تاریخ ارسال : ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت : ۲:۱۱ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly
اجاره بیمارستان شبیه خوانی دوسال است بسرآمده

هیچکس بیانیه‌ای در سوگ تنها بیمارستان تأمین اجتماعی کاشان صادر نمی‌کند

کاشان نیوز-مرضیه گیلاسی: هر شهروند کاشانی حتی اگر یک‌بار هم شده، گذارش به بیمارستان «شهید بهشتی» ــحالا یا برای عیادت از بیمار یا درمان و مداواــ افتاده است.
خیلی از کارگران این شهر، روزهای انتقال مدیریت این بیمارستان از تأمین اجتماعی به دانشگاه علوم پزشکی را به خاطر دارند!
معترض بودند که اگر بیمارستان از حوزه مدیریتی تأمین اجتماعی درآید، تعرفه‌های رایگان فاتحه‌اش خوانده است و حتماً کشمکش‌های اداری و حتی درگیری خیابانی و بازداشت و …کارگران در اذهان همه شهروندان مانده است اگرچه بسیاری از مسئولین فراموش کرده باشند.
بعد از تحویل بیمارستان بهشتی به دانشگاه علوم پزشکی که طرح آن در سال ۸۱ کلید خورده و تا سال ۸۲ نهایی شد، در قبال آن زمینی در جاده قمصر به تأمین اجتماعی واگذار شد تا در آن بیمارستان صد تختخوابی بسازد؛ اما زمانی کوتاه پس از اقدام به ساخت، با اعتراض برخی مسئولین شهری به این‌ دلیل که زمین آن منطقه برای ساخت بیمارستان مناسب نیست، ساخت‌وساز نیمه‌کاره رها شد.
هم‌زمان مقرر شد تا زمان آماده شدن آن بیمارستان، بیمارستان دکتر «شبیه‌خوانی» (زایشگاه) خلأ بیمارستانی را موقتاً برای بیماران تحت پوشش تأمین اجتماعی پر کند.

اکنون پس از گذشت ده سال از زمان واگذاری بیمارستان بهشتی به دانشگاه علوم پزشکی کاشان، دو سال است که مدت اجاره‌ی بیمارستان سررسیده است و شبکه بهداشت و درمان در حال تلاش برای بازگرداندن این بیمارستان به شبکه بهداشت است و برای این اقدامش دلایل زیادی دارد؛ ازجمله این‌که تأمین اجتماعی تعرفه‌های ده‌درصدی از بیمار می‌گیرد که با تعهداتش همخوانی ندارد.
همین امر باعث شده که آمار بیماران مراجعه‌کننده به بیمارستان «شبیه‌خوانی» کاهش یابد.
از سویی دیگر مدیریت بیمارستان شبیه‌خوانی اجازه‌ی حضور دستیار رشته زنان و زایمان را در این بیمارستان نمی‌دهد. این مسئله هم باعث شده دانشگاه علوم پزشکی برای دستیاران زنان و زایمان با مشکل مواجه شود.
کاشان تنها شهری است که در حوزه درمان در تأمین اجتماعی از مدیریت استان مستقل است و بیمه‌گر برای تائید نسخه نیازی به مراجعه به مرکز استان ندارد. با این شرایط اگر تنها بیمارستان تحت پوشش تأمین اجتماعی، از مدیریت این سازمان خارج شود، ‌چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

آیا جامعه‌ی کارگری می‌بایست برای تائید نسخه‌هایش به مرکز استان برود؟
یک سال قبل نیز «ساداتی نژاد» نماینده کاشان در مجلس شورای اسلامی، در مراسم معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان اعلام کرد: «دانشگاه ۱۱۰ میلیارد تومان طلب از سازمان تأمین اجتماعی دارد که ۷۰ میلیارد تومان آن سند آماده دارد و لازم است به جهت وصول این طلب اقدامات لازم صورت بگیرد.»
در این شرایط در میان بروکراسی قواعد و مقررات اداری و سازمانی و جدال آیین‌نامه‌های اجرایی این اداره و آن سازمان و سوء مدیریت حاکم بر جامعه‌ی شهری، آنچه بیش از همه آسیب می‌بیند حق شهروندان است، حق بخش‌های آسیب‌پذیر جامعه که در این فقدان مدیریت و گاهاً جنگ قدرت و جناح‌بازی‌های سیاسی به فنا می‌رود.
برای قشر آسیب‌پذیر جامعه فرقی نمی‌کند که بیمارستان شبیه‌خوانی و یا به قولی زایشگاه کاشان، تحت مدیریت سازمان تأمین اجتماعی باشد یا وزارت بهداشت و درمان. برای جامعه‌ی کارگری تحت پوشش تأمین اجتماعی، رایگان بودن درمان مهم است، حتی اگر گاهی کیفیت موردنظر افراد هم تأمین نشود و حتی ناراضی هم باشند!
تقریباً مشاجراتی ازاین‌دست بین بیمارستان جدیدالتأسیس آیت‌الله یثربی و بیمارستان بهشتی در جریان است و همین منازعات باعث شده که بیماران سردرگم و پریشان‌حال بدترین آسیب‌ها را ببینند.
اینجا هم برای مردم فرقی نمی‌کند که بیمارستان خیر ساز است و تحت پوشش جامعه خیریه محب سلامت است یا بیمارستان خصوصی است یا دولتی. بیمار وقتی مبلغ هنگفتی را با عنوان تعرفه بیمارستان خصوصی می‌پردازد، انتظار دارد که خدمات بی‌نقص و باکیفیتی دریافت کند. ولی متأسفانه تا الآن این‌گونه نبوده است. خصوصاً اینکه طبق گفته‌های یک منبع مطلع هیئت‌امنا بیمارستان خیریه آیت‌الله یثربی، تاکنون به تعهداتشان عمل‌نکرده‌اند.
این منبع به کاشان نیوز گفته است که این بیمارستان هنوز فاقد برخی از استاندارد‌های متعارف برای فعالیت است و مجاز به پذیرش بعضی از بیماران نیست.
وی خاطرنشان کرد: وقتی هیئت‌امنا رسماً اعلام کرده که این بیمارستان خصوصی است و تعرفه‌ی بیمارستان خصوصی از بیمار گرفته می‌شود، شبکه بهداشت نیز طبق این مصوبه که پزشک نمی‌تواند در زمان خدمتش در مرکز دولتی به‌طور هم‌زمان در مرکز خصوصی هم کار کند، مانع از حضور پزشکان متخصص استخدامش در زمان اداری در این بیمارستان شده است؛ و همین باعث شده که سطح خدمات درمانی بیمارستان آیت اله یثربی و همین‌طور رضایتمندی بیماران کاهش یابد.
سوگوارانه همه‌ی منابعی که در تهیه این گزارش طرف گفت‌وگوی خبرنگار کاشان نیوز بودند؛ متفقاً معتقد بودند که همه این نقصان‌ها ناشی از باند و جناح‌بازی و مافیای قدرت است. هر طیف سیاسی به دنبال یک پایگاه اجتماعی برای خود می‌گردد و اگر این پایگاه را نداشته باشد، در بازی قدرت بازنده خواهند بود! و در این میان آنچه حرفی از آن نیست و از خاطرها محوشده است، فقط و فقط مردم هستند! مردمی که هر مسئول کشوری برای مقبولیت و ماندگاری‌اش درجایی از هرم قدرت به این پایگاه اجتماعی نیازمند است!!!

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70251
مطالب مرتبط

 • ناشناس اسفند ۱۹, ۱۳۹۶ - ۶:۴۵ ب.ظ - پاسخ دادن

  یادتون رفت بنویسید تامین اجتماعی سالانه ۶ میلیارد تومان خرج بیمارستان می کرد که با انتقال ان به دانشگاه از این خرج معاف شد. و همچنین قرار بود بیمارستان برای مردم کاشان بسازه که ان هم نساخت .
  خوب در این ده سال حداقل ۸۰ میلیارد تومان صرفه جویی کرد و تازه طلبهای میلیاردی هم به بیمارستان بهشتی نمی دهد و ..
  خوب برنده بازی تامین اجتماعی بود و بازنده مردم شهر ۵۰۰ هزار نفری کاشان و دانشگاه علوم پزشکی

  (1)(0)
 • علیرضا محمدیان اسفند ۱۶, ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۶ ق.ظ - پاسخ دادن

  البته بیمارستان بهشتی زیر نظر دانشگاه باشد تا تامین اجتماعی خیلی فرق دارد. تربیت هزاران دانشجو و متخصص و پزشک مهم است که البته تعرفه آن نیز دولتیه و دو سوم بخش های ان که غیر فعال بوده فعال شده و اضافه شدن بخش های تخصصی.

  در ضمن بیمارستان یثربی قبل از همه این حرف ها سوء استفاده از اموال دولت برای کار خصوصی است که فساد و رانت محسوب می شود و همه می دانیم یکی از مشکلات مهم کشور ما فساد ادار ی و رانت و .. است. اگر کسی انتقاد می کند با عنوان سیاسی بازی و جناحی .. سعی نکنید خفه کنید و خودتون رسالت رسانه ای دارید. همون طور که در خصوص حقیقی کردن هیات امنا ناجی آباد و نحوه مدیدریت هتل رضویه خود شما انتقاد می کردید همین وضعیته. و الان متولیان بیمارستان های خصوصی میلاد و پارسیان هم از این امر شاکی هستند.

  (2)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: