اضافه خواهد شد و گردشگران می‌توانند شب را در موزه بمانند.

وی افزود: شب ماندن در موزه می‌تواند گردشگر را در حال و هوای موزه نگه دارد و موزه برنامه‌های بیشتری را داشته باشد. وقتی در نوع اقامت دارید به‌طور مثال روز با مجموعه موزه آشنا می‌شوید و موزه را می‌بینید. عصر در کارگاه عروسک‌سازی شرکت و شب هم خیمه‌شب‌بازی تماشا می‌کنید. این اتفاق گردشگر را بیشتر با موضوع موزه درگیر می‌کند.

سهرابی درباره نحوه مرمت و اقامتی شدن این موزه نیز گفت: بنای موزه یک طبقه زیرین داشت که در حوالی سال‌های ۶۰ صاحب‌خانه قبلی، حوض‌خانه را تخریب و روی حیاط سقف زده بود و این بنا مانند دیگر بناهای تاریخی کاشان الگوی گودال باغچه داشت.

مدیر موزه اسباب‌بازی کاشان گفت: در این پروژه بخشی از فضای سقف به سبک گودال باغچه باز شد و در طبقه پایین نیز با مرمت فضای جدیدی برای آثار موزه ایجاد شد. همچنین تماشاخانه‌ای هم برای اجرای نمایش‌های سنتی ایجادشده است.

سهرابی اظهار امیدواری کرد: پروژه در مراحل آخر است و طی یک ماه آینده موزه بازگشایی می‌شود و فعالیت‌های خود را از سر می‌گیرد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68743
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: