تاریخ ارسال : ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت : ۱۲:۳۴ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
عرصه و حریم‌های محوطه باستانی سیلک تعیین شد؛

هرگونه ساخت‌وساز در حریم ۱ممنوع/حداکثر ارتفاع در حریم ۲ و سه ۱۰ متر

کاشان نیوز: مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از بازنگری و تأیید کلیات تعیین عرصه و حرائم محوطه باستانی سیلک کاشان در نشست شورای فنی این اداره کل خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، همزمان با برگزاری نشست شورای فنی اداره میراث فرهنگی استان اصفهان، طرح بازنگری در اراضی محدوده محوطه باستانی سیلک، جهت تعیین عرصه و حریم‌های این محوطه تاریخی توسط مدیریت میراث فرهنگی کاشان ارائه و پس از بحث و بررسی و رفع اشکالات موجود موارد تعیین و مورد تصویب قرار گرفت.

فریدون اله‌یاری با تاکید بر این‌که محوطه باستانی سیلک یکی از کهن‌ترین مراکز مسکونی بشر بوده که سابقه زندگی متمدنانه بشر در فلات مرکزی ایران را به بیش از هفت هزار سال قبل می‌رساند تصریح کرد: با کمال تأسف حریم و عرصه این محوطه تاریخی در دهه‌های گذشته شاهد بروز معضلاتی از جمله عدم تعیین عرصه و حریم آن بوده است.

اله‌یاری تصریح کرد: در سال ۱۳۶۲ برای نخستین‌بار عرصه‌ای به‌صورت ابتدائی برای این مجموعه در نظر گرفته شد و پس از آن در سال ۱۳۸۷ طرح مورد بازنگری قرار گرفت و با تغییراتی به تصویب رسید.

وی افزود: با عنایت به اهمیت این سایت تاریخی و بروز مشکلات فراوان با همکاری کار‌شناسان زبده اداره کل و با همکاری سازمان میراث فرهنگی کشور پس از انجام عملیات گسترده کاوش‌های باستان‌شناسی پیرامون این محوطه تاریخی، طرح جدیدی شامل تعیین عرصه و حرائم درجه ۱ و ۲ و ۳ این مجموعه تاریخی تهیه و پس از بررسی و رفع اشکالات در شورای فنی اداره کل به تصویب رسید.

اله‌یاری خاطرنشان ساخت: بر این اساس، عرصه این مجموعه در محوطه‌ای به مساحت ۸۵ هکتار تعیین شده و عملاً تلاش خواهد شد تا عرصه و حریم درجه اول به‌طور کامل آزادسازی شود و عملاً این محوطه تاریخی در مرکز این مجموعه تاریخی قرار گیرد و سپس با همکاری نهاد‌های ذی‌ربط ضوابط قانونی جهت هرگونه ساخت و ساز در حرائم درجه ۲ و ۳ این محوطه در نظر گرفته شده به‌گونه‌ای که در حرائم درجه ۲ و ۳ ارتفاع هرگونه ساخت و ساز که با مجوز اولیه سازمان صورت می‌پذیرد حداکثر هفت و نیم و ده متر خواهد بود.

وی تصریح کرد: در عرصه و حریم درجه ۱ هرگونه ساخت و ساز و عبور تأسیسات شهری به طور کامل ممنوع بوده و حتی تغییر کاربری زمین‌های کشاورزی پیرامون آن نیز ممنوع است.

وی ابراز امیدواری کرد تا با این اقدام بتوانیم این مجموعه‌های ارزشمند تاریخی را به عنوان سندی گویا از هویت مردم این سرزمین برای نسل‌های آینده حفاظت کنیم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=61396
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: