تاریخ ارسال : ۰۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۷:۰۸ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly
استاد «مهران مبینی» در گفتگو با کاشان نیوز: خیرین در امر فرهنگ و هنر بیشتر کمک کنند

هنر و موسیقی بهترین فرصت برای بیان احساسات معلولین است

کاشان‌نیوز- مرضیه گیلاسی: ای‌کاش برای نوشتن گزارش می‌توانستیم از ابزاری غیر از کلمات نیز بهره می‌بردیم. ای‌کاش می‌شد آن روز که برای گفتگو با استاد موسیقی و آواز «مهران مبینی» راهی موسسه «کاشانه‌ی مهر» محل تمرین جمعی از معلولین این مرکز شدم، می‌توانستم به‌غیراز واژه‌ها از صوت و شور و هیجان و صدای همخوانی بچه‌ها و انرژی پویایی که استاد به‌طور لحظه‌ای با زدن دست‌هایش به یکدیگر به گروه همخوان تزریق می‌کرد مدد می‌گرفتم.
حضور در «کاشانه مهر» فرصت خوبی ست برای اینکه همیشه به یاد داشته باشیم که معلولیت محرومیت نیست. این مرکز تلاش می‌کند تا معلولیت افراد را در پرتو حرفه‌آموزی و هنرآموزی و یادگیری مهارت‌های شغلی کمرنگ جلوه دهد.
در یکی از پنج‌شنبه‌های پاییز راهی یکی از محله‌های قدیمی شهر واقع در خیابان محتشم کوی پاقپان موسسه توان‌بخشی «کاشانه‌ی مهر» می‌شوم.
مکان موسسه، یک‌خانه‌ی قدیمی است که دورتادور حیاط اتاق‌ها قرارگرفته‌اند! و آنچه در بدو ورود بیشتر از صندلی‌های چرخ‌دار قرارگرفته در ایوان خانه توجه آدم را جلب می‌کند باغچه‌های حیاط و حوض بیضی‌شکل وسط حیاط است که ماهی‌های قرمز در آن کاملاً پیدا هستند.
صدای تمرین‌های گروه کرال معلولین از یکی از اتاق‌های انتهایی موسسه به گوش می‌رسد. متن همخوانی‌ها آمیخته با صدای موزیک در بدو ورود چندان مشهود نیست ولی حسی عجیب در مخاطب تولید می‌کند همان حسی که من داشتم که باوجودآنکه مجذوب حیاط و آن حوض زیبا و درخت نارنج [که پر از میوه نارنج بود] گشته بودم فقط و فقط بدون مکث و توقف با سرعت از حیاط عبور کردم و به دنبال صدا به سمت اتاق انتهایی موسسه که محل آموزش و تمرین توان‌یابان بود روانه شدم!
در چوبی قدیمی کلاس را که گشودم هنرجویان نشسته روی صندلی‌های چرخ‌دار همه پشت به در ورودی به سمت استاد در حال تمرین سرود بودند:
نام جاوید وطن
صبح امید وطن
جلوه کن در آسمان
همچو مهر جاودان
وطن ای هستی من

گاهی وقت‌ها استاد موزیک را قطع می‌کرد و چند تا نکته می‌گفت و چند یادآوری و دوباره نوای همخوانی اوج می‌گرفت:
شور و سرمستی من
جلوه کن در آسمان
همچو مهر جاودان
و من از این شور و هیجان، از این هارمونی و از این نمایش ترکیب آوایی ظرافت زنانه و صلابت مردانه بی‌حدومرز محظوظ می‌گشتم که قطعاً این برای هر مخاطب دیگری هم صادق است و لذت‌بخش خواهد بود.

مهران مبینی مدرس آواز گروهی

پس از عکاسی از کلاس، مدرس آواز گروهی به سؤال‌هایم پاسخ گفتند که در ادامه خواهید خواند:

۱-از چه موقعی کار با معلولین را شروع کردید و چرا معلولین؟
کار آموزش آواز رو از سال ۸۱ در آموزشگاه‌های ‌کاشان شروع کردم سال ۸۹ توسط یکی از دوستان با جامعه نابینایان آشنا شدم و اولین گروه آوازی کاشان در سال ۸۹
در کنار بچه‌های دوست‌داشتنی جامعه‌ی نابینایان شکل گرفت به نام گروه آوازی «تیام».
(در حقیقت پایه‌گذار آواز گروهی و کرال در کاشان بنده بوده‌ام)
سال بعد از طرف موسسه خیریه کاشانه‌ی مهر برای این کار از من دعوت به همکاری شد و دومین گروه آوازی با توان بابان کاشانه‌ی مهر (معلولین جسمی) تشکیل شد و شد «گروه آوازی ستارگان مهر کاشان»

بعدازآن کار با موسسه‌ی هاجر (معلولین ذهنی) را شروع کردم بانام «گروه آوازی موسسه‌ی هاجر»
و این روزها موسسه شقایق (معلولین ذهنی) که چند ماهیست سعادت همکاری باهاشون نصیبم شده است.

۲-از خاطرات خوش و جذاب و حتی باورنکردنی از ایامی که با معلولین مشغول تمرین هستید برایمان بگویید.
بدون اغراق لحظه‌لحظه‌ی کار کردن با این بچه‌ها برای من خاطره‌انگیز و دوست‌داشتنی بوده و هست.
ما لحظات خوب زیادی در کنار هم داشته‌ایم.
آن زمانی که با بچه‌های گروه تیام جامعه نابینایان در برج میلاد رتبه دوم جشنواره «شمسه» را کسب کردیم یا زمانی که با بچه‌های گروه «ستارگان مهر» از کاشانه مهر در نمایشگاه بین‌المللی تهران برنامه اجرا کردیم و ده‌ها خاطره دیگر…
اما به‌واقع زیباترین لحظات برایم آن لحظاتی ست که با بچه‌ها یک قطعه موسیقی را به ثمر می‌رسانیم و باهم اجرا می‌کنیم و همه پر از انرژی مثبت می‌شویم و حالمان بهتر می‌شود.

۳-من شمارا لحظاتی کوتاه هنگام تمرین با معلولین مشاهده کردم ممکن است خودتان از این حس و حال برای ما بیشتر بگویید؟
آواز گروهی در تمام دنیا یک روش درمانی است زمانی که در کنار هم آواز می‌خوانیم
در کنار یادگیری موسیقی، پر می‌شویم از انرژی‌های خوب.

من با این بچه‌ها حالم خوب است و احساسم هم این است که بچه‌ها هم با من خوشحال‌اند.
همیشه با خودم فکر می‌کنم خداوند عنایت خاصی به من داشته که توفیق کار کردن در کنار سه گروه مختلف از فرشته‌های خودش را به من سپرده است امیدوارم لایق بوده باشم.

۴-مشکلاتی که در این مسیر داشتید برایمان بازگو کنید.
ما هیچ مشکلی نداریم و همه‌چیز عالی است

۵-حرف‌های ناگفته‌ای که اگر احساس می‌کنید برایمان بازگو کنید راهی که آغاز کرده‌اید هموارتر خو‌اهد شد مطرح کنید، از انتظاراتتان، از خواسته‌هایتان از مسئولین امر، از همکارانتان، از هنرمندان یا هنرآموزان
ما خیرین زیادی داریم که در این موسسه‌ها لطف می‌کنند و نیازهای بچه‌ها را برطرف می‌کنند و من دست همه‌شان را می‌بوسم همچنین دوستان هنرمند و همکاران خوبم که هرگاه درزمینهٔ ی تهیه‌ی شعر، موسیقی و کار در استودیو نیازی داشته‌ایم با مهربانی به ما کمک کرده‌اند
صمیمانه تشکر می‌کنم.
امیدوارم دوستانِ خیّر درزمینهٔ کارهای فرهنگی و هنریِ بچه‌ها بیشتر کمک کنند تا امکانات بیشتری برای کارهای هنری بچه‌ها فراهم شود.
چراکه این هنر بهترین فرصت برای معلولین است که احساسات زیبای خودشان را به نمایش بگذارند. من در این سال‌ها به چشم خودم دیده‌ام که چقدر هنر بخصوص موسیقی در تغییر روحیه این عزیزان و بالا بردن اعتمادبه‌نفسشان کارساز بوده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69453
مطالب مرتبط

 • شهروند آذر ۱۱, ۱۳۹۶ - ۷:۴۸ ق.ظ - پاسخ دادن

  از زحمات جناب مبینی سپاسگزارم.ایشان خالصانه وبدون هیچ چشم داشتی تجربیات خود را در اختیار این عزیزان قرار داده اند.

  (1)(0)
 • معصومه اُبایی آذر ۱۱, ۱۳۹۶ - ۱:۴۳ ق.ظ - پاسخ دادن

  درود بر استاد مبینی

  (1)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: