تاریخ ارسال : ۲۷ تیر ۱۳۹۷ ساعت : ۸:۲۱ ق.ظ ۷ نظر
Print Friendly
فرماندار کاشان درباره دستاوردهای همایش لندن؛

نباید از فرصت‌هایی که برای ارتقای سیلک به دست می‌آید غافل شویم

کاشان نیوز: سفر فرماندار کاشان به انگلستان و شرکت در یک همایش علمی سوالات بسیاری را برانگیخت، و تعدادی هم عدم حضور دکتر مومنیان را فرصتی برای فضاسازی در خصوص اهداف خود دیدند! اما هیچ کس برای پاسخ به این سوالات و علت این سفر و تحقیق پیرامون آن که حق هر شهروندی بود اقدامی نکرد! ظاهراً و با توجه به  انتقادات در میانه مشکلات اقتصادی و سیاسی قانع کننده به نظر می‌رسید، کاشان نیوز برای روشن شدن موضوع گفتگویی را با فرماندار کاشان ترتیب داده است که به نظر شما می‌رسانیم:

اجلاس لندن در محافل منتقدین بازتاب زیادی داشت بخصوص در بعض رسانه‌های اجتماعی اشخاصی بدون تحقیق و پرسش در خصوص این موضوع صرفاً با پیش‌فرض‌های خود به نقد آن پرداختند اما رسانه‌های محلی وارد جزییات آن نشدند؛ بنابراین سؤال اول من این است که متولی و برگزارکننده و دعوت‌کننده چه کسی بود؟
من فردی دانشگاهی هستم از سال ۹۳ فرمانداری هستم -و یکی از اشکالات کارهای اجرایی بازماندن از کار علمی است- و چون ما نابسامانی‌هایی در امور اجرایی داریم و نمی‌توانیم در بخش دانشگاهی فعال باشیم و من هم این ضعف را داشتم و تلاش می‌کردم کار قبلی دانشگاهی خودم را حفظ کنم. طبق مسئولیت‌های اجرایی دانشگاهی قبلی مأموریت‌های علمی زیادی می‌رفتم. مثلاً رئیس پارک علم و فناوری شیخ بهایی اصفهان بودم، رئیس پژوهشکده فرش بودم و ارتباطات زیادی در حوزه علمی دارم. از دو سال قبل که با دکتر بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلستان صحبت کردیم تا برای بحث سیلک و نجات بخشی آن فعالیتی انجام دهیم، ایشان تأسیس «سایت موزه» سیلک را پیشنهاد دادند که هم زمینه فعالیت علمی باستان‌شناسی بین‌المللی باشد هم در حوزه گردشگری تأثیرگذار باشد.

طی دو نوبت در مورد این موضوع با ایشان جلسه داشتیم و به این سمت رفتیم که ارتباطات علمی را با نهادهای علمی انگلستان برقرار کنیم. سال قبل درزمینهٔ خانه‌های تاریخی کاشان کنفرانس داشتیم و استاد حلی هم شرکت کردند و این خانه‌ها را تشریح و تعریف کردند و امسال هم با پیشنهاد دکتر بعیدی نژاد این کنفرانس به موضوع سیلک پرداخت.

این اولین ارتباط ما با بنیاد میراث ایران بود. این بنیاد باسابقه طولانی‌ای که دارد و کارهای علمی زیادی درباره ایران انجام می‌دهد و ارتباط خوبی با دانشگاه‌های انگلستان دارد. امسال بنیاد میراث ایران کنفرانسی را پیشنهاد کرد و ۹ نفر از اساتید برجسته دانشگاه‌های ایران در این کنفرانس شرکت داشتند. ۲ استاد تمام دانشگاه تهران از دانشگاه آزاد تهران، دانشگاه زابل و دانشگاه کاشان و از کشورهایی مثل استرالیا آلمان و… اساتید و محققان شرکت کرده بودند. کلیه برنامه‌ریزی‌ها توسط بنیاد میراث ایران در انگلستان انجام‌شده بود و هزینه‌ها هم توسط این موسسه پرداخت شد و فرصتی بود تا بنده هم در رابطه با مقاله‌ای که در رابطه با سیلک ارائه داده بودیم حضورداشته باشم.

برای این اساتید اقدامات عملی ما در حفاظت از سیلک بسیار جالب‌توجه بود. گزارش بنده تعیین عرصه و حریم‌های سیلک و گزارشی که در روز دوم داشتم موردتوجه قرار گرفت. کنفرانس بسیار خوبی بود و برای کاشان بسیار فرصت مثبتی بود. بنیاد میراث ایران نهادی بسیار موردتوجه و معتبر است. متأسفانه ما نتوانسته‌ایم سیلک را ثبت جهانی کنیم هرچند در فهرست مقدماتی ثبت جهانی قرار دارد اما شرایط آن اجازه ثبت نداده. کمیته‌ای پیش‌بینی شد برای ایجاد بحث‌های سیلک که این موضوع را بین دو کشور پیگیری کنیم. آقای سفیر قول دادند موضوع را مجدانه پیگیری کنند و برای سال بعد هم در سطح علمی این کنفرانس در لوور-فرانسه- برگزار شود و پیشنهاد دیگر که سال قبل مطرح بود برگزاری هفته فرهنگی مشترک کاشان و لندن بود که هنوز در محدودیت هستیم. هفته مشترک الزاماً به وجود مشترکات بین دو شهر و کشور نمی‌پردازد و بیشتر به معرفی حوزه‌های فرهنگی و گردشگری شهرها می‌پردازد.

سؤالی هم که در این خصوص یادداشت کرده بودم این بود که هفته فرهنگی به کجا رسید و چرا هنوز برگزار نشده؟ قرار بود سال گذشته برگزار شود. آیا این برنامه تعطیل‌شده؟
بحث هفته فرهنگی کنسل نشده است. یک مقدار این کنفرانس برجسته شد که ازنظر من برجسته‌تر بود. هفته فرهنگی الزاماتی دارد که هم در تأمین جا در لندن و اینکه چه ابزار و شیوه‌هایی برای این هفته فرهنگی اجرایی کنیم به جمع‌بندی نرسیدیم و امیدوارم بتوانیم امسال به آن بپردازیم.

ما نیاز داریم وارد عرصه‌های بین‌المللی شویم. جهش کاشان باید به سمت عرصه‌های بین‌المللی باشد. ظرفیت‌های ما معلوم است. بهترین مسیر برای شتاب بخشیدن به این موضوع مسیر دانشگاهی است. خوشبختانه دانشگاه کاشان در این عرصه ورود کرده است و انشاالله پیگیر هستیم این هفته فرهنگی هم دنبال شود.

– ضرورت برگزاری همایشی برای یک اثر باستانی کاشان در یک کشور اروپایی و جایی مثل لندن چیست؟ و چه تأثیری بر تپه‌های اینجا و شرایط نابسامان تپه‌ها دارد؟
در بیست سی سال گذشته تپه‌های سیلک شرایط بدی داشتند و این شرایط از نوع رفتار ما ناشی شده، نوع واگذاری زمین که در سطح گسترده اتفاق افتاده و در نزدیک مهم‌ترین اثر تمدنی منطقه ساخت‌وساز و کشت و کار صورت گرفته است. اگر این کنفرانس در ایران هم برگزار شود ما استقبال می‌کنیم. موسسه‌ای که کارش تاریخ ایران و حوزه تمدنی ایران است این کنفرانس را پیشنهاد کرده و مقالاتی را بررسی کرده و این همایش را برگزار کرده است. ما نباید از این فرصت غافل شویم. لندن شهری دانشگاهی و در علم پیشرو است و دانشگاه‌های معتبری دارد و اخبار علمی لندن موردتوجه همه رسانه‌هاست و اتفاق میمونی است. البته تأکید می‌کنم ما باید نابسامانی‌های این حوزه تمدنی را برطرف کنیم و آنجا من به این موضوع پرداختم و اقدامات عملی شهرستان را تشریح کردم. ما نباید از فرصت‌هایی که برای ارتقای سیلک و آثار تاریخی شهرمان برگزار می‌شود غافل شویم هر جای دنیا که باشد.

– تأثیر عملی آن همایش در اینجا چیست؟
این‌یک فرایند است. این‌یک نقطه شروع توجه بین‌المللی است. جایی که به اهمیت این مکان در عرصه بین‌المللی پی ببریم. من بااینکه اطلاعات کاملی از سیلک داشتم بااین‌حال متوجه شدم ما خیلی از ابعاد سیلک که موردتوجه خارجی‌هاست غافل هستیم. همین‌که اقدام کردیم حریم و عرصه دقیق تعریف شود و جزو مصوبات قانونی شده حرکت مثبتی بوده است. قرارگیری سیلک در کاشان و ایران به این معنا نیست که ما مالکیتی بر سیلک داریم. سیلک میراث بشری است که در اختیار ما است و باعث می‌شود رفت‌وآمدی برای بازدید آن صورت بگیرد. تأثیرات خیلی خوبی دارد اولین آن این است که حوزه‌های علمی ما و رشته‌های مرتبط را تحریک می‌کند که سیلک چیست که نهادهای بین‌المللی حاضرند برای آن هزینه کنند. -من همین‌جا هم گریز بزنم من در این مدت مرخصی بودم، مأموریت دولتی نبود و یک ریال هم هزینه برای این سفر ندادم و همه هزینه‌ها را نهاد مربوطه پرداخت کرد- حتماً ما و مسئولین ما را در حوزه میراث حساس می‌کند و حتماً می‌تواند شناخت بهتری از سیلک را به مردم بدهد که اقدامات بزرگی است و تا این نگرش علمی واقعی اتفاق نیفتد ما همین مشکلات را خواهیم داشت امیدواریم با این اقدامات بتوانیم واقعاً حریم و عرصه سیلک را نجات دهیم و این اثر ارزشمند به ثبت جهانی برسد.

– مشکل سر مسئولیت‌پذیری مسئولین محلی است. ما میراث جهانی در اختیارداریم و مسئولیتمان بیشتر است، ولی ما می‌بینیم که وقتی دادگستری در مورد ساخت‌وساز در حریم تپه‌های سیلک رأی می‌دهد، رأی به نفع شخصی است که در حریم درجه‌دو سیلک ساخت‌وساز کرده است، حتی چند سال پیش فعالین فرهنگی زنجیره انسانی دور سیلک تشکیل دادند تا دقیقاً همین حرف شما انجام شود که توجه‌ها جلب شود، آیا این کنفرانس می‌تواند مسئولیت‌پذیری ما را تحت تأثیر قرار دهد و آیا در مسئولین ما تأثیری می‌گذارد و اقدامی عملی در حوالی سیلک انجام شود؟
قوانین بین‌المللی محدودیت‌ها را ایجاد می‌کند وقتی کشورها محدودیت‌ها را رعایت نکنند و نام کشورهای متخلف را در لیست سیاه قرار می‌دهند. اتفاقاً این کمک می‌کند تا ما سریع‌تر این موانع را برطرف کنیم. همین‌که این فضا شکل‌گرفته و این بحث به وجود آمده یعنی ما منشأ تأثیر هستیم.

عرض کردم این نقطه شروع است و هنر ما این خواهد بود که این را به ظرفیت‌های داخلی و نجات سیلک تبدیل کنیم. در چند روز آینده مطالعات گسترده‌ای که در مورد عرصه سیلک انجام شد در میراث فرهنگی به نتیجه برسد و ما به‌صورت عملیاتی وارد شویم. پیش‌بینی‌های خوبی برای زمین‌های معوض برای مالکین آن منطقه انجام‌شده و امیدواریم در افق زمانی ۵، ۶ ساله این کار انجام شود چون هزینه بالا و بحث حقوقی زمان بری دارد. تا انشاالله سیلک به شرایط مطلوب برسد و بتوانیم به ثبت جهانی برسانیم.

– اخباری شنیده‌شده مبنی بر اینکه سیلک از محدوده خدمات شهری جداشده است، این یعنی شهرداری حق دخالت در آن محدوده را ندارد یا باید مسئله را به شکل دیگری دید؟
اینکه این تپه‌ها از محدوده شهری خارج‌شده به این معنا است که تحت هیچ شرایطی کاربری کشاورزی و مسکونی به آن منطقه داده نشود. مابه‌ازای آن زمین‌هایی که مردم در آن سکونت دارند در نقاط مختلف شهر پیش‌بینی‌شده است. به ازای این اراضی ۱۷۰ هکتار زمین در فتح‌المبین پیش‌بینی‌شده و البته بحث‌هایی هم در مورد اختلاف قیمت این مناطق وجود دارد، اما هدف خارج شدن از محدوده خدمات شهری این بوده که امکان واگذاری مجوزهای خدمات شهری وجود نداشته باشد. تا امکان صدور پروانه و واگذاری زمین وجود نداشته باشد.

شما چه انتظاری از دیگر نهادها دارید؟
انتظار دارم این بحث که پیش‌آمده دانشگاه کاشان به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته باشد و ما مذاکراتی هم با دانشگاه خواهیم داشت. یکی از گروه‌های قوی باستان‌شناسی در دانشگاه کاشان است. گروه توانمندی خوبی دارد و فضای مستعدی داریم. از این فضاهای خرد باید خارج شویم و عرصه حضور دانشمندان را در این شهر فراهم کنیم. من افرادی را دیدم که اسمی از آن‌ها در کاشان برده نشده، مثلاً خانم پرفسوری بود که ده سال بر روی سیلک کار کرده و چند سال در کاشان ساکن بودند؛ اما ما ایشان را نمی‌شناختیم. این افراد باید معرفی شوند. افرادی که عمر خود را برای این شهر گذاشتند و ما بی‌توجه از کنار آن‌ها عبور می‌کنیم. باید جریان جدی علمی را به راه بیندازیم و آن‌قدر رشد کنیم که برای توجه بخشیدن به سیلک نیازی به زنجیره انسانی نباشد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71645
مطالب مرتبط

 • یک شهروند شهریور ۱۷, ۱۳۹۷ - ۱:۳۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  متاسفانه سیلک سفره ای شده برای شناساندن افرادی که هیچ جایگاه علمی و اجرایی در هیچ جا ندارند.خیلی ها از قبل سیلک بورس های تحصیلی از اروپا گرفتند و بعضی ها نیز پست های مدیریتی.تنها چیزی که به آن پرداخته نشد سیلک بود و سیلک.در جلسه لندن غیر از فرماندار چهره هایی را دیدم که هیچ یک دلسوزی و آگاهی ولو اندک به سیلک نداشته و ندارند.

  (0)(0)
 • یک شهروند مرداد ۸, ۱۳۹۷ - ۶:۵۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  البته برخی از مسئولین شهرستان در اطراف تپه‌های سیلک زندگی می‌کنند!!

  (1)(0)
  • سوال از یک شهروند مرداد ۱۶, ۱۳۹۷ - ۳:۲۰ ب.ظ - پاسخ دادن

   کدام مسئول خونه‌اش نزدیک سیلک هستش؟!

   (0)(0)
 • علی مرداد ۱, ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  با احترام هرچند جناب فرماندار سعی می کنند یک گردهمایی ساده را به عنوان یک دستاورد بزرگ قلمداد کنند ولی بنظر می رسد هیچ دستاورد علمی برای این سفر وجود ندارد. و سالها وقت تلف کردن و طول کشیدن گمانه زنی ها که حدود ۳۰۰ میلیون هزینه داشت هم توسط شهردار وقت تامین شد و این آقا فقط پز ان را می دهد. خدایی بعد ۱۰ – ۱۵ سال یک تعیین حریم اینقدر پز دادن دارد اینهمه هزینه گران شدن زمینها به عهده کیست؟ هزینه ای که نهایت از جیب ملت پرداخته خواهد شد ؟؟؟؟

  (2)(0)
 • سلام بر فرماندار محترم کاشان خداوند قوت دهداین چنین مسئولینی را که با توجه به کار شکنی کارشکنان هوا پرست وبا وجود عدم همکاری به جای همکاری بعضیها باز در صدد و در تلاشند که به داد این شهر و مردم گرانقدرش به حکم وظیفه انسانی و مسلمانی و اداری برسنداجرکم عندالله و وفقکم انشاالله و تعالی وامیدوارم که از دعای خیر خوبان و دل سوختگان و اولیا الله بر خور دار شوند:

  (0)(1)
 • رحمتی تیر ۲۸, ۱۳۹۷ - ۹:۰۲ ق.ظ - پاسخ دادن

  جناب فرماندار مشکل این است که شما بدرد همان دانشگاه می خورید به اوضاع احوال فرمانداری زیر مجموعه خود نگاهی بیندازید اوضای اداری مالی و برنامه ریزی فرمانداری که یک اداره مادر است تحت مدیریت شما در این سالها …[حذف توسط مدیر سایت] برخی معاونین نالایق و کوتوله و بله قربان گوی شما و تخلفات رییز و درشت حضرات فرمانداری را از دست شما خارج کرده حواستان را جمع کنید قیات نزدیک است و مردم از سرتان نمی گذرند.
  البته کاشان نیوز تمایلی به انتشار این حرف ها ندارد.

  (0)(0)
  • مدیر سایت تیر ۳۰, ۱۳۹۷ - ۶:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

   کاشان نیوز آنچه را تمایل به انتشار آن نداشت حذف کرد!
   توهین و رفتار خلاف شأن هرگز از تمایلات کاشان نیوز نبوده است!

   (0)(0)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: