تاریخ ارسال : ۰۴ خرداد ۱۳۹۴ ساعت : ۹:۳۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
در همایش بحران آب و تغییر اقلیم:

پرفسور «بهلول علیجانی» :ریشه عمده بحران آب ناشی از عامل انسانی و مصرف انسان‌ها است

تا سال ۲۰۵۰ افزایش دما رقمی بین ۲ تا ۴ درجه خواهد بود که هر یک و نیم درجه افزایش دما معادل۳۰ درصد مصرف آب است.

کاشان نیوز: رییس قطب علمی تحلیل فضایی مخاطرات محیطی فعالیت انسان را علت اصلی تغییر اقلیم دانست.

پرفسور «بهلول علیجانی» که در همایش بحران آب و تغییر اقلیم، در سالن اجتماعات دبیرستان الماسی کاشان صحبت می کرد تشریح کرد:سال ۱۹۶۰ میلادی آغاز دوره‌ای است که به نام خوشگذرانی انسان از طبیعت نام برده می‌شود و تغیرات عمده‌ای در طبیعت آغاز شد. ما اگر بخواهیم از نظر اقلیمی به شرایط قبل از جنگ جهانی برگردیم به ۲۰۰ سال نیاز داریم. علیجانی
بنیان‌گذار اقلیم‌شناسی سینوپتیک در ایران با اعلام اینکه افزایش گاز کربنیک یکی از شاخص‌های افزایش دمای کره زمین است و سیل و خشکسالی‌های شدید از این بی‌نظمی‌های آب و هوا ناشی می‌شود تصریح کرد: دمای هوا در ۵۰ سال گذشته هفت دهم درجه افزایش یافته است که به ظاهر رقم ساده‌ای به نظر می‌رسد اما نسبت به این واقعیت مهم نمی‌توان بی‌توجه ماند.
مترجم کتاب آب‌ و هوای کره زمین با تاکیدبر این مطلب که قبل از جنگ جهانی فعالیت انسان به حدی نبود که طبیعت را تغییر بدهد اما با ورود تکنولوژی این دخالت شروع شد و افزایش دما در ۵۰ سال آخر قرن ۲۰ بسیار شدید بوده که اکوسیستم زمین توان تحمل آن را نداشت افزود: بیش از ۸۰ درصد آب، در بخش کشاورزی مصرف می‌شود و مشکل اصلی در ایجاد بحران آب، هدررفت و تبخیر آب در این بخش است و باید مدل و روشهای کشاورزی اصلاح شود.
نویسنده کتاب آب‌ و هوای ایران جلوگیری از تبخیر و نفوذ آب برای فرو رفت به سفره‌های زیرزمینی را دو راهکاری دانست که می‌توان برای نجات از بحران آب عملیاتی کرد.
رییس قطب علمی تحلیل فضایی مخاطرات محیطی ضمن توضیح این نکته تصریح کرد: ریشه عمده بحران آب ناشی از عامل انسانی و مصرف انسان‌ها است و اقلیم در این بحران تاثیر چندانی نداشته است.
علیجانی با تشریح اینکه تا سال ۲۰۵۰ افزایش دما رقمی بین ۲ تا ۴ درجه خواهد بود که هر یک و نیم درجه افزایش دما معادل۳۰ درصد مصرف آب هست تغییر نوع کشت را یکی از راهکارهای مقابله با بحران کمبود آب ذکر کرد و افزود: باید نوع کشت را تغییر دهیم و به قدیم برگردیم و محصولاتی کم آبی مثل انار و انجیر را کشت کنیم.
گفتنی است همایش یک روزه بحران آب و تغییر اقلیم، در سالن اجتماعات دبیرستان شهید الماسی کاشان با مشارکت مدیریت آموزش و پرورش کاشان، شرکت آب و فاضلاب و اداره هوا‌شناسی کاشان با حضور سرگروههای درسی جغرافیا، زیست و زمین‌شناسی ادارات آموزش و پرورش استانهای اصفهان و قم، مدیران دستگاههای اجرایی منطقه کاشان و فعالان زیست محیطی برگزار شد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=42518
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: