تاریخ ارسال : ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ ساعت : ۸:۰۹ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly

پورتال جامع گردشگری از ویکی‌پدیا کمتر می‌داند!

کاشان نیوز- مطهره حاجی زاده: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آستانه نوروز ۹۷ وبسایتی را تحت عنوان پورتال جامع گردشگری ایران معرفی کرد که این روزها اطلاعات ناقص و بعضا اشتباه آن به خبر روز گردشگری تبدیل شده است. به گفته علی اصفر مونسان، پورتال جامع گردشگری کشور با هدف معرفی تمام داشته‌ها و ظرفیت‌ها طراحی شده است، در این سامانه تمام مقاصد گردشگری کشور، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، جاذبه‌های فرهنگی، تاریخی و طبیعی، هتل‌ها، مجتمع‌های بین‌راهی، موزه‌ها و رویدادهای گردشگری کشور معرفی شده و منبع همه داشته‌ها و جاذبه‌های گردشگری کشور است و مردم می‌توانند با مراجعه به این سایت مقاصد گردشگری خود را انتخاب کنند، ما در تمام کشور مقاصد و مناظر گردشگری بسیار زیبایی داریم که به دلیل معرفی نشدن، این ظرفیت‌ها ناشناخته مانده است.

مونسان در نشست خبری خود پس از نوروز نیز این وبسایت را عاملی برای توزیع یکنواخت سفر در کشور عنوان کرد. اما خبرگزاری میزان در گزارشی از اشتباهات فاحش این پورتال جامع! نام برد که پس از انتشار گزارش، سازمان میراث فرهنگی به عنوان متولی سایت، آن‌ها را اصلاح کردند. یکی از اشتباهات فاحشی که پس از انتشار گزارش اصلاح شد، نام نبردن از باغ جهانی فین کاشان در فهرست آثار ثبت جهانی بود. برای بررسی دیگر ضعف‌های سایت ویزیت ایران درباره منطقه فرهنگی کاشان گردش مختصری در اطلاعات اندک سایت داشتم که در زیر گزارشی از آن را می‌خوانید.

استان اصفهان یکی از پرگردشگرترین استان‌های کشور است و تعدد آثار تاریخی آن معروفیت جهانی دارد. اما در بخش آثار تاریخی این استان تنها چند اثر محدود معرفی شده که تعداد این آثار از آثار معرفی شده در صفحات ویکی‌پدیای این استان و شهرهای آن کمتر است! به عنوان مثال در منطقه کاشان معرفی بازار تاریخی کاشان و کاروانسراها و تیمچه‌های آن دیده نمی‌شود. در معرفی خانه‌های تاریخی کاشان تنها در چند خط خانه‌های عامری‌ها، طباطبایی و بروجردی معرفی شده و خبری از خانه عباسیان و دیگر خانه‌های کمتر شناخته شده این شهر مثل باکوچی، آل یاسین و… نیست. انگار شعار «کاشان، شهر خانه» به گوش سازمان میراث فرهنگی کشور نرسیده است. اگر قرار باشد توزیع یکنواخت گردشگر صورت بگیرد، چرا تنها چند اثر محدود و مشهور معرفی می‌شوند؟

در بخش آثار طبیعی استان اصفهان، غار دستکن و تاریخی رئیس نیاسر به عنوان اثر طبیعی معرفی شده و تپه‌های سیلک نیز در دو بخش تاریخی و طبیعی آورده شده‌اند!

در بخش اقامتگاه‌های بومگردی و خانه‌های اقامتی شهرستان کاشان تنها دو خانه نقلی و خانه عامری‌ها معرفی شده‎‌اند و دو اقامتگاه بومگردی شهرستان آران و بیدگل، خانه صفا و خانه باغ شاکر نیز به نام شهرستان کاشان ثبت شده است. به نظر می‌رسد لیست اقامتگاه‌های سنتی و بومگردی سازمان میراث فرهنگی مدت‌هاست به روز نشده باشد.

در رویدادهای استان اصفهان تنها سه رویداد دیده می‌شود. جشنواره انار بادرود، جشنواره توت علویجه و جشنواره گلابگیری قمصر و مراسم قالیشویان اردهال که به ثبت آثار ناملموس میراث جهانی یونسکو رسیده فراموش شده است. جای خالی مراسم محرم در نوش آباد هم در این تقویم خالی است.

در بخش مناطق آزاد، خبری از منطقه آزاد اقتصادی کاشان نیست که در همین دولت مقررات و قوانین آن تصویب شد.

جای خالی موزه ملی باغ فین و موزه سیلک هم در این پورتال مثلا جامع گردشگری به چشم می‌خورد. به نظر می‌رسد اگر گردشگران تنها از سایت ویکی‌پدیا برای سفرشان استفاده کنند، بسیار بیشتر از این سایت پرهزینه و سفارشی سازمان میراث فرهنگی اطلاعات کسب کنند. امیدواریم اداره میراث فرهنگی کاشان در راستای تصحیح این ایرادها قدمی بردارد.

 

 

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70593
مطالب مرتبط

  • گردشگر نمونه فروردین ۲۲, ۱۳۹۷ - ۱:۰۳ ق.ظ - پاسخ دادن

    خانم حاجی زاده سپاس از بذل توحه شما ،چقدر خوب که افرادی چون شما دغدغه مندهستند که شهرشان مورد غفلت مسولان ذیربط قرار نگیرد .یک دنیا سپاس
    منتظر پیگیری واصلاح در سامانه هستیم ولطفا همچنان پیگیر بمانید.

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: