تاریخ ارسال : ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت : ۱:۰۷ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
«درجستجوی نفس» از 16 تا 27 شهریور ماه:

نمایشگاه آثار ابوالفضل شاهی در «گالری هنر هما» تهران برگزار می‌شود

کاشان نیوز: نمایشگاهی از آثار ابوالفضل شاهی روز جمعه ۱۶ تا ۲۷ شهریور در گالری هنر هما در تهران برگزار می‌گردد.

گشایش: جمعه ۱۶ شهریور ۱۳۹۷ساعت ۱۶ تا ۲۰

بازدید برای عموم: ۱۷ تا ۲۷ شهریورساعت: ۱۱ تا ۱۹ جمعه و ایام تعطیل: ۱۶ تا ۲۰

«در جستجوی نفس یا آینه خانه بابا

افضل زاستاد چو وصف جام جم

بشنودم آن جام جهان نمای جم من بودم

-این نمایش تحت تأثیر تعالیم بابا افضل کاشانی (درگذشت ۱۶۰ هجری قمری) بزرگ‌ترین جستجوگر انسان در جهان ایرانی اسلامی است. بابا در آموزه‌هایش مستقیم به قلب موضوع می‌رود. برای او تنها موضوع بااهمیت چیزی است که در ژرفای این پند حکیمانه دلفی به میان آمده: «خودت را بشناس».

-حکمت حقیقی دور از دسترس کسانی می‌ماند که خودشان را نمی‌شناسند. خود در دیدگاه بابا، آینه ایست که سراسر عالم حقیقت را، برکسی که به شناخت خود رسیده باشد آشکار می‌سازد.

-به نظر بابا افضل گوهر حقیقی آدمی خرد است و خرد آنگاه به دست می‌آید که داننده و دانسته و دانایی یکی می‌شوند. جوینده همان چیز است که همی جوید. جستن او را از یافتن غافل می‌کند. مردم را هرچه به کار است و نا گزران (ضروری) اوست با اوست و در اوست و منبع و معدن آن خود اوست و هرچه بیرون اوست شبه و مثال صور نفس است و اصل و حقیقت همه با اوست. (مصنفات)۵۱۰،

-بزرگ‌ترین ویژگی هنر، تأویل‌پذیری بی‌پایان است درحالی‌که وردآرت یکی از شاخه هنر مفهومی است که مهم‌ترین ویژگی‌اش تفسیر ناپذیری و در عوض تفسیرفی البداهه مخاطب است. این آثار در لحظه روبرو شدن شکل می‌گیرد با تیترهایی که به یاد آورنده تو به تو هستند. یادآوری انسان به انسان.

ابو شاهی»

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71965
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: