تاریخ ارسال : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۵۹ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
در افتتاحیه کنفرانس نقش هنر و معماری در ارتباطات با جهان عرب

مومنیان: کاشان نقطه طلایی جغرافیایی ایران است

کاشان نیوز:صبح امروز دانشگاه کاشان میزبان پژوهشگران و اساتید بنام معماری و هنر جهان عرب بود که در «کنفرانس بین‌المللی نقش هنر و معماری در ارتباطات علمی ایران و جهان عرب» شرکت کرده‌اند.
این کنفرانس که برای اولین بار به ابتکار دانشگاه کاشان در سطح جهان عرب برنامه‌ریزی شده است، با همکاری و مساعدت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دانشگاه‌های جهان عرب و ایران در ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت‌ماه امسال در تالار آزادی دانشگاه کاشان برگزار می‌شود.

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس بین‌المللی اساتید بنام معماری و هنر از کشورهای ایتالیا، تونس، عراق، لیتوانی، سوریه، عمان، آمریکا، لبنان و اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های شاخص هنر و معماری ایران همچون دانشگاه شهید بهشتی، دانشگاه هنر تهران، هنر اصفهان، هنر شیراز، علم و صنعت، حکیم سبزواری، فردوسی مشهد و هنر تبریز حضور دارند.

در حاشیه این کنفرانس «دبیرخانه دائمی گفتگوهای علمی هنر و معماری ایران و جهان عرب» در دانشکده معماری و هنر دانشگاه کاشان تاسیس می‌شود تا پژوهش ‌های علمی و تخصصی این موضوعات به طور مستمر پیگیری شود و زمینه‌ای بر برگزاری مستمر این همایش‌ها باشد.

حمیدرضا مومنیان، فرماندار کاشان، در ابتدای مراسم ضمن خیر مقدم به مهمانان ایرانی و خارجی در کاشان بیان کرد:«ایرانیان با ورود اسلام هم ظرفیت این دین را خوب شناختند هم ارتباطات گسترده‌ای با جهان عرب برقرار کردند.»

مومنبان با بیان این مطلب که کاشان نقطه طلایی جغرافیای ایران و امن ترین نقطه کشور است افزود:«کاشان نیاز به ارتباطات بین المللی دارد. شناسایی و ظرفیت سازی در حوزه بین المللی دارد.»

سپس سعید ابریشمی‌راد، شهردار کاشان با خوش‌آمد گویی به مهمانان در اردیبهشت کاشان، فصل گل و گلاب در شهر خانه‌های تاریخی مهمانان را به بازدید خانه‌های تاریخی کاشان دعوت کرد و افزود:«عنصر احترام در همه دست ساخته‌های بشر در این شهر پیداست. احترام به انسان و احترام به طبیعت در تمامی یادگارهای معماری گذشته کاشان دیده می‌شود. چیزی که امروزه به عنوان توسعه یافتگی توصیه می‌شود، توجه به حریم خصوصی و احترام به آن است که این توجه و احترام را در جای جای بناهای تاریخی کاشان به چشم می‌بینیم.»

شهردار کاشان در پایان سخنان خود تاکید کرد هنر و معماری فصل مشترکی برای ارتباط بین ملت‌ها است.

کنفرانس بین‌المللی «نقش هنر و معماری در ارتباطات علمی ایران و جهان عرب» تا فردا در تالار آزادی دانشگاه کاشان در حال برگزاری است و ۱۷ مقاله از پژوهشگران ایرانی و خارجی در سه محور «معماری و تزیینات وابسته به معماری»٬ « هنر و معماری در متون ادبی تاریخی» و «هنر و باستانشناسی» در پنل‌های گوناگون ارائه خواهند شد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70904
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: