تاریخ ارسال : ۱۰ بهمن ۱۳۹۳ ساعت : ۵:۴۳ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
موزه عروسک کاشان توسط «امیر سهرابی» تاسیس شده است

موزه عروسک کاشان/ عکس+ ویدئو

پیش از آنکه سینما و تلویزیون نقش موثری در زندگی انسان‌ها ایفا کند مردم زمان شادی، مهمانی و برنامه‌های خود از خیمه شب بازی دعوت می‌شد تا یک نمایش عروسکی برای مردم اجرا کند.

کاشان نیوز – عاطفه استادزاده: پیش از آنکه سینما و تلویزیون نقش موثری در زندگی انسان‌ها ایفا کند مردم زمان شادی، مهمانی و برنامه‌های خود از خیمه شب بازی دعوت می‌شد تا یک نمایش عروسکی برای مردم اجرا کند.
از نظر استنادات تاریخی قدیمی مکتوب، خیمه شب بازی به قرن ۴و۵ هجری بازمیگردد.

موزه عروسک شهرستان کاشان توسط «امیر سهرابی» هنرجوی رشته ادبیات نمایشی بنا و عروسک‌های آن گردآوری شده است، در این موزه سه بخش وجود دارد که در بخش اول در اولین سالن این موزه عروسک‌های قدیمی خیمه شب بازی شهرستان نائین است که قدمت برخی از عروسک‌ها به دوره قاجار نیز بازمی‌گردد.

 در سالن دوم موزه عروسک‌های محلی ایرانی وجود دارد که هرکدام از عروسک‌ها ممکن است به حداقل ۱۵۰ سال قبل مربوط باشد و در سالن سوم نمونه‌هایی از عروسک‌های خارجی قدیمی نیز به چشم می‌خورد.

در این موزه با سبک جدیدی از راهنمایی برای بازدیدکنندگان روبرو هستیم که درکنار فردی که درمورد عروسک‌ها توضیح می‌دهد یک عروسک (مبارک) نیز توضیح می‌دهد و اینکار باعث جذابیت بیشتر برای بازدیدکنندگان می‌شود.

این مجموعه شامل بخش موزه، کارگاه ساخت عروسک و اجرای خیمه شب بازی و یک حیاط و کافه کنار موزه است که برای بازدید کنندگان محل استراحتی را تدارک دیده‌اند.

در بخشی نیز فروشگاهی مرتبط با موزه عروسک وجود دارد که عروسک‌های تاریخی دست ساز و هنرهای سنتی به چشم می‌خورد.

در کارگاه عروسک سازی این مجموعه بازدید کنندگان می‌توانند عروسکی به نام خاله نخودی را با کمک افراد آموزش دهند حاضر در مجموعه بسازند.

امیرسهرابی مدیر این مجموعه در مورد نحوه پیدا کردن این عروسک‌ها گفت: بر اساس علاقه‌مندی خودم سفر‌های زیادی داشتم که در این سفر‌ها با خانواده‌های قدیمی زیادی روبرو می‌شدم که عروسک سازی قدیمی را بلد بوده‌اند.

نسبت به علاقه‌ام به جمع آوری این عروسک‌ها از مردم شهر‌ها و روستا‌ها درخواست می‌کردم تا بدون وارد کردن سبک‌های جدید عروسک سازی جدید عروسکی را به‌‌ همان سبک قدیمی خود برایم بسازند با‌‌ همان فرهنگ بومی خود.

گفتنی است این موزه واقع در روبروی خانه طباطبایی ها کوچه علامه است و بازدید از آناز ۹:۳۰ صبح تا ۱۹ امکان پذیر بوده ضمناً شبنه ها هم تعطیل است.

گزارش تصویری

گزارش ویدیویی

 

[jwplayer mediaid=”38723″]

 

لینک دانلود: http://kashannews.net/wp-content/uploads/2015/01/001-MVI_8914-ForMob.mp4

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=38705
مطالب مرتبط

 • مصطفی عباسی فروردین ۲۲, ۱۳۹۷ - ۱:۰۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام
  لطفا به بنده کمک کنین که بتونم با جناب امیرسهرابی ارتباط بگیرم.
  ایمیل یا شماره تلفن و یا هر پل ارتباطی مد نظر شما…
  بنده دارم روی اسباب بازی تحقیق میکنم و به ارتباط با ایشون نیاز دارم.
  ممنونم ازتون

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: