تاریخ ارسال : ۱۴ تیر ۱۳۹۷ (3 هفته پیش) ساعت : ۷:۰۲ ق.ظ ۶ نظر
Print Friendly

نشریه «سیلک» و عدم پاسخگویی مدیریت شهری

کاشان نیوز – مطهره حاجی‌زاده: یک ماه پیش در کاشان نیوز سوالی از مسئولان شهری مطرح شد تا درباره ضرورت انتشار نشریه سیلک و تامین هزینه‌های آن توضیح دهند. شهرداری کاشان بدون پاسخ از این مساله گذشت و شاید منتظر انتخابات یا رخداد غیر منتظره‌ای در شورای شهر مانده تا دست به دامن رسانه‌ها شود و توضیحی ارائه کند.

ازآن تاریخ سه شماره از نشریه سیلک انتشار یافته است که هنوز مشخص نیست شیوه توزیع آن چگونه است؟ نه در اماکن عمومی مثل سینما و… دیده می‌شود نه در دکه‌های مطبوعاتی موجود است نه حتی در سایت شهرداری کاشان دیده می‌شود. تصاویر این نشریه که با کاغذ دوستدار محیط زیست چاپ می‌شود در کانال تلگرامی شهرداری کاشان انتشار یافته است. چرا این نشریه از ابتدا الکترونیکی انتشار نیافته تا هزینه‌های سنگین چاپ را از عوارض شهروندان نپردازند؟ در این ایام گرانی دلار، کاغذ دوستدار محیط زیست چقدر افزایش قیمت داشته است؟ چقدر هزینه برای تحریریه سیلک  پرداخت می‌شود؟

شهرداری کاشان کانال تلگرامی با هزار و ششصد نفر عضو دارد و کانال سروش آن با ۴۹۲ عضو مدام تبلیغ می‌شود.  اگر فرضاً شماره‌های پیشین سیلک در این کانال‌ها کمتر از دو هزار نفر بازدید داشته باشد، برای شهر چهارصدهزار نفری کاشان رقم چشمگیری نخواهد بود. اگر انتشار نشریه با هدف اطلاع رسانی همگانی صورت گرفته باشد، با این سیستم توزیع نشانه‌هایی از تلاش برای اطلاع‌رسانی آن دیده نمی‌شود و احتمالا همان مخاطبان کانال‌های شهرداری هم از مطالب نشریه مطلع نخواهند شد. این نشریه بیشتر از اینکه به قصد آگاهی‌بخشی و برای مردم باشد، محلی برای دلخوشی مدیران و ارضاء حس انجام وظیفه و نیز کسب تجربه و رزومه سازی اعضای تحریریه‌ای خواهد بود که جز یک نام آشنا کسی که صاحب تجربه باشد در آن دیده نمیشود، محملی برای معرفی کسانی که شاید در آینده به کارمندان شهرداری اضافه شوند!

درهمین بین شهرداری کاشان اقدام به نصب برچسب‌هایی در اتوبوس‌های شهری می‌کند تا شهروندان از اقدامات شهرداری و پروژه‌های در دست احداث باخبر شوند. گویی نه فضای مجازی اعم از سایت و کانال‌های اطلاع‌رسانی و نه نشریه کاغذی نتوانسته با مردم ارتباط برقرار کند و روش‌های قدیمی تبلیغات بیلبوردی هم به خوبی اتوبوس‌ها نمی‌تواند مردم را در جریان قرار دهد. حالا تمامی این هزینه‌ها برای اطلاع‌رسانی مردم از پروژه‌ها و کارهای شهرداری چه لزومی دارد؟ مگر نه اینکه اگر کاری در شهر و برای شهروندان صورت گرفته باشد، نمود ظاهری داشته و شهروندان خواهند دید؟ بهتر نیست در این اوضاع گرانی کاغذ و کمبود دلار و نقدینگی در کشور، شهرداری به وظایف عمرانی و خدماتی خود مشغول باشد تا مردم هم از مزایای آن بهره‌مند شوند و نتیجه آن را در شهر خود ببینند؟

هزینه‌ای که برای نشریه سیلک صرف شده می‌تواند چند نشریه محلی کاشان را که توزیع مناسب‌تری دارند، رونق بخشد تا کار اطلاع‌رسانی به متخصصان امر واگذار شود و اهداف شهرداری هم برآورده شود. هزینه تراشی بی‌نتیجه در شهرداری کاشان باعث غفلت از وظایف اصلی خواهد شد و عدم مدیریت را در شهرداری کاشان نشان می‌دهد و این امر را یادآور می‌شود که تغییرات در شهرداری نه تنها سودی برای مردم نداشته، بلکه هزینه‌های اضافی دیگری هم تحمیل کرده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71559
مطالب مرتبط

 • شهروند تیر ۲۸, ۱۳۹۷ (3 روز پیش) - ۱۲:۲۱ ب.ظ - پاسخ دادن

  مدیر محترم پورتال کاشان نیوز
  شما به گونه ای خبر نوشته ای که انگاری دل پُری داری…
  نوشته شما برای بنده مخاطب به گونه ای برداشت شد که قصد دارید نشریه ای محلی پردازش و توزیع کنید و قصد دارید بودجه آن را از شهرداری دریافت کنید.
  این برداشت منِ مخاطب از مطلب شما بود.
  از دیگران هم جویا شوید شاید مثل بنده برداشت کردند…

  (0)(0)
  • مدیر سایت تیر ۲۸, ۱۳۹۷ (3 روز پیش) - ۳:۵۲ ب.ظ - پاسخ دادن

   درود بر شما که صادقانه حرف دل‌تان را گفتید! اما کاشان نیوز اگر قرار بود پولی از نهادی یا شخصی بگیرد الان شرایطش مانند دوستانی بود که اینگونه بوده‌اند. شما در طبابت طبع خود را دخیل نفرمایید!

   (0)(2)
   • شهروند تیر ۲۹, ۱۳۹۷ (2 روز پیش) - ۸:۵۳ ب.ظ - پاسخ دادن

    فعلا که شما طبع خودتون رو در قالب خبر به خورد مخاطب میدید. امیدوارم شما هم به ارزوتون برسید یه ماهنامه ای چیزی در دست بگیرید…

    (1)(0)
    • مدیر سایت دیروز - ۶:۴۳ ب.ظ - پاسخ دادن

     این ماهنامه هم ارزانی شما، خلایق هرچه لایق.

     (0)(0)
 • محمد سرنجی تیر ۱۵, ۱۳۹۷ (3 هفته پیش) - ۹:۲۴ ق.ظ - پاسخ دادن

  سیلک را به صورت اتفاقی دیروز خواندم..به نظرم هم از لحاظ شکل و قیافه و هم از لحاظ مطلب و محتوا چند سر و گردن از نشریات دیگر کاشان بالاتر است.اما با شما در مورد توزیعش موافقم من که روزنامه خوان حرفه ای هستم دیروز کاملا اونو اتفاقی دیدم

  (1)(0)
  • مدیر سایت تیر ۱۵, ۱۳۹۷ (3 هفته پیش) - ۷:۳۵ ب.ظ - پاسخ دادن

   جناب سرنجی عزیز
   اگر ممکن است بطور اتفاقی به معدود نشریات کاشان هم با لحاظ فرمودن این موارد که پول طراحی و کلیه هزینه‌ها را باید از جیب بپردازند و برای تهیه مطلب و تولید محتوا هم به کمک‌های تصادفی دوستانی که بخاطر دلشان گاهی قلمی بطرف نشریات محلی کج می‌کنند تکیه کنند سر بزنید و بیاد داشته باشید که:
   شهرداری با اینکه همه نوع ابزار تبلیغاتی دارد باز هم اصرار دارد که نشریه داخلی خود را در سطح عمومی عرضه کند.
   شهرداری پول دارد و در هزینه کردن آن برای کارهایی اینگونه بسیار سخاوتمند است.
   در خصوص روزنامه‌خوان بودن حرفه‌ای خود هم اندکی تجدیدنظر بفرمایید، زیرا مطالب این چند شماره سیلک جز تبلیغ فعالیت‌های شهرداری از جیب مردم و دفاع ار عملکرد ارگان مربوطه مسئولیت و وظیفه‌ای ندارد.یک روزنامه‌خوان حرفه‌ای فقط به کلمات و مطالب چشم نمی‌دوزد بلکه هدف، ارزش و کارکرد محتوایی مطالب را هم درنظر می‌گیرد و حواشی موضوع را هم می‌بیند.
   خوش آب و رنگ بودن یک نشریه ارزش آنرا تعیین نمی‌کند.

   (1)(1)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: