تاریخ ارسال : ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ساعت : ۲:۰۰ ب.ظ ۳ نظر
Print Friendly

وظیفه شهرداری ساخت فرودگاه نیست

کاشان نیوز-امیر وفایی: این روزها مشاهده انتشار پست‌هایی در فضای به‌اصطلاح مجازی، صرف‌نظر از آن‌که شأنیتم یقه‌گیری و استنطاق شخصی در واکنش به آن‌ها باشد انگیزه دست‌به‌قلم شدنم را سبب شد تا به وسع خود مانع از ظلم به حقیقت شوم. با دیدن این پست‌ها به یاد دوران حضرت علی «علیه‌السلام» و معاویه افتادم که با دسیسه‌ای بچه بره به نام معاویه به کودکان هدیه و پس از مدتی که با آن‌ها مأنوس می‌شدند به نام حضرت علی «علیه‌السلام» به‌زور پس می‌گرفتند تا حب معاویه و بغض و کینه نسبت به امیرالمؤمنین در دل کودکان کاشته شود.

 • مگر فرودگاه سمنان زیرمجموعه شهرداری است و مگر ظرف یک سال گذشته و به این سرعت ساخته‌شده که در یک سناریوی تبلیغاتی و جنگ روانی افتتاح آن به برادر عزیز مهندس سید محمد ناظم رضوی ربط داده می‌شود؟ مگر می‌شود اجازه دهند فرودگاه سمنان مرکز استان محل تولد رئیس‌جمهور وقت به دست شهردار افتتاح گردد؟

… و اما قصه فرودگاه کاشان تازگی ندارد و به حدود ۴۰ تا ۵۰ سال پیش ‌برمی‌گردد که تابه‌حال به دلایلی ساخته نشده، فرودگاهی که جزئی از رزومه برخی آقایان گزارش می‌شود چقدر با یک فرودگاه استاندارد فاصله دارد و با چه ارقامی ساخته، توسعه یافت و اکنون اداره می‌شود؟ همین بس که گفته می‌شود در اراضی سپاه به‌صورت استیجاری ساخته‌شده و نه در زمین‌های ملی و متعلق به شهرداری. بماند روزی که برای افتتاح آن دعوت شدم شاهد ساخت ترمینالی بودم که در شأن معماری عظیم و شگفت‌انگیز و زیبای کاشان نبود. بگذریم؛

سؤال؛ فرودگاه‌ها زیرمجموعه مسئولیت کدام وزارتخانه است؟ تشخیص نیاز و ساخت آن به عهده کدام وزارتخانه است؟ اگر قرار بر ساخت آن‌ها باشد از کدام بودجه باید ساخته شود؟ از محل مالیات‌ها و منابع عمومی و یا عوارض شهرداری؟ چرا مردم کاشان با تقدیم مالیات‌های کلان نباید از بودجه ملی در احداث زیرساخت‌هایی همچون فرودگاه بهره‌مند شوند و عوارضی که برای موارد تعریف‌شده توسط شهرداری‌ها با هزاران مشکل و با زور و اکراه و اجبار از مردم دریافت می‌گردد صرف ساخت آنچه وظیفه دولت است بشود؟

مردم حقیقت‌بین دراین‌بین باید دو سؤال بپرسند؛ نخست این‌که چرا دولت به وظیفه خود توجه و عمل نمی‌کند و دوم این‌که چرا شهرداری از بودجه حل معضلات شهر ازجمله ترافیک، عمران شهر و خدمات شهری و … درجای دیگری هزینه می‌کند؟ حال فرض کنیم فرودگاه زیرمجموعه شهرداری باشد، آیا حقیقتاً این مجموعه جزو اولویت‌های شهرداری نیز هست؟ وقتی‌که مشکل ترافیک شهر «که عامه مردم درگیر آن هستند» حل‌نشده چرا باید به ساخت فرودگاهی بپردازیم که تعداد کمی از شهروندان کاشان و آران و بیدگل و قم و نطنز و بادرود از آن بهره‌مندند و نه رفتگران زحمتکش و کارگران و کشاورزان و قالیبافان ‌که دستان پرپینه آن‌ها بوسه پیامبر «صلوات‌الله‌علیه» را بر خود دارد؟

فرودگاه از آرزوهای من و هر شهروند کاشانی است و باید هم ساخته شود لیکن نه از پول شهرداری، بلکه از سهم مالیات و منابع عمومی و بودجه ملی که متأسفانه دولت نسبت به شهر کاشان بی‌توجه است. حتی اگر در این مقطع توسعه و تجهیز فرودگاه با هزینه هنگفت توسط شهرداری توجیه اقتصادی می‌داشت تا تبلیغاتی، باز کمی قابل‌تحمل و تأمل بود. اگر ساخت فرودگاه به ترافیک کمربندی تا راوند و مدخل تا معلم و تقاطع چهارراه و باباافضل و کمال‌الملک و میدان ۱۵ خرداد تا میدان امام حسین «علیه‌السلام» و امام و دروازه دولت و میدان سنگ کمک می‌کرد باز قابل حمایت بود.

چرا سرمان را زیر برف کرده‌ایم؟ وظیفه شهرداری ساخت فرودگاه نیست که به‌افتخار برخی اشخاص در رزومه شأن اضافه گردد، همان‌گونه که شیک‌پوشی و گرفتن عکس‌های جورواجور زینت‌بخش رزومه کسی نیست. کدام عقل سلیمی قبول دارد که برپاکننده‌ی پل مصلا لقب مدیر جهادی بگیرد؟ عجیب است که حامیان ساخت پل مصلا خود را پشت شخصیت‌های ارزشی پنهان نموده و سعی در هزینه کرد آبروی پنجاه‌ساله بزرگان دارند تا به مقصود برسند!

مدت‌ها قبل از ساخت پل که زمزمه ساختش مطرح بود به عزیزی عرض کردم که ساخت پل معماری مصلا را مخدوش و از دید می‌اندازد. حتی اگر ساخت پل را ضروری می‌دانید کمی بالاتر بسازید تا جلوه‌ی مصلا از بین نرود و جلو مصلا میدانی بزرگ و زیبا بسازید و…؛ متأسفانه هم میدان ساخته شد و هم پل، حال آن‌که خیابان‌های شلوغ و پرترافیک شهر نیاز به این پل داشت و اکنون هزینه‌های اقتصادی و زیست‌محیطی زیادی ناشی از چنین عملکردی بر شهر بار گردیده است.

… و اما فرودگاه سمنان؛

مجدد متذکر می‌شوم آیا مگر فرودگاه سمنان زیرمجموعه شهرداری است و مگر ظرف یک سال گذشته و به این سرعت ساخته‌شده که در یک سناریوی تبلیغاتی و جنگ روانی افتتاح آن به برادر عزیز مهندس سید محمد ناظم رضوی ربط داده می‌شود؟ مگر می‌شود اجازه دهند فرودگاه سمنان مرکز استان محل تولد رئیس‌جمهور وقت به دست شهردار افتتاح گردد؟

در اینجا لازم دیدم تا ضمن ابراز علاقه، علیرغم ایراداتی که بر اساس حدیث شریف «احب اخوانی من اهدی الی عیوبی» به جناب آقای سید محمد ناظم رضوی دارم عرض کنم این روزها استشمام می‌شود عده‌ای با منافع و مقاصد خاص به نام دوستی، بیشتر مخرب شخصیت ایشان هستند، چراکه تصور آنان این است که چنین تبلیغاتی درآمد پرسودی در آینده نه‌چندان دور برای جناب ایشان و حامیانش خواهد داشت. به‌رغم آن‌که بنده جناب رضوی را مدیری جهادی نمی‌دانم ولیکن ایشان مدیری جسور و فعال و دلسوز است که اگر مواردی را که مجال نیست عرض کنم رعایت می‌کردند می‌شد حقیقتاً شهردار جهادی لقب گیرد. چه آن‌که با تبلیغات کَرکننده جناب ایشان را شهردار جهادی معرفی می‌کنند تا به مقاصد خود برسند.

در خاتمه این نوشتار برای جناب رضوی آرزومند موفقیت در سمت‌هایی هستم که شآنیت آن را دارند و از ایشان و دوستان و حامیانش استدعا دارم با شهردار و مجموعه جدید علیرغم اختلافات سیاسی و سلیقه‌ای همکاری کنند و از مجموعه جدید هم می‌خواهم که دستان ایشان را بفشارند تا همگی و با همه سلایقی که به آن پایبندیم شهری مطلوب شایسته کاشان و کاشانی داشته باشیم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72625
مطالب مرتبط

 • علی آذر ۱۰, ۱۳۹۷ - ۷:۴۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  ولی به هر حال این فرودگاه با هزینه شهرداری ساخته شده و پول آن قابل برگشت نیست چه خوب است که دوباره راه اندازی شود

  (2)(2)
  • مدیر سایت آذر ۱۰, ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶ ب.ظ - پاسخ دادن

   با هزینه شهرداری نه! با پول شهروندان.
   اما جلو ضرر را هر جا بگیرید منفعت است. کاشانی‌‌ها هر ماه بیش از ۳۰۰ میلیون تومان ضرر این فرودگاه را می‌دهند.

   (1)(3)
 • علی اکبر شاهمیری آذر ۲, ۱۳۹۷ - ۱:۵۴ ب.ظ - پاسخ دادن

  ضمن عرض سلام حضور مدیریت محترم و پر تلاش کاشان نیوزوهمشهریان گرامی و بزرگواروتبریک هفته وحدت که به مناسبت تولد حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی الله و علیه و آله و سلم آن گرامی و بزرگوار و ارجمند که عقل کل است و آخرین رسل و هادی سبل وبی نهایت خوبی که کس نداندو نشناسد!! جز خداوند قادر متعال و علی مرتضی علیه سلام وفاطمه زهرا سلام الله و یازده فرزند عالی مقام و بزرگوارشان علیهم صلوات الله اجمعین معظم له راونیز امروز که روز جمعه هست و عید آن عزیزروحی فداک.در ضمن آفرین بر برادر ارجمندو جانباز گرامی حاج امیر چون در روز گاری که اکثر پراکنده و بر مبنای نفسانیات و گرد مادیات می چرخیم این دلاور فرمایشات نسبتا متین و خوبی را به رشته تحریر در آوردند و همگی را دعوت به انصاف و و وحدت و تقوای عملی فرمودند احسنت برچنین رزمندگان دفاع مقدس که ره گم ننموده و گرفتار تعلقات دنیای مذموم نشده و اخلاص را از کف نداده وبحمدالله به سراغ تزویر و ریا نرفته بنا بر این از جمیع سروران و گرانقدران وعزیزان ملتمس دعا یم حقیر سرا پا تقصیر جانباز ۷۰ درصد علی اکبر شاهمیری:

  (1)(4)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: