تاریخ ارسال : ۳۱ فروردین ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۳۸ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
«مدیریت شهری در بوته نقد»/قسمت اول

نگاهی بر وظایف و اختیارات شورا و حوزه عمل‌کرد و مأموریت شهرداری

کاشان نیوز-سید مصطفی رسولی منش: در روزهای اخیر به واسطه انتخابات شورای اسلامی شهر، بازار ارزیابی مدیریت شهری و ارائه برنامه و پیشنهاد برای مدیریت شهری آینده گرم و پررونق است.
برخی از هواداران و علاقه‌مندان مدیریت شهری حاضر، فعالیت‌های گوناگون شهرداری و شورا را به عنوان دوره‌ای طلایی با مدیریت عالی توصیف می‌کنند  و برخی منتقدان به طرح نقصان‌ها و معایب می‌پردازند؛ اما واقعاً ارزیابی عملکرد از یکسو و برنامه‌های پیشنهادی برای آینده از سوی دیگر چگونه امکان‌پذیر است؟ آیا به صرف اینکه فعالیت‌های مدیریت شهری خوشایند ما باشد می‌توانیم آن را عالی و موفق توصیف کنیم؟ و یا در صورت عدم تمایل به برخی فعالیت‌ها آن را ناموفق و ضعیف بشماریم؟ یا برای این ارزیابی نیازمند شاخص‌های علمی بررسی و تأییدشده می‌باشیم.
ضرورت وجود شاخص‌های علمی برای ارزیابی یک سازمان هرچند کوچک و محدود هم از بدیهیاتی است که کمتر کسی آن را نفی می‌کند چه رسد به مدیریت شهر که یک سیستم انسانی بسیار پیچیده و با انبوهی از روابط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، محیطی و سیاسی است. بنابر این گام اول برای هرگونه ارزیابی عملکرد و یا برنامه پیشنهادی بیان شاخص‌های ارزیابی است.
در سلسله یادداشت‌هایی که از امروز در این کانال تقدیم علاقه‌مندان می‌گردد. قصد ما تدوین و ارائه شاخص‌هایی است برای ارزیابی عملکرد مدیریت شهری و فرایند توسعه شهر و صدالبته ارزیابی برنامه‌های پیشنهادی برای توسعه آتی شهر
سعی نگارنده بر این است که در تدوین شاخص‌ها از اصول و مطالعات علمی و تجربیات موفق مدیریت و توسعه شهری استفاده حداکثری بنماید و مبانی این شاخص‌ها را به صورت مختصر و در حد بضاعت در این سلسله یادداشت‌ها بیان نماید.
قبل از ورود به بحث چند نکته روش‌شناسی لازم به ذکر است:
۱-مدیریت شهری گستره وسیعی است که سازمان‌های گوناگون در ایران در فرایند آن دخالت دارند؛ اما منظور ما  از مدیریت شهری در این نوشتار «شورای اسلامی شهر» و «شهرداری» می‌باشد.
۲-پیش از ورود به شاخص‌ها، به صورت مختصر شهر، وظایف و اختیارات شورا اسلامی شهر و حوزه عملکرد و مأموریت شهرداری بیان می‌گردد.
۳-شیوه‌های گوناگونی به منظور تدوین شاخص‌های ارزیابی عملکرد مدیریت و توسعه شهری بکار گرفته‌شده است که این شیوه‌ها از مناظر گوناگون به موضوع مدیریت شهری نگاه می‌کند که  در مقدمه مختصراً به این شیوه‌ها نیز خواهیم پرداخت. ادامه دارد…

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=66291
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: