تاریخ ارسال : ۲۷ آبان ۱۳۹۷ (4 هفته پیش) ساعت : ۳:۲۰ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

وقتی اعداد در حوزه گرمایش کاشان نگران‌کننده می‌شوند

کاشان نیوز-خالویی علی*: خبر نگران‌کننده است و قابل‌توجه، اداره هواشناسی شهرستان در آخرین بولتن خبری خود در مهرماه سال جاری، اعدای آورده که شاید بشود ظاهراً از کنار آن عبور کرد، اما واقعیت چیز دیگری است. اعدادی که مدیران باید قاب بگیرند و روبروی صندلی مدیریتشان نصب کنند و بارها و بارها مرور کنند.
خبر این است: «افزایش دمای ۱.۷ کاشان نسبت به میانگین بلندمدت در سی‌وپنج سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»
آقای ارغوانی این افزایش را حتی تا ۱.۸ نیز در تابستان برآورد نموده است. کارشناسان این افزایش را «گرمایش زمین» می‌نامند و معتقدند برای حیات د‌شت، در بخش‌های انسانی، جانوری و گیاهی بسیار خطرآفرین ست.
در بخشی دیگر از خبر، گویا هفدهم و هجدهم تیرماه، دمای دشت، رکورد زده است. رکوردی نامبارک، «دمای ۴۵.۲ درجه سانتی گراد»
اینجاست که وظایف اهالی و مردمان دشت و مدیران شهرستانی برجسته‌تر می‌شود.
وقتی با رخداد تغییر اقلیم و گرمایش زمین آن‌هم ماکزیممی که محققین پیش‌بینی کرده‌اند، رخ می‌دهد، هم‌زمان اثرات نامیمون آن افزایش می‌یابد.
در بخش‌های همچون: امنیت اجتماعی، رفاه و بهداشت اجتماعی، تأمین منابع، کاهش منابع طبیعی، افزایش بازخوردها، هدر رفت منابع حیاتی، همه و همه با افزایش گرما و دمای دشت رابطه تنگاتنگ خواهند داشت.
شاید این پاراگراف عمق فاجعه را بهتر مشخص کند، وقتی دشت کاشان سالانه با ۶۰ میلیون مترمکعب بیلان منفی و فرونشست حدود ۱۲ سانتیمتر روبروست، با افزایش دما و تغییرات اقلیمی علیرغم کاهش شدید منابع آبی، نه‌تنها شاهد افزایش مصرف منابع آب خواهیم بود، بلکه بارش‌های برف گونه در زمستان که وظیفه تغذیه آبخوان کاشان را به عهده دارند به‌صورت بارندگی‌های سیل‌آسا در بهار خواهد بود که آن‌هم به‌صورت سیل و روان آب‌های مخرب از دسترس خارج و محلی برای تغذیه آبخوان نخواهد یافت.
و دست‌آخر اینکه از «مهاجرت» به‌عنوان نامبارک‌ترین بازخوردهای «تغییر اقلیم» نام‌برده می‌شود، آیا به‌راستی مدیران شهرستانی تصوری بر آن دارند یا خیر؟ تصوری که سیل روستائیان شهرستان به شهر کوچ کنند و مطالبه گر حقوق شهرنشینی و یا حاشیه‌نشینی شوند؟!
*کارشناس حوزه منابع طبیعی و محیط‌زیست

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72598
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: