تاریخ ارسال : ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ ساعت : ۳:۰۱ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

پلیس گردشگری در کویر مرنجاب مستقر می‌شود

کاشان نیوز: رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آران و بیدگل از استقرار پلیس گردشگری در کویر مرنجاب در آینده نزدیک خبر داد.
جواد صدیقیان روز سه‌شنبه در نشست راهنمایان گردشگری در سالن اجتماعات فرمانداری آران و بیدگل افزود: آموزش‌هایی به پلیس گردشگری از طرف نیروی انتظامی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و برخی نهادهای ذی‌ربط دیگر در حال انجام است.
وی ادامه داد: پلیس گردشگری همراه با اسلحه و باطوم نیست، بلکه وظیفه ایجاد امنیت و گوشزد کردن فرهنگ مقصد و همچنین رعایت شئونات اسلامی را دارد.
وی با بیان این‌که تورهای گردشگری ورودی به مرنجاب که مجوز دار هستند نیازی به هماهنگی با ارگانی ندارند اظهار کرد: در صورت مشاهده تورهای مشکل‌دار نیز تنها با آژانس مربوطه برخورد قانونی صورت می‌گیرد و در بازدید گردشگران از کویر مشکلی ایجاد نخواهد شد.
صدیقیان با اشاره به اینکه اکثر تورهای گردشگری مشکلی نداشته‌اند افزود: تنها در یک سال گذشته یک مورد از تخلف تور مشاهده شده است که طی نامه‌ای از طرف نیروی انتظامی به اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گزارش‌شده است.
وی با بیان این‌که جاده مرنجاب هنوز تحت پوشش وزارت راه و شهرسازی قرار نگرفته است افزود: میراث فرهنگی با جدیت به دنبال قرار دادن این جاده توریستی زیر نظر وزارت راه و شهرسازی است تا بتواند از بودجه سالانه برخوردار شود.
وی ادامه داد: علت اکثر تصادف‌هایی که در جاده مرنجاب اتفاق افتاده عامل انسانی بوده است ولی جاده نامناسب نیز در بروز این حوادث ناگوار نقش داشته است.
صدیقیان تصریح کرد: سیاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور استفاده از نیرو و توان انجمن‌ها و تشکل‌های غیردولتی در حوزه گردشگری است و در بحث ساماندهی مرنجاب نیز باید از ظرفیت‌های انجمن‌های شهرستان استفاده کرد.
وی به تشکیل جلسات متعدد استانی و شهرستانی برای ساماندهی کویر مرنجاب اشاره کرد و گفت: به دنبال این جلسات طی ابلاغی مدیریت منطقه به فرمانداری شهرستان واگذار شد.
وی ادامه داد: فرمانداری این شهرستان هم طی حکمی مسئولیت ساماندهی منطقه مرنجاب را برای یک سال به شرکت توسعه و عمران پایدار سپرد که این شرکت هم طی ماه‌های گذشته اقداماتی جهت ساماندهی منطقه انجام داده است.
منطقه نمونه گردشگری مرنجاب در شمال استان اصفهان و در مجاورت با شهرستان آران و بیدگل به دلیل چهار فصل بودن و اعتدال نسبی هوا، تنوع جاذبه‌های گردشگری، تنوع گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی از زیباترین و منحصربه‌فردترین کویرهای جهان محسوب می‌شود و امروزه این کویر بکر بر تارک داشته‌های خود به چهار تحفه ارزشمند ازجمله کاروانسرای شاه‌عباسی، دریاچه نمک، جزیره سرگردان و تپه‌های شنی می‌بالد.
این کویر آمیزه‌ای از طبیعت، تمدن و تاریخ است که هر سال به دلیل دارا بودن چنین جاذبه‌هایی میزبان ده‌ها هزار گردشگر داخلی و خارجی و گردشگران اروپایی است.
بر اساس آمارهای موجود کویر مرنجاب به جز فصل تابستان که به علت گرما با کاهش محسوس گردشگر مواجه است میزبان حدود بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر داخلی و خارجی می‌باشد.

منبع: ایرنا

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=65328
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: