تاریخ ارسال : ۱۳ دی ۱۳۹۷ (3 هفته پیش) ساعت : ۱۰:۳۶ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

هیئت‌مدیره کم‌تحرک و غیرفنی مهم‌ترین چالش فضای سبز شهری کاشان

کاشان نیوز-علی خالوئی*: فضای سبز کاشان از دو چالش مدیریتی رنج می‌برد. تهدیدات و فرصت‌هایی که حضوراً به مسئولین گفته‌شده و تهدیداتی که قبلاً به رشته تحریر درآمده. «عدم تنوع گونه‌ای»، مناسب اقلیم خاص مناطق بیابانی، «عدم تراکم مناسب گونه‌ای» موجود.
در یک مصاحبه شهردار با کاشان نیوز گفتیم: «فضای سبزی درخور کاشان، نصیب مردمان شهر نیست». در این خصوص مهندس ابریشمی راد همانند دیگر مدیران (که انتظاری جز این از یک مدیر نیست)، از عملکرد مجموعه تحت امرش، تمام‌قد دفاع کرد؛ اما با توجه به شرایط فعلی پر بیراه نگفتیم.
تولید، احداث و ایجاد فضاهای سبز، پروژه‌های کوتاه‌مدت، یک یا دو و سه‌ساله نیست. برنامه‌های کوتاه‌مدت پنج‌ساله و بلندمدت حداقل ده‌ساله می‌طلبد تا شهری پروژه‌های درخور و مناسب فضای سبز مناسب داشته باشد.
خیابان‌ها و پارک‌های شهر خالی از درختان «کهن‌سال» و «دیر زیست» ست، اگر چند دقیقه به بررسی خیابان‌ها و بلوارهای شهر، مثلاً همین «بلوار دارالسلام»، نزدیک‌ترین خیابان به «سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کاشان» در «گوگل ارث» بپردازید، درخواهید یافت که با مقایسه در دو بازه زمانی اوایل دهه هشتاد با چندساله اخیر، اوج کم‌لطفی‌های به این بخش (فضای سبز) عریان و عریان‌تر خود را نشان خواهد داد.
و اما مهم‌ترین تهدید؛ فضای سبز کاشان از «نبود یک هیئت‌مدیره متخصص و چالاک» هم رنج می‌برد.
هیئت‌مدیره سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کاشان پنج عضو دارد، دو نفر شاغل در بخش آب هستند (روسای اداره امور منابع آب و شرکت آبفای شهری کاشان)، یک نفر متخصص دانشگاهی در رشته محیط‌زیست و دو نفر از اعضاء ثابت شهرداری (یک نفر مسئول سازمان پارک‌ها و یک نفر مسئول خدمات شهری و محیط‌زیست که ثابت‌اند).
سؤال اینجاست که آیا این حجم از کشت و تولید فضای سبز و وجود چندین و چندان پارک‌های متنوع، هیئت‌مدیره که حکم اتاق فکر را دارد؛ نیازمند یک کارشناس متخصص گیاه‌شناس و فعال در حوزه جنگل نیست؟
آیا چینش و انتخاب اعضای این‌چنینی هیئت‌مدیره که شاید به نقل احدی از اعضا که نشست‌های تخصصی‌شان گاهی به سال می‌رسد! می‌تواند راهگشای حل معضلات معرفی گیاهان مناسب فضای سبز کهن شهر تمدن سیلک باشد؟
کم نیستند کارشناسان حاذقی در پیکره شهرداری و فضای سبز پارک‌ها که متأسفانه کمترین استفاده‌ای از آن‌ها نمی‌شود، آیا بهتر نیست هیئت‌مدیره‌ای چالاک‌تر و پویاتر انتخاب شود و بیش از این کاشان از فضای سبز متناسب و درخور مردمانش عقب نماند!؟

*کنشگر حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=73030
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: