تاریخ ارسال : ۰۲ آذر ۱۳۹۷ ساعت : ۱:۵۶ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
سرتیتر مهم‌‌ترین اخبار هفته گذشته کاشان در رسانه‌ها:

هم‌زمان با برگزاری چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان از کتاب «ارغنون» رونمایی شد

جذابترین خبر این هفته رونمایی از کتاب «ارغنون» نوشته سرکار خانم «نسیم مقراضی» است که «روایتی عاشقانه از کاشان قدیم» را رقم زده است ضمن جلب توجه شما به این خبر تیتر مهمترین اخبار مرتبط با کاشان را به نظر شما میرسانیم:

کاشان نیوز: هم‌زمان با برگزاری چهاردهمین نمایشگاه کتاب گیلان از کتاب ارزنده ارغنون با حضور نویسنده این رمان رونمایی شد.

نویسنده کتاب ارغنون خانم نسیم مقراضی در گفت‌وگو با خبرنگار رویداد گیلان گفت: حدود ده سال پیش بود که به کاشان سفر کردم و محو اصالت معماری و محاسبات بی‌نظیر و تناسبات طرب‌انگیز تزییناتِ بناهای این شهر که با اصالت ۷ هزارساله‌اش فخر ایران است شدم.

از خانه عباسیان که بازدید می‌کردیم، کارمند شریف آن مجموعه وقت گذاشتن و جای‌جای بنا را با کاربری‌اش برای ما شرح دادن . هر چه که ایشان بیشتر به زوایای معنایی و پنهان خانه از منظر دیگران اشاره می‌کردند، حس تصورات و رؤیاپردازی مرا بیشتر و بیشتر به فوران تشویق می‌کرد. و این شد که برای لحظاتی گوشه دنجی از خانه به نظاره نشستم و قالب داستانی با این پرسش که آدم‌های این خانه چطوری زندگی می‌کردند؟ در ذهن من شکل گرفت.

بلند شدم و با دیدگاهی نو دوباره خانه رو برانداز کردم .لبه حوضچه‌ی حوضخانه نشستم و از تصور ذهنی شمعدانی‌ها و انعکاس نور مهتاب و ستارگان در شب‌های کویری و آفتاب رخشان دم ظهر و درخشش آن بر سقف آن فضا مسخ و مسحور شدم.

با پنج‌دری و سه‌دری‌های ارسی و شیشه‌های رنگی و ملون‌اش و تغییر رنگ نگاهم از پشت آن ،کلی خاطره‌ی رنگی ساختم. از راهروها و شارعش رد شدم و از دیدن بازی آفتاب با اضلاع و درودیوار و آن فضا ، سایه‌وار حس سایه‌وار حس یگانگی کردم با خشت‌خشت خانه و از تصور اینکه نظاره طلوع و غروب‌ها و تماشای ستاره‌ها در پشت‌بام این خانه ، چه لذت وافری می‌تواند داشته باشد ازخودبی‌خود شدم. و این شد که کاشان و فضای مشحون از هنر و دلباختگی‌اش ، بستر و بن‌مایه رمان ارغنون شد.

کاشانی که با آتشکده‌اش پیوند نور و معنا و فرهنگ را فریاد میزند و تقارن هنر و زندگی مردمان این دیار را می‌توان در هر گوشه‌ای از این پهنا که آگاهی به تعالی رسیده و هنر به عرصه عیان رسیده، دید و این شهر و مردمانش را خالق وحدت میان عشق الهی و ماده دانست که هنرشان آیینه دار ملکوت است.

ماجرا درحالی‌که در زمان قاجار و در ارتباط با دربار ناصرالدین‌شاه کلید می‌خورد، با کشف یک راز توسط راوی اول داستان، خواننده را همگام با ماجراجویی‌های فروغ‌الزمان ، گام‌به‌گام با تعاریف و تصاویر پردازی‌های بی‌نظیر داستان، به‌پیش می‌برد و کشش کشف را در او برمی‌انگیزد. در پی برملا شدن این راز، پای سرگذشت شخصیتی معنوی که معنایی ژرف به داستان می‌بخشد ، به داستان باز می‌شود که روئیت دیدگاه او و دریچه‌ای که با روایت زیبای عاشقانه‌هایش برای فروغ فروغ‌الزمان تعریف می‌کند، خود جای شنیدن دارد.

تیتر مهم‌ترین اخبار مرتبط با کاشان:

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72657
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: