تاریخ ارسال : ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۴:۱۳ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
شیخ احمد اسلامی در نخستین شب از ویژه برنامه «تعزیت آفتاب»

پروژه پیامبر و امام علی، شکل گیری «شهروند عقلانی» است

کاشان نیوز: نخستین شب از ویژه برنامه «تعزیت آفتاب» یکشنبه شب از ساعت ۲۰ تا ۲۲ و با سخنرانی حجت الاسلام احمد اسلامی، در مسجد میرنشانه برگزار شد.
موضوع سخنرانی احمد اسلامی، «عاشورا؛ جام هنرهای اخلاقی» بود. وی صحبت های خود را ذیل دو مقدمه طولانی شروع، و سپس به نتیجه گیری و ارتباط آن با حادثه عاشورا پرداخت.
استاد اسبق دانشگاه کاشان در مقدمه نخست خود، با اشاره به اینکه هستی و نمودهای آن و نیز قواعد و نظام های جاری در آن، «اصالت» دارند و بایسته ی پاس داشتن هستند، از سهراب سپهری به عنوان شاعری یاد کرد که این قواعد را شناخته و در اشعارش به کار برده است (مثل عباراتی همچون قانون چمن، قانون گیاه، قانون درخت و قانون زمین در دفترهای شعر صدای پای آب و حجم سبز). وی ادامه داد: «از این رو، یافته های فلسّفی و تجربی انسان هم محترم است و بایسته های اخلاقی و حقوقی هم به این دلیل که برآمده از خرد و اراده ی آدمیان است، محترم و دارای اصالت است». اسلامی در ادامه صحبت های خود در بخش مقدمه نخست، فرازهای مختلفی از کلام امام علی (ع) در نهج البلاغه را به عنوان شاهد مثال خود ذکر کرد و نتیجه گرفت که ارزش آزادی، دموکراسی، برابری و همچنین ارزش نهادهای اجتماعی و دموکراتیک، همگی «ذاتی» است.
احمد اسلامی در مقدمه دوم صحبت های خود، و در پی نتایج مقدمه نخست، گزاره های عقلی دیگری را سلسله وار ذکر کرد. از آن جمله که: «ظرف باروری انسان و استعداد و اخلاق او، عبارت است از یک جامعه سالم، آزاد و برابر». وی انسان را «پروژه خلقت» نامید و با اشاره به آیه ای از سوره ی «ص»، انسان را «کار دستی خدا» خواند. سخنران نخستین شب ویژه برنامه تعزیت آفتاب، در ادامه حرف های خود، کارکرد انسان را در معنا بخشی به هستی و معنا بخشی انسان به هستی را در «قدرت عصیان» او برشمرد. وی «عصیان» را نه به معنای گناه اخلاقی یا فقهی، بلکه به معنای توان و جسارت انسان بر مرزشکنی و عبور از حد و مرزها، دانست. اسلامی، عصیان را یک ویژگی سرشتی انسان یاد کرد و با اشاره به آیه معروف به «امانت»، عبارت «ظلوماً» این آیه را به معنای «رهایی» دانسته و از آن به عنوان درون مایه ی انسان یاد کرد.
استاد اسلامی در ادامه مقدمه دوم، رهایی را در «خود شکوفایی» دانسته و «کارویژه» ی انسان در این دنیا را «خود اکتشافی» بر شمرد. به گفته ی وی، این خود اکتشافی به عبور منجر می شود. عبور تا مرز بی کرانگی که بایسته ی وارستگی و زهد، تلقی می شود و در عبارت قرآنی «انا لله و انا الیه راجعون»، از این بی کرانگی، به «الله» تعبیر شده است. حجت الاسلام اسلامی، در ادامه، بی کرانگی را مستلزم حضور در میدان «فرا خود» دانسته و از آن تعبیر به «معنویت» و «عبادت» کرد. اسلامی، گوهر عبادت را «فرو روی در خود و فرا روی در فرا خود» معنا کرد.
در گزاره بعدی مقدمه دوم، استاد اسلامی، راهبرد دینداری را در آزادزیستی و رهایی استعدادهای انسان با تکیه بر خردورزی دانست و برساخته شدن نهادهای مدنی و اجتماعی را نتیجه آن برشمرد. وی خروجی این آزادسازی را «عبور از انسان عاقل به شهروند عقلانی» دانست و نتیجه گرفت: «زیر ساخت مدنیت و معنویت، فردیت مستقل انسان است و پیش نیاز آن هم آزادی است. بنا بر این، روا نیست که فردیت آدمی به تاراج برود. و استبداد هم به همین دلیل پذیرفتنی نیست».
وی در ادامه صحبت های خود با اشاره به تناسب این موضوع با حادثه عاشورا، به جملاتی از امام حسین (ع) خطاب به علما و مراجع فکری جامعه آن روز، اشاره کرد: «شما مردم را ذیل چیرگی دستگاه اموی رها کردید و به ننگ چیرگی اصحاب اقتدار، تن دادید. ناچیزشدگان را در قدرت متقلب رها کردید تا آن ها را به بندگی گیرند و اسیر لقمه ای نان کنند». و منکر بزرگی که امام حسین (ع) روی آن انگشت می گذارد را، نه پایمال شدن مناسک شرعی، بلکه همین مسائل عنوان می کند. به گفته استاد اسلامی، پروژه پیامبر(ص) و امام علی (ع)، شکل گیری «شهروند عقلانی» است. حجت الاسلام اسلامی، در بخش پایانی مقدمه دوم خود، «حق نافرمانی مدنی» را یک «اصل» عقلایی دانست.
استاد اسلامی در بخش اصلی که در واقع بخش پایانی صحبت هایش بود، دست کم دو خط قرمز را برای امام حسین ذکر کرد: «یکی امتناع از بیعت با یزید و دوم پروا از جنگ». وی خط قرمز اول را حاصل «نافرمانی مدنی» امام دانسته و خط قرمز دوم را راهبرد امام در پافشاری برپروای از جنگ  ذکر کرد. وی با اشاره به دو نظر معروف «شهادت» و «حکومت» برای تبیین حرکت امام حسین، نظریه سومی را مطرح کرد و از آن به «نجات» تعبیر کرد؛ نجات خود و جامعه اش.
حجت الاسلام اسلامی در پایان بندی صحبت هایش، گفت: «اگر عاشورا را یک ساختواره ی هنری تلقی کنیم، سوژه آن «امتناع از بیعت» و انگاره و طرح آن «نجات» می باشد».
قبل از سخنان حجت الاسلام اسلامی، «جعفر رسولزاده» شاعر آئینی پیشکسوت کاشانی، اشعاری را برای حاضران خواند. نمایشگاه کتاب با تخفیف ۴۰ درصد و نمایشگاه عکس عاشورایی از بخش های جانبی برنامه تعزیت آفتاب بود. یازدهمین دوره ویژه برنامه تعزیت آفتاب، از یکشنبه  شروع و تا جمعه ادامه خواهد داشت.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68821
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: