تاریخ ارسال : ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۲:۵۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان گفت:

واگذاری کاروانسرای تاریخی گبرآباد قمصر خارج از اختیارات شهرستانی است

کاشان نیوز: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان گفت: واگذاری کاروانسرای تاریخی گبرآباد قمصر از توابع این شهرستان از حیطه اختیارات این اداره در چارچوب اختیارات شهرستانی خارج است.
محسن جاوری روز دوشنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: مسئولیت واگذاری کاروانسرای تاریخی «گبرآباد» قمصر کاشان به بخش خصوصی بر عهده صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی کشور است.

وی افزود: واگذاری بناهای تاریخی به اشخاص حقیقی یا حقوقی با تصمیم صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و مکان‌های تاریخی و فرهنگی انجام می‌شود و این صندوق بدون ارتباط اداری با اداره‌های کل استان‌ها به‌صورت مستقیم با بهره‌بردار قرارداد منعقد می‌کند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان خاطرنشان کرد: این اداره وظیفه خود را که گام برداشتن برای تعمیر، بازسازی و مرمت این اثر تاریخی انجام داده است.

به گفته وی، صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی نیز در حال رایزنی و انتخاب پیمانکار برای واگذاری کاروانسرای تاریخی گبرآباد است.وی هم‌چنین تأکید کرد: استفاده نکردن از اثرهای تاریخی به‌مرورزمان باعث فرسایش و از بین رفتن آن‌ها می‌شود.

پیش‌تر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کاشان اعلام کرده بود، بهره‌بردار کاروانسرای تاریخی «گبرآباد» قمصر کاشان به علت نداشتن صلاحیت لازم و عدم اجرای تعهداتش خلع‌ید شده است.

کاروانسرای دوره صفویه گبرآباد قمصر در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.شهر قمصر در فاصله ۲۵ کیلومتری کاشان قرار دارد.

علاوه بر موارد فوق باید افزود که پس از خلع ید از آخرین بهره‌بردار، قبل از زمستان گذشته که بارندگی قابل توجهی هم در قمصر داشتیم، مشخص نیست بر کاروانسرای گبرآباد که سقف قسمتهای عمده آن برچیده شده بود چه آمده است!

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67291
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: