تاریخ ارسال : ۰۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۱:۱۶ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly

کار را به کاردان بسپاریم

کاشان نیوز- علی مصلحی: آقای مهندس «مرتضی والی‌زاده» از معدود مدیران رده‌بالای شهرداری کاشان در ۴ سال گذشته بود، که به‌خاطر انعطاف و سازگاری اخلاقی، در کنار تخصص در حوزه عمران، در دوره شهرداری سابق و فعلی اقداماتش با دید مثبت، ارزیابی و مورد توجه قرار گرفته‌است.

مدت کوتاهی، شهردار «برزک» بود. جدای از آن دسته از آ‌دم‌ها که همیشه و در همه حال ناراضی و متوقع هستند، دوره مدیریت ایشان در برزک موافقان قابل‌توجهی دارد.

با همه این‌ها اما، «والی‌زاده» یک چهره عمرانی است. نه تحصیلاتی متناسب با مناصب فرهنگی دارد، نه علقه و علاقه‌ی فرهنگی خاصی از خود نشان داده، نه رزومه‌ی فرهنگی قابل‌توجهی بیرون از ساختار رسمی (مثل سازمان‌های مردم‌نهاد فرهنگی، ادبی و اجتماعی)،‌و نه سابقه کار و مدیریت فرهنگی در ساختار رسمی شهرداری دارد.

انتصاب چنین آدمی با سابقه فعالیت در حوزه عمرانی و شهری، به سمت مدیریت یک سازمان که کارویژه و کاربری اصلی‌اش فرهنگی و اجتماعی است، و مدیر آن نیازمند شناسایی ظرفیت و ظرافت‌های حوزه فرهنگی است، گام نخست خطای شهردار جوان و جدید کاشان در هدایت درست شهر به سمت توسعه متوازن و پایداری است که وعده‌اش را داده بود.

اگر وعده‌ای هم نداده بود، بدون تردید جزء مهم‌ترین وظایف یک شهردار کمک به توسعه پایدار و متوازن، از طریق به‌کارگیری تمام ظرفیت‌های اجتماعی، فرهنگی و عمرانی و اقتصادی یک شهر است، و بدیهی و ابتدایی‌ترین سازوکار در این راه، گماشتن افراد متخصص در محل تخصص اصلی خودشان است.

اگرچه وجود متخصصین عالی و ارزشمند در حوزه عمرانی و شهری را در بدنه مدیران میانی و بالای شهرداری کاشان نمی‌توان نادیده گرفت، با این‌حال، بدون تردید اکنون جای آقای «والی‌زاده» با توجه به سوابق در یک جای این حوزه خالی است و از طرف دیگر هم فقدان تجربه‌های مناسب برای مدیریت یک حوزه فرهنگی، هنری و اجتماعی نزد ایشان، می‌تواند به هدررفت پتانسل‌های موجود در این بخش، و لنگیدن پای فرهنگ در توسعه شهری منجر شود.

ازطرفی و در افقی دیگر به نظر می‌رسد، شهردار جدید کاشان، علاقه‌ای ندارد نقطه‌نظرات و دغدغه‌های اهالی هر حوزه را مورد عنایت و توجه قرار دهد!
اگر چنین بود، دست‌کم یک‌ماهی هست که ارباب هنر کاشان این‌طرف و آن‌طرف و مستقیم و غیرمستقیم، با ارائه فکت و اسناد لازم، چهره‌های فرهنگی و شایسته، با سابقه مدیریتی و رزومه کاری موفق، و مشغول کار در همین ساختار وزارت کشور را برای مدیریت «سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری»، پیشنهاد داده بودند، اما ظاهرا شهردار جوان ترجیح داد ناشنیده برگزار کند و کار خود را انجام بدهد.

در سمتی دیگر اما، آقای مهندس «والی‌زاده» می‌تواند با کمک از همان خصلت‌ها و ظرفیت‌های شخصیتی پیش‌گفته، با مشورت و مشاوره‌‌‌گرفتن از ارباب فرهنگ و هنر و اجتماع، کمک کند ظرفیت‌های نادیده و سترون این حوزه بارور و در شکلی شاید فراتر از توقع امثال نگارنده به منصه بروز و ظهور برسد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69287
مطالب مرتبط

  • ساراکاشانی آذر ۱, ۱۳۹۶ - ۱:۱۵ ب.ظ - پاسخ دادن

    باسلام و خسته نباشید.. آقای دکتر والی زاده دارای مدرک تحصیلی مهندس صنایع گرایش سیستمها و فوق لیسانس مدیریت و دانشجوی دکترای مدیریت منابع انسانی هستند. معضلی که الان سازمان فرهنگی ورزشی با آن روبرو است در درجه اول مشکلات مربوط به نیروهای انسانی و همچنین منابع مالی سازمان است و وجود فردی که سابقه مدیریتی در شهرداری را داشته و با قوانین و مقررات شهرداریها آشنا است و دیدگاه وتفکر سیستمی و تحصیلات آکادمیک مدیریتی نیز دارد بسیار مفید فایده خواهد بود افزون بر اینکه شخص مدیر با کمک کارشناسان مجرب و مشاورین خوب می تواندسازمان رو به سمت اهداف خود رهنمون سازد.

    (1)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: