تاریخ ارسال : ۰۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت : ۸:۵۶ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly
جلوه ای دیگر از شهرداری پدر و پسر؛

نگاه از بالا به پایین شهردار کاشان به شورای شهر؛ چرا و چگونه؟

کاشان نیوز- سید محمد مسعودی علوی: بالاخره طرح دوفوریتی الزام شهرداری به رعایت موارد قانونی در شروع پروژه‌های جدید روز شنبه با کسب اکثریت آراء به تصویب رسید. موافقان و مخالفان به بیان دیدگاه‌های خود در این زمینه پرداختند و شهردار محترم نیز در صحن علنی شورای شهر حاضر شد و در جایگاه مخالف سخنانی ایراد کرد.

مهندس سید محمد ناظم رضوی این طرح دوفوریتی را مغایر با قانون و نوعی بدعت در شرح وظایف شورای شهر دانست. چه زیباست شهردار محترم چندین بار دستورالعمل و وظایف و اختیارات شهردار و شهرداری و شورای شهر را مرور کنند.

این‌که شورای شهر به وظیفه قانونی و طبیعی خود عمل کند بدعت است یا این‌که شهرداری یک شهر مدیریت فرودگاهی را بر عهده بگیرد؟؟؟ تاریخ چنین چیزی را به خود ندیده است و مدیریت شهری باید ترتیبی اتخاذ کند تا این اقدام در کتاب ثبت رکوردهای جهان ( گینس ) ثبت شود و ثبت شهر کاشان در کتاب گینس می‌تواند کمک شایانی به خلاقیت، الکترونیکی شدن، دیپلماسی شهری و تقویت برند آن کند.

آقای شهردار همان‌طور که میدانید مدیریت شهری کارآمد و موفق مدیریتی است که شفافیت، قانون‌مداری، پاسخگویی، شهروندمداری و داشتن نگاه برنامه محور را در دستور کار قرار می‌دهد. بنابراین شفاف پاسخگوی این سؤال باشید که کسری بودجه و بدهی شهرداری به چه میزانی است و آیا برخی تصمیمات جانبی و غیرضروری هزینه‌بر مانند تیم داری را می‌توان برنامه محور دانست؟؟؟

بر اساس آنچه در صحن علنی شورای اسلامی شهر گفتید شهرداری معوقات و مطالبات ده‌ها میلیاردی از دستگاه‌های بدهکار دارد. چه کسی مسئول این سهل‌انگاری است که پول مردم و بیت‌المال را نمی‌تواند باز پس بگیرد؟؟ شهردار مسئول انعقاد قراردادها است یا شورای شهر؟؟؟ پاسخ روشن است. آقای شهردار هرزمانی جلو ضرر را بگیرید منفعت است. بدون تردید اگر شورای شهر وظیفه نظارتی خود را بر قراردادهای معوق شهرداری با دیگر دستگاه‌ها تشدید و قاطع‌تر برخورد می‌کرد مدیریت شهری امروز با معضلی به نام معوقات و مطالبات کلان میلیاردی از دیگر دستگاه‌ها مواجه نبود.

آقای شهردار بر اساس آنچه گفتید طبق قانون هرگونه کاهش، افزایش، اصلاحیه و متمم بودجه سالیانه شهرداری بر عهده شهرداری است و برای بررسی و تصویب به شورای شهر ارائه می‌شود. جنابعالی قانون و وظایف شهرداری و شورای شهر را مطالعه کرده‌اید و نیک میدانید که: شهردار در مقابل شورای شهر مسئول است و باید پاسخگو باشد. این شورای شهر است که نبض کارهای شهر را در دست دارد و به دخل‌وخرج و امور شهر نظارت کامل دارد. شورای شهر این اختیار و قدرت را دارد که در صورت تشخیص شهردار را به بی‌قانونی متهم و حتی آن را عزل کند ولی این‌که شهردار، شورای شهر را به بی‌قانونی متهم کند نوعی بدعت است. بنابراین شما در جایگاهی نیستید که شورای شهر را به بی‌قانونی متهم کنید. البته ممکن است که شورای شهر یک منطقه نیز بی‌قانونی کند و این موضوع از طریق نهادهای نظارتی بالادستی که در قانون آمده است قابل‌بررسی و پیگیری است.

آقای شهردار نگاه از بالا به پایین به شورای شهر که منتخب مردم است زیبنده شما نیست. در اصل هفتم قانون اساسی از شوراها به‌عنوان ارگان تصمیم گیر کشور یادشده است. حتماً میدانید که شورای شهر ناظر و بالادست شهردار و شهرداری هستند پس سلسله‌مراتب باید رعایت شود.

آقای شهردار معضلات عدیده امروز کاشان زاییده و نتیجه نگاه سیاسی محض به شهر و شهروندان است. بدون شک اگر شایسته‌سالاری، تخصص، برنامه محوری، قانونمندی و تشخیص ضرورت‌ها همراه با تعهد در مدیریت شهری به‌طور هم‌زمان نهادینه شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

————

*یادداشت وارده

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=64464
مطالب مرتبط

 • rasool بهمن ۳, ۱۳۹۵ - ۲:۴۸ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  اینجانب به نوبه خود از زحمات بی بدیل آقای مهندس رضوی جهت رشد این شهر تشکر می کنم. اما ذکر می کنم که اشتباه بزرگی که ایشان انجام داده اند، فامیل بازی در فرودگاه می باشد. به نظر من نباید هر کسی که پستی گرفت، به فامیل های بیکار خود، شغل بدهد، باید شایسته سالاری در فرآیند شهرداری الگو باشد.

  (2)(1)
 • امیر بهمن ۳, ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۲ ب.ظ - پاسخ دادن

  شهردار جوان وبلندپرواز کاشان، آقا سید عزیز،سلام.چند نصیحت از من شهروند به حضرتعالی.
  ۱-فکر میکنم دوران گریز از قانون چند سالی است که گذشته ،نگاه به آن برهه به شما متذکر خواهد شد که قانون گریزی چه تبعات سختی برای شما و مهمتر از شما برای شهر خواهد داشت.
  ۲- بلند پروازی خوب است اما به شرط آنکه وسعت دیدتان هم بلند باشد. در این چند سال زحمات زیادی برای کاشان کشیدید و دستتان درد نکند اما آیا با خود فکر کرده اید که چه کار تاثیرگذار و آینده داری برای شهری که داعیه استان شدن دارد کرده اید؟ و اگر کرده اید بفرمائید ما هم بدانیم؟!!!وظیفه شما بنظر بنده فراهم نمودن بسترها برای رشد کاشان بود نه اینکه شهرداری را به یک بنگاه اقتصادی تبدیل نمایید که البته ضررده نیز می باشد.
  ۳-چیدمان مدیران شما این مطلب را به ذهن متبادر میکند که همگی آنها بر وفق مراد شما عمل کرده و به نوعی ضعیف بودن آنها باعث شده تمام برنامه های خود را عملی نمائید وعملا شهر با نظر تام شما اداره گردیده و توهم برتری شما بر شورای شهرنیز از همینجا نشات میگیرد.
  ۴- ترغیب بعضی از همین مدیران ضعیف برای شرکت در انتخابات شورای شهر آتی که ثبت نام آن در اسفندماه می باشدنیز کار پسندیده ای نیست و باور اینکه شورای شهر بعدی را خودتان هدایت کنید نه انها شما را نیز رویائی بیش نیست.
  آسید بزرگوار پاینده وعزیز باشید.

  (2)(4)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: