تاریخ ارسال : ۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۲:۰۴ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
در باب کارگروه اشتغال فرمانداری و باقی قضایا

هیاهو برای هیچ

کاشان نیوز: هفته گذشته معاون استاندار اصفهان سخنانی در خصوص مسامحه در جذب اعتبارات اشتغال کارگروه اشتغال شهرستان گفت و کاشان را دارای رتبه نازلی در بین شهرستان‌های استان اعلام کرد که این سخن باعث واکنش معاون برنامه‌ریزی فرماندار کاشان شد.

خاندایی ضمن تکذیب این خبر به کاشان نیوز گفت، اعلام و سنجش رتبه در حالی که هنوز تا پایان موعد جذب اعتبارات زمانی مانده است درست نیست، کاشان را نباید با نطنز و امثالهم مقایسه کرد، شهریورماه در این خصوص اطلاع‌رسانی خواهد شد.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کاشان نیز اقدام به برگزاری جلساتی برای آشنایی شهروندان از طریق ادارات میراث، ارشاد و …نموده و در جلسه‌ای که در این خصوص در اداره ارشاد برگزار شد در پاسخ به خبرنگار کاشان نیوز بیان داشت که «آقای شجاعی چند مبحث را مطرح کرد و کلیت کارکرد شهرستان را مطرح نکرد!
به‌عنوان‌مثال گفت ممکن است تسهیلات مطرح‌شده از میانگین استان پایین‌تر باشد، باید توجه کرد یک وام ۵۰۰ تومانی که در کاشان داده می‌شود ده درصد اعتبارات جذب‌شده را بالا می‌برد اما این وام در یک شهرستان دیگر ممکن است ۹۰ درصد تسهیلات را پوشش دهد.»

تجربه ثابت کرده است که طرح‌هایی این‌گونه پس از طی بروکراسی دست‌وپا گیر اداری زمانی که به بانکی که اعتبار موردنظر را باید پرداخت کند می‌رسد دچار یک دگرگونی اساسی و اعجاب‌آور می‌شود.

بانک بر اساس معیارهای خود و وثیقه‌هایی که بازپرداخت اعتبار را تسهیل کند با مشتری برخورد می‌کند و کاری ندارد که این طرح به تائید یا تصویب چه کسانی رسیده است.
معمولاً سال‌ها طول می‌کشد تا در میان چرخ‌دنده‌های کند سیستم اداری این‌گونه طرح‌ها به اعتباری دست پیدا می‌کند در حالی که این روزها در اخبار می‌خوانیم و می‌شنویم که عده‌ای با چه روش‌هایی اعتبارات کلان میلیاردی دریافت می‌نمایند!

سخنان معاون استاندار و تکذیب معاون فرماندار کاشان و اظهارات دبیر کارگروه اشتغال کاشان صرفاً یک روش مرسوم اداری برای بالا بردن آمار کارکرد است و برای شرکت‌کنندگان در این جلسات هیچ فایده‌ای در برندارد.

آنچه معاون استاندار گفته و جوابی که از کاشان شنیده است به همراه دیگر برنامه‌ها هیاهویی است که در ظاهر دیده می‌شود ولی در عمل یک مشتری بانک که آشنایی داشته باشد با مراجعه به بانک و معرفی ضامن و در رهن گذاشتن وثیقه نیازی به تائید کارگروه اشتغال و آواره شدن در این اداره و آن اداره ندارد، چه‌بسا رفتار مناسب‌تری نیز با وی صورت بگیرد و طبعاً زمان بسیار کمتری هم صرف شده است.

وام یک‌ساله با ۱۸ درصد بهره چیزی نبود که برای آن تبلیغ لازم باشد. اگرچه در کنار آن وام با بهره ۴ درصد هم نام‌برده شده که اگرچه در همان هم برخلاف ادعاهای تشویق برای اشتغال و بالا بردن تولید و افزایش صادرات، نوعی کاسب‌کاری مستتر است!
صرف‌نظر از اینکه آمار ده‌درصدی روستایی که در شهرستان کاشان به نسبت جمعیت شهری داریم نه وثیقه دارند و نه شرایط و امکاناتی که در این طرح احراز آن‌ها لازم شمرده‌شده است، درصد اندکی از روستائیان توان جذب این اعتبارات را دارند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71863
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: