تاریخ ارسال : ۱۷ دی ۱۳۹۳ ساعت : ۴:۳۱ ب.ظ ۱۱ نظر
Print Friendly

نام متجاوزان به حریم تپه‌های سیلک را تاریخ به نیکی نخواهد برد

کاشان نیوز-سعید غلامیان: ساخت و ساز در محوطه باستانی سیلک اخیراً در رسانه‌های داخلی و خارجی بازتاب گسترده‌ای داشته تمامی دوستداران تاریخ و تمدن در انتظار حرکتی بسر می‌برند که نشان دهد ارزش و اعتبار پیشینه و تاریخ یک ملت و حتی تاریخ تمدن بشری چگونه رقم خواهد خورد؟

امروز خبرگزاری فارس یادداشتی را منتشر کرد تحت عنوان «سرنوشت تپه‌های سیلک در هاله‌ای از ابهام» و در این یادداشت به ساخت و سازهای بدون ضابطه و نیز خانه کاخ مانندی اشاره کرد که در حریم و گستره تپه‌های تاریخی و باستانی سیلک ساخته شده و هیچ کس در کاشان اعم از سازنده بنا و مدیران دولتی وقعی به خواست دوستداران تاریخ و تمدن و سنت و اعتراضات مکرر مردمی و تشکیل کمیته نجات بخشی سیلک و حلقه نمادین انسانی دوستداران سیلک در روز ثبت ملی این اثر در بیست و چهارم شهریورماه ننهاده و کماکان این بنا در حال تکمیل شدن است!

این روزها اخبار رسانه‌ها حکایت از تخریب طبقه هفتم پاساژ علاالدین در تهران داشته و سالهاست که برجی پر هزینه در اصفهان به نام برج جهان نما برای حمایت از میراث ملی متوقف مانده است.

اما در کاشان هیچ قدرتی توان مقابله با ساخت و سازهای مخرب و تجاوزات به حریم سیلک را نداشته و متاسفانه متولیان امر نیز بصورت علنی خود را به نشنیدن و بی‌توجهی زده‌اند!

اما هنوز امیدی هست و باید منتظر بود و دید که دادگاه عالی تجدیدنظر برای احقاق حقوق عامه و شهروندان چه رایی صادر خواهد کرد.

قوانینی همچون «قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرح‌های دولتی و شهرداری‌ها» در کشور ما وضع شده که به دولت و شهرداری‌ها  اجازه تصرف، انتقال اسناد و تخریب املاک شهروندان را برای عمران و آبادانی و حفظ مصالح عموم می‌دهد، اما آیا دولت و شهرداری کاشان برای حفظ حقوق مردم یک تمدن و پیشینه تاریخی یک ملت حاضر خواهند شد دخالت کرده و این خواسته بحق کثیری از شهروندان را اجابت نمایند، لو فرض اگر یک نفر حقی دارد و ساخت و سازی را به فرض حقانیت در حریم تمدنی ۷ هزار ساله انجام داده است چرا نباید بنایش به صرف حفظ حقوق همه شهروندان متوقف گردد؟

در همین کاشان آراء متعدد و فراوانی در کمیسیون ماده صد شهرداری صادر شده و به تخریب نیز انجامیده است، خانه‌هایی که صاحبان آن جزء طبقه مستضعف و فقیر شهر هستند و آن ساختمان بسیار محقر تمام هستی و زندگی آنها بوده است، در حالی که برای مالک بنای مورد نظر شاید هزینه قلع بنا  بسیار بسیار کمتر از بازخوردی خواهد بود که برای مقاومت در برابر خواست شهروندانش می‌پردازد.

آیا این شهروند که مشغول ساخت و ساز بنای مورد اشاره است حاضر خواهد شد برای آنچه که در بالا آمد، راساً حتی با گرفتن رای از دادگاه به احترام افکار عمومی و شهروندان این بنا را ادامه نداده و با قلع آن نشان دهد که هنوز اشخاصی به حفظ حقوق نانوشته انسانها ملتزم و مقید هستند؟

افکار عمومی، رسانه‌ها و تاریخ در انتظار و مترصد ثبت نتیجه این ماجرا هستند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=37954
مطالب مرتبط

 • اکبر دی ۲۷, ۱۳۹۳ - ۱:۰۵ ق.ظ - پاسخ دادن

  حذف توسط مدیر سایت] [حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت]حذف توسط مدیر سایت] [حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت]حذف توسط مدیر سایت] [حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت]حذف توسط مدیر سایت] [حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت]حذف توسط مدیر سایت] [حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت]حذف توسط مدیر سایت] [حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت][حذف توسط مدیر سایت]

  (0)(0)
  • admin دی ۲۷, ۱۳۹۳ - ۸:۰۲ ق.ظ - پاسخ دادن

   با کمال احترام و در عین اشتراک نظر باید بعرض برسانیم که اعتراض این کاربر عزیر نه تنها بحق و بجاست بلکه مشکل و نگرانی ما نیز هست، اما متاسفانه موارد بسیاری هست که در شرایط فعلی توان نشر آنرا نداریم چرا که با انتشار آن بلافاصله تعطیلی سایت رقم خواهد خورد. البته مواردی هم هست که واقعاً انتشار آن بر خلاف اخلاق، ادب و قانون است. اما منکر این خودسانسوری نشده و ضمن اقرار به این نقیصه از شهروندان عذر خواهی می‌کنیم.
   دوستان واقف باشند که تکرار این جمله برای خود ما نیز راحت نبوده و رنج آور است.

   (0)(0)
 • پیگیری خبر مهم است دی ۲۱, ۱۳۹۳ - ۸:۲۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  کاشان نیوز عزیز که توجه شما به مسائل مهم جامعه جای تقدیر و تشکر دارد و اما
  تکلیف سوال شورا از شهردار چه شد؟آ شورا قانع شد؟
  خبررسانی تنها به انتشار خبر نیست، پیگیری خبر از اصل خبر مهمتر است، شما که رسانه ای حرفه ای هستنید بر خلاف…[حذف توسط مدیر سایت] به نشر هر خبر که به اصطلاح بمباران خبری می گویند تن ندهید. اخبار منتشره را پیگیری کنید.

  (0)(0)
 • اعتراض دی ۲۱, ۱۳۹۳ - ۷:۲۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  به شما چه که از سیلک دقاع میکنید مگر ارث بابای شماست؟
  شاید بخواهند بجای خرابه های سیلک که مناظر اطراف را خراب کرده یک برجی، پارکی چیزی بسازند و چندین و چند تابلو برای تبلیغات احداث کنند و بعد الواح صداقت را که شهردار گرفته اند به آنها بچسبانند.
  شاید هم می خواهند توریست ها را برای دیدن چال سیلک مانند چال اسکندرون در برره به کاشان بکشانند و از این راه درآمد هنگفتی نصیب کاشان نمایند.
  شماها که اینها را می نویسید سوادی ندارید تخصصی ندارید که هی مزاحم دکتر …[حذف توسط مدیر سایت] و مهندس …[حذف توسط مدیر سایت] می شوید
  شما فکر میکنید اگر یک کاخ در حاشیه سیلک و حتی بجای سیلک ساخته شود سودی ندارد، والا دارد، من و شما سرمان نمی شود! برای خیلی ها دارد. اینقدر وقت خودتان را تلف نکنید بگذارید آقایان از ما بهتران کارشان را بکنند…اِ

  (0)(0)
  • مهتاب دی ۲۱, ۱۳۹۳ - ۲:۱۳ ب.ظ - پاسخ دادن

   دوست معترض گرامی
   فقط میتوانم بگویم برای شما و برای دیگاه و سطح فکر شما و امثال شما متاسفم.دقیقا سیلک ارث پدران ماست.
   کمی بروید در مورد میراث ملی و فرهنگی مطالعه کنید و ببینید دیگر کشورها برای این ارث پدر چه می کنند و ما چه کرده ایم.

   (0)(0)
 • حسین دی ۲۰, ۱۳۹۳ - ۴:۴۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  از قبل هم معلوم بود که کمیته نجات بخشی سیلک یک کارکرد فرمالیته و نمایشی دارد. راستی حق و حقوق مالکان حریم سیلک، وعده های توخالی زمینهای معوض، گمانه زنیهای جدید، عدم رعایت حقوق مالکان عرصه سیلک و… اینها فقط با نمایش قابل حل نیست خدایا ما چه باید بکنیم!!

  (0)(0)
 • مهتاب دی ۱۹, ۱۳۹۳ - ۹:۱۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  واقعا متاسفم که هیچ کاری برای حمایت از سیلک انجام نمی شود. این همه شعار دادیم “سیلک شناسنامه ملی ماست” دورش زنجیر زدیم که ما با تو هستیم. همه مسولان در آن روز قول دادند . برای رییس جمهور نوشتیم که به داد سیلک برسید و همه امضا کردیم. بزرگان و مدیران شهری در تریبون برنامه کاشانه قول دادند. همه قول دادند اما ققط و فقط قول دادند. گویی در این دیار مرد عمل نیست…

  (0)(0)
 • من دی ۱۹, ۱۳۹۳ - ۱۲:۳۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  اقا جان شهرداری تهران کجا و شهرداری کاشان کجا؟؟؟؟ درسته که شهردار ما چند صباحی در شهرداری تهران به یمن و برکت وجود رابطه مند پدر در شهرداری تهران خدمت کرده اند، حاصل این حضور فقط برای مردم کاشان کپی برداری صرف روشهای سخت گیری و درامدزایی به هر نحو ممکن بوده است. همچنین انتقال حلقه دوستان ونزدیکان و محارم از تهران به کاشان و بکارگیری ایشان در پستهای مدیریتی و حداقل مشاور!!! بدون مجوز شورا. فیلم و ادای جدید هم گواهی صداقت شهرداری کاشان است که غیر از جایزه و ارتقا برای جناب شهردار هیچ سودی برای شهر وشهروندان ندارد. فقط هزینه های مرتبط باید از جیب مردم پرداخت بشه. من که راضی نیستم برای تبلیغات هدفمند الکی تصویر این نوع گواهینامه ها در سطح شهر بنر بشه. اخه انصافا کی تا حالا از شهرداری صداقت دیده؟؟؟ اگه راست میگه جلو ساخت کاخ م…[حذف توسط مدیر سایت] را بگیره. چرا اونجا شهر بان و پلیس ساختمان نمیره؟؟ ناظرش کیه ؟ گزارش تخلف داده ؟؟؟ اقای غلامیان من از شما توقع پیگیری دارم

  (0)(0)
  • ن دی ۲۱, ۱۳۹۳ - ۷:۰۲ ق.ظ - پاسخ دادن

   گواهینامه صداقت رو که شهرداری به خودش نداده ، یک مرکزی که جایزه اولش رو به بانک ملت ( با آن گستره مالی و خدماتی در سراسر کشور) داده ، گواهی صداقت هم به شهرداری داده است.
   موضوعت را با هم خلط نکنید.

   (0)(0)
   • admin دی ۲۱, ۱۳۹۳ - ۷:۱۵ ق.ظ - پاسخ دادن

    مواردی در این داستان هست که روشن شدن آن برای شهروندان کاشانی ضروری است، مواردی از قبیل اینکه مدیر موسسه‌ای که این جایزه را به شهردار داده در شهرداری کاشان به کار مشغول است! و … که بزودی اطلاعاتی در این زمینه منتشر خواهد شد.

    (0)(0)
 • متی کاشونی دی ۱۸, ۱۳۹۳ - ۱:۲۸ ق.ظ - پاسخ دادن
  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: