تاریخ ارسال : ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۵۱ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly

هفته‌های فرهنگی عرضه و شناساندن فرهنگ بومی و محلی در سطح جهانی است

کاشان نیوز-یادداشت وارده: در هفته‌ای که گذشت شاهد دیدار فرماندار کاشان با سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن بودیم. در دیدار دکتر مومنیان با دکتر بعیدی نژاد که عصر سه‌شنبه در محل فرمانداری کاشان برگزار شد، راهکارهای فرهنگی مشترک درزمینهٔ مسائل مختلف بین کاشان و لندن همچنین نحوه برگزاری هفته فرهنگی در این دو شهر برسی شد.
برگزاری هفته‌های فرهنگی، فعال شدن دیپلماسی شهری، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی در عرصه بین‌المللی و برنامه‌هایی ازاین‌دست، فعالیت‌هایی تعریف‌شده و ضروری در چارچوب دیپلماسی فرهنگی است که دولت ملت‌ها تلاش دارند تا با فعال کردن ظرفیت‌های فرهنگی خود و استفاده از توان فرهنگی تحقق منافع ملی را تقویت کنند. دیپلماسی فرهنگی فرایند مؤثری است که در آن فرهنگ یک ملت به جهان بیرون عرضه می‌شود و خصوصیات منحصربه‌فرد فرهنگی ملت‌ها در سطح دوجانبه و چندجانبه ترویج می‌یابد. اهدافی چون ایجاد صلح و ثبات جهانی، فراهم نمودن بستر مفاهمه بین ملت‌ها بافرهنگ‌های مختلف، تقویت هویت‌های فرهنگی ملی و محلی در برابر فرهنگ هژمون جهانی، از مهم‌ترین اهداف دیپلماسی فرهنگی است.
درواقع برگزاری هفته‌های فرهنگی ابزاری است در دست دیپلمات‌ها و سیاستمداران تا اهداف یادشده بالا را دنبال کرده و تحقق ببخشند.
یکی از کارکردهای هفته‌های فرهنگی تلاش مؤثر برای عرضه و شناساندن فرهنگ بومی و محلی در سطح جهانی است. کاشان باسابقه تمدنی چند هزارساله مزیت قابل‌توجهی برای خودنمایی فرهنگی در عرصه جهانی دارد و این‌گونه برنامه‌ها علاوه بر فرصت سازی برای ارائه عظمت فرهنگی ما، عاملی در افزایش همبستگی مردم و تقویت هویت جمعی و تاریخی-فرهنگی ما است.
از مزیت‌های دیگر برگزاری هفته‌های فرهنگی تقویت ارتباط میان مردم ملت‌های مختلف و تمایل به سفر و ارتباط نزدیک است که به رشد صنعت توریسم کمک شایانی می‌کند. بدون شک برای مخاطب اروپایی که در یک مراسم یا نمایشگاه با جاذبه‌ها و جلوه‌های مختلف فرهنگی و تاریخی کاشان آشنا می‌شود انگیزه‌ای دوچندان برای سفر به این شهر و دیار ایجاد می‌گردد. صنعت توریسم بدون شک آینده توسعه کاشان است و همگان به‌ضرورت توسعه این صنعت تأکیددارند که این مهم تحقق پیدا نمی‌کند جز به هماهنگی و استفاده از تمام ابزارهای ممکن در این خصوص که هفته‌های فرهنگی یکی از این ابزارهاست.
کاشان به‌عنوان مهد تمدن و فرهنگ باید برندی جهانی شود و جهان باید کاشان را به تمدن ۷ هزارساله، سیلک، فرش و گلاب، باغ فین و معماری، قالی‌شویان و اصالت مذهبی و صدها هنرمند و شاعر و دانشمندش بشناسند و این مهم محقق نمی‌شود جز به تلاش با برنامه و رویکرد جدید.
برگزاری هفته‌های فرهنگی و دیپلماسی شهری بیش از آن‌که مربوط به مسائل بین دولت‌ها باشد، تلاشی است در جهت نزدیک ساختن ملت‌ها به هم تا پیش‌قدم حل چالش‌های سیاسی میان دولت‌هایشان باشند.
همه موارد فوق زمانی اهمیت می‌یابد که شهر کاشان از دید سفیر رسمی جمهوری اسلامی در انگلستان ازنظر هویت فرهنگی شهری همسنگ لندن که مرکزی فرهنگی و قدرتمند در اروپا محسوب می‌گردد قرارگرفته است که شخصاً یک دیپلمات باسابقه و مطرح کشور در کاشان حاضر شده و در ضمن گفتگو با فرماندار این برنامه را بررسی می‌نمایند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68106
مطالب مرتبط

 • جعفری مرداد ۲۹, ۱۳۹۶ - ۷:۰۰ ق.ظ - پاسخ دادن

  تمام مشکلات و مسایل اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، سیاسی ، ورزشی ، هنری و گرفتاری های مختلف مردم در کشان حل شده . بیکاران به سر کار رفته اند ، جوانان از چه کنم چه کنم خلاص شده اند ، معتادان ترک کرده اند ، حاشیه نشینی و فقر از کاشان رخت بربسته است . چرخ کارخانه های تعطیل به حرکت در آمده است ، حالا مسولین محترم کاشان به این فکر افتاده اند که هفته فرهنگی کاشان و لندن❗️برگزار کنند.
  …[حذف توسط مدیر سایت]

  (2)(0)
  • مدیر سایت مرداد ۲۹, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸ ق.ظ - پاسخ دادن

   آقای جعفری گرامی، فراموش نکنید که ملت‌ها را همراه و هم‌شکل سیاست‌مداران به باد تهمت و ناسزا نگیرید! این یک رفتار مغایر با شئون انسانی است و به همین دلیل مواردی که در ذیل دیدگاه شما بود را حذف کردم.
   و اما یکی از علل این مشکلاتی که در بخش بالایی دیدگاهتان نوشته‌اید این است که در جهان به هم پیوسته امروز با اتخاذ شعار استقلال طلبی را که باید در تولید نشو و نما می‌کرد اشتباهاً به میدان سیاست خارجی راندیم و به مثابه دویدن در میدانی که یک نفر دونده دارد از اول شدن خودمان خشنود هم هستیم، اما هنوز درک نکرده‌ایم که این استقلال، منافع رقبای ما را در تجارت منطقه و جهان تقویت کرده و منافع خودمان را در آن مناطق رها کرده‌ایم.
   از طرفی مگر آیات عظام همچون سیستانی و مکارم و مصباح و … در لندن دفتر ندارند؟ مگر مسئولان و مدیران کشوری برای خرید و درمان به لندن و دیگر مراکز جهان نمی‌روند؟
   فقط برای مبادلات فرهنگی بین مردم عادی لندن بده؟!!

   (0)(2)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: