تاریخ ارسال : ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۲۲ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

ورود جعلیات در کتب درسی

کاشان نیوز-علی مصلحی: «کمیپن مبارزه با نشر جعلیات» در تلگرام گزارش داده است که، در کتاب درسی فارسی_۲ دوره دوم متوسطه رشته‌های انسانی، تجربی، ریاضی و معارف، دو مصرع از شعر سطحی و متوسط آقای «کیوان شاهبداغ» که اشعار سطحی و مطابق ذوق عامه می‌سراید، به عنوان سروده‌ای از «سهراب سپهری» شاعر برجسته کاشانی چاپ شده و در اختیار دانش‌آموزان قرارگرفته است.

حقیقتا این سطح از بی‌سوادی در بین مولفین کتب درسی و خصوصا درس ادبیات، که نتواند سبک و زبان شعری یک شاعر معاصر، آن‌هم «سهراب سپهری» را تشخیص دهد، واقعا نوبر و انتخاب چنین آدم‌ یا آدم‌هایی برای حوزه حساس تالیف کتب درسی نوبرتر و خطایی نابخشودنی است.

این خطا موقعی برجسته‌تر نمایان می‌شود که دقت داشته باشیم؛ آدم‌های با حافظه بسیار قوی هم برای بازنشر یا چاپ یا استناد به یک اثر یا شعر از نویسنده و شاعر دیگر، خصوصا در جایگاه‌های حساس، حتما برای تایید حافظه خود به منبع اثر مراجعه و حافظه خود را با اصل اثر در منبع معتبر چک می‌کنند.

شایسته است بررسی دقیق شود در شرایطی که سیر تالیف یک کتاب درسی، پیش از ارسال به چاپ، از مرحله انتخاب مواد درسی تا نهایی‌شدن باید از چندین فیلتر گذرکرده و توسط چندین ناظر حرفه‌ای، متخصص و تیزبین رصدشود، چگونه این خطا مورد توجه و اصلاح قرار نگرفته و نهایتا کتاب با این خطای آشکار برای مرحله نهایی و چاپ ارسال شده است؟

جدای از این‌که این بی‌دقتی و خطا در سازمان چاپ کتب درسی، یک خطای بزرگ ملی است که آبروی نظام آموزشی کشور را نشانه می‌رود و تصحیح آن از متون درسی و حافظه نظام آموزشی کار بسیار مشکل و البته لازم و با با فوریت بسیار بالا، و وظیفه تک‌تک اولیا امر خصوصا نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است، این وظیفه برای نماینده محترم مردم کاشان و آران و بیدگل به دلیل تعلق «سهراب سپهری» به عنوان میراث فرهنگی ارشمند این حوزه، وظیفه‌ای توامان و با الویت و فوریت بیشتری است.

شایسته است حناب آقای دکتر «ساداتی‌نژاد» پیش‌تر از سایر نمایندگان نسبت به این خطا واکنش نشان داده و با طرح سؤال از وزیر آموزش و پرورش، ضمن دریافت توضیح و پاسخ، درخواست نمایند هرچه سریع‌تر نسبت به اصلاح این خطا اقدام و با مسببین به نحو مقتضی برخورد شود.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69108
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: