تاریخ ارسال : ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۰۴ ق.ظ ۵ نظر
Print Friendly
نود و یکمین هفته پویش زیست‌محیطی مردمی «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» در کشور گذشت:

نامهربانی کاشان با «سه‌شنبه‌های بدون خودرو»

کاشان نیوز-علی خالویی*: خبر این بود؛ سی‌وپنجمین شهردار کاشان معرفی شد. آقای «سعید ابریشمی راد». گویا در رزومه علمی و اجرایی‌ شهردار جدید، هم مدارج عالی و هم پست‌های متنوعی آمده.

ایشان در معرفی توان علمی و اجرایی خویش آورده: دارای مدرک کارشناسی عمران، حقوق و دانشجوی دکترای مدیریت است؛ و همچنین معاون برنامه‌ریزی و توسعه شهرداری مناطق ۴ و ۱۰ تهران، معاون فنی و عمرانی و سرپرست معاونت شهرسازی شهرداری منطقه ۲۲ تهران، مدیرعامل سازمان عمران و بهسازی شهرداری کاشان بوده و معتقد به نظام مدیریتی –مشارکتی و هم‌فکری همه آحاد جامعه است.

بامطالعه برنامه پیشنهادی به شورای شهر که در تاریخ هشتم شهریورماه جاری در کاشان‌نیوز، تحت عنوان «آمده‌ام که ۹+۱ باشم و باری روی زمین نماند» منتشر شده؛ ارائه برخی برنامه‌های شهردار، کورسوی امیدی در دل سمن‌های زیست‌محیطی شهرستان رونق می‌بخشد. آنان که دل در گروه آبادانی این مرزوبوم کهن نهاده‌اند و در حفظ این میراث بسی اهتمام می‌ورزند.

۱- در رویکرد مدیریتی ایشان، کاشان را شهری «انسان‌محور» می‌خواهند نه «خودرو و ماشین محور»، لذا امیدواریم شهردار محترم در «چینش مبلمان شهری» توجهی درخور، به «انسان‌محوری» شهر و خروج از رویکرد «ماشین محوری» داشته باشند.

۲- در جای‌جای برنامه ایشان، موضوع «توسعه پایدار» در شهر هزارهای کاشان می‌درخشد، آنجا که کاشان را «شهری برای فردا» می‌خواهد یا آنجا که «مؤلفه شهروند» را جزو سه مؤلفه نظام برنامه‌ریزی و مدیریت شهری بیان می‌کند.

۳- آنجا که دغدغه «ترافیک» دارد و آنجا که پیرامون «چالش‌های زیست‌محیطی» و «حفاظت از منابع» بیان می‌کند: «توجه به محیط‌زیست و حفاظت و بهره‌وری از منابع، خاک، آب‌وهوا و انرژی، تأکید بر منظر شهری، پیش‌گیری از آسیب‌ها و بلایای طبیعی و مدیریت بحران، مدیریت پسماند (زباله و نخاله) ازجمله برنامه‌های از دغدغه‌های اصلی‌اش است.»

۴- آقای شهردار، «منابع آب» یکی از منابع مهم و حیاتی شهر کویری کاشان است، ای‌کاش دقیقاً می‌فرمودید برنامه شهردار جدید کاشان پیرامون حفظ این منابع چیست؟ چگونه مدیریت جدید شهری می‌خواهد «مدیریت منابع آب» این شهر را مدیریت کند؟ و آیا چه برنامه‌ای برای دستگاه عریض و طویل سازمان پارک‌ها و فضای سبز زیرمجموعه تحت امر خودشان دارند.

۵- ابریشمی راد در حوزه‌ای ترافیک شهری آورده: توجه ویژه به مباحث فرهنگ‌سازی «ترافیک و احداث مسیرهای دوچرخه و پیاده‌رو» را ازجمله برنامه‌های خود در این حوزه مهم برمی‌شمارد.

۶- روی سخن اصلی من اینجاست، جناب شهردار؛ ترافیکِ داخلِ شهری معضلی در حال و قطعاً رو به فزونی آینده این شهر است، معضلی که نمی‌توان به‌هیچ‌وجه، چشم بر آن بست و یا آن را نادیده انگاشت.

۷-جناب شهردار، متأسفانه پویش زیست‌محیطی «سه‌شنبه‌های بدون خودرو» باهدف «دوستی با طبیعت» و «هوای پاک» در نود و یکمین هفته شکوفایی است. «ولی در کاشان متأسفانه محجور است، این پویش نه‌تنها یکی از بهترین و موفق‌ترین راه‌کارهای فرار از ترافیک شهری است، بلکه حفظ منافع ملی را نیز در پی دارد.

۸- جناب ابریشمی راد، رئوس برنامه‌های را که به شورای شهر پیشنهادی داده‌اید در بطن این پویش مردمی، به بلاغت آمده است و البته برنامه‌ای «عملیاتی» و «قابل‌اجرا» که شما دنبال آنید.

«مشارکت مردمی»، «آموزش شهروندی»، «شهروندمداری»، «بهره‌وری منابع»، «جامعیت برنامه»، «رشد و تعالی»، «حصول شهری اَمن و آرام»، «حفاظت از تمدن هفت‌هزارساله از باغ امیرکبیر و تپه‌های سیلک تا خانه‌های تاریخی بروجردی‌ها و عامری‌ها»، می‌تواند از دستاوردهای این پویش باشد.

۹- «پویش زیست‌محیطی مردمی سه‌شنبه‌های بدون خودرو» دنبال ایجاد نشاط و سلامت جسمی و روحی در شهروندان در راستای توسعه شهرهای سالم، است.

۱۰- دنبال دوستی مستقیم با محیط‌زیست؛ صرفه‌جویی اقتصادی خانواده و جامعه؛ کمک به کاهش آلودگی هوا و صدا، ازدحام تردد و ترافیک؛ توسعه فرهنگ پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری به‌عنوان یک شیوه کارآمد جابه‌جایی در مسافت‌های کوتاه؛ ارتقاء فرهنگ؛ ارتقای نقش حمل‌ونقل عمومی و تغذیه آن از طرف افراد پیاده و دوچرخه‌سواران است.

۱۱- جناب شهردار، مدیریت شهری ️هلند در کشوری که ۱۶.۲۵۰.۰۰۰ نفر جمعیت دارد، ۱۶.۰۰۰.۰۰۰ دوچرخه‌سوار دارد این یعنی ۹۹.۹۱% مردم هلند وسیله تردد درون‌شهری‌شان دوچرخه است و جالب است بدانید، هر هلندی سالیانه به‌طور میانگین ۱۰۰۰ کیلومتر دوچرخه‌سواری می‌کند.

۱۲ -اگر کاهش شدید هزینه‌های درمانی، روانی و سلامت آن جامعه ورزشکار را حتی منظور نفرمایید، آلودگی شهری را نمی‌شود، چشم‌پوشی کرد، محققان معتقدند، وسایط نقلیه یکی از منابع مهم آلوده‌ساز محیط‌زیست شهری است که بیش از ۷۰ درصد محیط‌زیست را آلوده می‌کند.

۱۳ – کارشناسان معتقدند، میزان این آلودگی سالانه توسط یک خودرو در شهرهای کوچک همچون کاشان حدود ۴۰۰۰۰ کیلوگرم ماده شیمیایی سرطان‌زا براثر احتراق بنزین و گازوئیل تولید و در هوا پخش می‌شود که این مقدار برای ایجاد سرطان در ۲ میلیارد موش کافی است.

۱۴- جناب شهردار، امروز وقتی در برنامه‌های شما، «احداث مسیرهای دوچرخه را خواندم»، به خود گفتم گویا شهر کاشان نیز قرار است قبل از سه‌رقمی شدن پویش مردمی سه‌شنبه‌های بدون خودرو روی خوشی به این پویش زیست‌محیطی نشان بدهد.

جناب شهردار امروز دیگر رقابت حذف تفکر «خودرومحوری» و جایگزین تفکر «انسان‌محوری» در اروپا و دنیای غرب تنها مرسوم نیست. امروز، رقابت بین شیرازی‌ها و اصفهانی‌ها، خراسان‌ها و یزدی‌های خالق شهر بادگیرها است.

نمی‌دانم میدانید یا خیر؟ در این حوالی شهر بادگیرها ثبت جهانی میراث یونسکو گردید. به‌عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و بیست‌ودو مین اثر تاریخی کشور در فهرست میراث جهانی یونسکو. اتفاقی که سال‌هاست کاشان دنبالش است.

اما گویا بقول سهراب، شهر کاشان در این مابین گم‌شده است! آیا جایگاه کاشان مگر کم از کدام شهرهای بالا دارد؟

و کلام آخر اینکه جناب شهردار، شما چقدر معتقد به مطالبات زیست‌محیطی اهالی این زیست‌بوم هستید؟

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68297
مطالب مرتبط

 • 123 شهریور ۱۴, ۱۳۹۶ - ۹:۵۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  الان خیابان ۲۲ بهمن چند ساله مرتب برای فاضلاب کنده میشه
  اگر فاضلاب تمام ایران هم قرار بود از زیر این خیابان رد بشه تا حالا باید کارش تموم میشد
  حدود بیست روز هم هست که دوباره جلو فرمانداری قدیم یا همان خانه صنعت و معدن را کنده اند و عبور و مرور اهالی محل را مختل کرده اند
  اصولا فکر می کنم این آقایان فاضلاب منتظرند یک جایی آسفالت نو ایجاد بشود بعد بروند مشغول حفاری شوند بعد از دق دادن مردم آنجا را به شکل کاملا غیر حرفه ای آسفالت می کنند و میروند سراغ یک جای صاف دیگر

  (0)(0)
 • سعید شهریور ۱۴, ۱۳۹۶ - ۹:۳۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  با سلام تشکر ازجناب آقای خالویی نوشته شمابسیارمسرت بخش است امید است پیوسته چنین مطالب ومطالباتی ادامه داشته باشد باآرزوی توفیق وسلامت

  (0)(0)
 • امیر خاتونی شهریور ۱۳, ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  با عرض سلام و ادب خدمت شما ادمین محترم
  بنده خاتونی مدیر روابط عمومی شرکت آتی شهر هستم
  طرحی در دست اجرا داریم به نام ایستگاه های دوچرخه
  و یکی از اهداف ما از این طرح کار کردن روی همین کمپین سه شنبه های بدون خودرو و آوردن شور نشاط به محیط شهری و ارتقا سطح سلامت شهروندان هست.
  متن این خبر این حس خوشایند رو به بنده منتقل کرد که در این شهر دلسوزان و هم فکران و هم هدفانی در این مسیر برامون وجود دارد. هر همکاری هم فکری با شما جهت تحقق این هدف باعث خوشحالی و سرافرازی ماست.
  با تشکر

  (2)(1)
  • مدیر سایت شهریور ۱۳, ۱۳۹۶ - ۷:۵۷ ب.ظ - پاسخ دادن

   چنانچه اقدامی در این راستا صورت پذیرفته یا جهت اجرای طرح نیازی به اطلاع رسانی وجود دارد کاشان نیوز آمادگی خود را جهت انجام آن اعلام می‌نماید.

   (1)(0)
   • امیر خاتونی شهریور ۱۴, ۱۳۹۶ - ۹:۳۱ ق.ظ - پاسخ دادن

    ایستگاه های دوچرخه که تعدادشون ۶ عدد هست در سطح شهر نصب شدند. و به زودی افتتاح میشوند. به احتمال زیاد مراسم درخوری نیز به مناسبت افتتاح این طرح برگزار می شود. و بعد از شروع به کار کمپین ها و طرح های مختلف اجرایی میشوند.

    (0)(0)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: