تاریخ ارسال : ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۱۳ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
به مناسبت سالگرد کودتای 28 مرداد

چرا مصدق و یارانش محبوب و ماندگار شدند

کاشان نیوز-سعید غلامیان*: با تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت در ایران و نخست‌وزیری دکتر مصدق، شرکت نفت ایران بعنوان یک نهاد ملی که باید از این اتفاق حمایت میکرد چون آماده پذیرش ملی شدن نفت ایران نبود و منافعی در ملی شدن آن نداشت با آن مخالف بود و همچنان بر ادامه قرارداد ۱۹۳۳ اصرار داشت اما دکتر مصدق همکاری با شرکت نفت ایران و بریتانیا را متوقف کرد و کارشناسان و مدیران این شرکت ناچار به ترک ایران شدند.
دولت بریتانیا به شورای امنیت سازمان ملل متحد شکایت کرد. شورا رسیدگی به این شکایت را به دیوان بین‌المللی دادگستری (دیوان لاهه) ارجاع کرد. دکتر مصدق که یک حقوق‌دان بود بجای پشت کردن به این مرجع بین المللی وارد مذاکرات حقوقی شد و دادگاه بین‌المللی دادگستری را برای رسیدگی به این مسئله که امری مربوط به حق حاکمیت ایران بود صالح ندانست. دیوان نیز پس از بررسی بالاخره به عدم صلاحیت خود رأی داد و حاضر به رسیدگی به موضوعی که ازجمله حقوق داخلی یک کشور و مربوط به حق حاکمیت سرزمینی بود نشد. این یک واقعه حقوقی تاثیر گذار بود که مصدق را به جهانیان متعهد به قانون نشان داد و در قبال آن دیوان لاهه نیز استقلال و اصالت حق و حکومت قانون را در این نهاد بین المللی ثابت کرد.
بدین ترتیب بریتانیا و شرکت نفت ایران که نتوانستند از مجاری قانونی بین‌المللی با ملی شدن نفت ایران مقابله کنند به اقدام در ایران پرداختند و مخالفان مصدق در ایران را متشکل و هماهنگ کردند و با صرف پول و دیگر اهرم‌هایی که داشتند، چهره‌هایی را که در آغاز نهضت ملی شدن نفت با مصدق همراه بودند را به چالش با او کشاندند.
ازجمله دلایلی که کودتا ضد دولت مصدق را امکان‌پذیر کرد این بود که ابتدا دولت آمریکا طی عملیاتی موسوم به «عملیات آژاکس» ایران را در آشوب و هرج‌ومرجی فروبرد که راه را برای سقوط مصدق هموار کرد و موفق هم شد اما ننگی ابدی برای حامیان این کودتا و محبوبیتی ابدی برای دکتر مصدق و یاران او بوجود آورد.
آنچه دولت مصدق را محبوب و ماندگار کرد در سه محور قابل طرح است.
اول، تلاش برای تصویب ملی شدن نفت ایران که منافع ملی ایران را در پی داشت اگر چه با مخالفت‌هایی از داخل کشور هم روبرو بود. مزدوران داخلی که همیشه منافع خود را بر منافع ملی و ملت ترجیح داده و برایشان مهم نیست چه بر سر ملت و کشور میاید، بلکه سود خود را می‌خواهند در این اتفاق سهی بسزا دارند.
دوم، ۲۹ ماه زمامداری محمد مصدق که با همراهی و همکاری نیروهایی صورت گرفت که به ایران و ایرانی عشق می‌ورزیدند و با کمک آن‌ها نه‌تنها کشور را بدون تکیه به نفت اداره کرد بلکه برای اولین بار و البته آخرین بار در طول تاریخ صادرات غیرنفتی ایران بیش از واردات محقق شد.
و سوم، کودتایی که به کمک بیگانگان علیه دولت قانونی کشور صورت گرفت، خوش‌نامی ماندگار دکتر محمد مصدق و بدنامی حامیان کودتا که ناشی از دخالت یک دولت خارجی بود را رقم زد. همراهی با بیگانگان چه آمریکا و چه روسیه، چه شرقی و چه غربی به هر دلیلی منافع کشور ایران را دستخوش زیان کند و منابع ملی را که حق ملت ایران است را هدر دهد خوش‌نامی ببار نیاورده و نخواهد آورد.
* وکیل دادگستری

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71878
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: