تاریخ ارسال : ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت : ۱۱:۲۳ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly
مقالات برتر کنگره محتشم در سال آینده در یک مجموعه به دست چاپ سپرده خواهد شد

مجموعه‌ای در حوزۀ محتشم شناسی

کاشان نیوزعلی میرانصاری: محتشم کاشانی، شمس الشعرا کمال الدین پسر خواجه میر احمد، ازقصیده سرایان پارسی گویِ در سده دهم هجری و ستایشگر شاه طهماسب صفوی است. او میانه راه شاعری، به سوی مرثیه سرایی گرایش پیدا کرد که نقطه اوج آن، سرودن ترکیب بند معروف او است. سرودها و مراثی او خیلی زود به چنان درجه و پایه ای رسید که همچون سبکی مستقل نه تنها مورد استقبال و تقلید شاعران پس از خود قرار گرفت که بر فنون دیگری غیر از شعر، مانند نقاشی، مینیاتور و خوشنویسی تاثیری به سزا گذاشت.

استقبال و تقلید از این شاعر، سبب شد تا آثار این شاعر به شکل گسترده ای کتابت و استفاده شود. بی جهت نیست که مخطوطات آثار وی را در گسترۀ وسیعی می توان دریافت. از مناطق مختلف حوزۀ فرهنگی ایران گرفته تا محافلی که متاثر از فرهنگ ایرانی هستند. همچنین در چند دهۀ اخیر تحقیقات بیشماری دربارۀ این شاعر صورت گرفته است. این تحقیقات، در قالب تحصحیحات مختلف دیوان وی و نیز تالیف مقالاتی در باب شعر، زندگی و اندیشۀ محتشم است.

بی تردید برگزاری کنگره بین اللملی محتشم کاشانی که از تاریخ ۱۳ لغایت ۱۵ اسفند در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان برگزار شد مهمترین تحول در حوزۀ محتشم شناسی است و کمکی است بس گرانسنگ در باب شناخت مکتب ادبی کاشان. در طول برگزاری همایش، نزدیک به سی مقاله علمی ارائه شد . همچنین بیش از ۴۰۰مقاله علمی به همایش ارسال شده است. به گفته دکتر طاهری مدیر اجرایی کنگره مقالات برتر در سال آینده در یک مجموعه به دست چاپ سپرده خواهد شد، اما جای خالی مقالات و تحقیقاتی که در طول چند دهۀ اخیر در ایران و نیز در خارج از ایران، انجام شده، خالی می بود، بدین جهت دبیران همایش، تصمیم به چاپ تمامی آن مقالات گرفتند تا مجموعۀ انتشارات این همایش، مبدل به مجموعه ای بی نظیر در حوزۀ محتشم شناسی شود. مجموعه حاضر مشتمل بر ۱۶ مقاله است که قدیمی آنها متعلق به وقار ابن وصال شیرازی است که در سال ۱۳۱۲ در مجله ارمغان منتشر شده و جدیدترین آنها مربوط به نقد چاپ دیوان محتشم است. لازم به توضیح است این کتاب به همت مدیریت انتشارات و مجموعه ساربوک چاپ و به همه شرکت کنندگان در همایش هدیه داده شد.

گردآوردنگان این مجموعه با ارائۀ تمامی تحقیقات مربوط به محتشم، گامی بزرگ در باب شناخت زندگی، اندیشه و شعر این شاعر پارسی گوی بردارند و در جهت شناخت مکتب ادبی کاشان کمک شایانی کرده باشند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=65623
مطالب مرتبط

 • حامد اسفند ۲۷, ۱۳۹۵ - ۸:۵۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  خوشحالم که بلاخره حرفه ای و ریز بینانه سراغ محتشم کاشانی رفتیم و فقط کاش بشود تریبی داد نمایش یا فیلمی از آثار ایشان اقتباس شود به حتم در کاشان اهل فنش هست و چشم ها را باید شست

  (0)(0)
 • سجاده فرش اسفند ۲۲, ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام همایش خوبی بود
  امیدوارم این کارها ادامه داشته باشه
  ممنون از دست اندر کاران

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: