تاریخ ارسال : ۱۹ تیر ۱۳۹۶ ساعت : ۲:۱۷ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
یک هفته باخبر (1)

کاشان، از توهین به رئیس جمهور تا مجمع خودخوانده شهرداران جاده ابریشم

از مدتی قبل در نظر بود که اخبار هفته را با تحلیلی چندخطی تقدیم شهروندان نماییم. از سوم تیر این پروژه عملی شد اما تا امروز مجال انتشار نیافت، بنابراین این هفته با توضیحی مختصر اخبار سه هفته گذشته به‌صورت گذرا به سمع و نظر شهروندان رسیده و از جمعه همین هفته به‌صورت هفتگی و موردی به این اخبار پرداخته خواهد شد.

کاشان نیوز: شنبه سوم تیر و پس از روز قدس، خبر داغ رسانه‌های ملی توهین به رئیس‌جمهور بود، این اخبار که در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت بازخوردی محلی در کاشان نداشت! اگر چه نماینده کاشان روز قبل از انتخابات دولت روحانی رابه بی اخلاقی متهم کرد و بعنوان اولین شخص از حوزه انتخابیه علیه روحانی کلماتی توهین آمیز بر زبان آورد.

مع‌ذالک، پس از روز قدس تنها در ستون سخن روز کاشان نیوز مطلبی تحت عنوان «آیا توهین به رئیس‌جمهور هتک حرمت ملت و تضعیف جمهوریت نیست؟» منتشر شد.
اگرچه خبری به نقل از آیت‌الله عرب در کاشان نیوز با تیتر «توهین‌کنندگان به رئیس‌جمهور با منتخب ملت مشکل ندارند با خود ملت مشکل‌دارند» منتشر شد که وی در بخش پایانی صحبت‌های خود در خطبه دوم نماز عید فطر به آن پرداخت، اشاره به موضوعی بود که اخیراً در رسانه‌های داخلی، مورد کشمکش تفکرات مختلف بوده است؛ یعنی موضوع مشروعیت و مقبولیت حاکم و ارتباط آن با رای مردم.
آیت‌الله عرب دراین‌باره بیان داشت: «بعضی‌ها که گویا از شکست در انتخابات ناراحت هستند و می‌خواهند آن را جبران کنند، بحثی قدیمی را دوباره تازه می‌کنند و به بهانه صحبت‌های رئیس‌جمهور در باب اهمیت رأی مردم در مشروعیت یک حاکم، دوباره سروصدا به پا کرده‌اند و وی را مورد هجمه قرارداده‌اند.»
اما این موضوع قبل از بازتاب اخبار مربوط به توهین به رئیس‌جمهور مطرح‌شده بود.
دو روز بعد در جلسه دیدار جمعی از اصلاح‌طلبان کاشان با دکتر مومنیان، در این خصوص موضع فرماندار رسماً منتشر شد که؛ «مخالفین دولت منتقد نبودند، آنها با ایجاد اختلال تلاش می‌کردند روحانی را چهارساله کنند».
سرانجام این مهم به همین‌جا ختم شد و دیگر اظهارنظری از فعالین سیاسی و اجتماعی کاشان جز در کانال‌های تلگرامی که اقدامات مردمی را در حمایت از دکتر حسن روحانی نشان می‌داد بازتابی نیافت.

√ خبر شیوع تب کریمه کنگو که مدت‌ها نقل اخبار بود و با شایعاتی همراه شده بود توسط رئیس اداره بهبود تولیدات دامی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کاشان موضوع یک خبر قرار گرفت و عنوان شد: «مصرف گوشت‌های برچسب دار کشتارگاه کاملاً بهداشتی و فاقد هرگونه آلودگی است».

√ خبری دیگر در کاشان محملی شد برای بروز ناسیونالیسم محلی! خبری به نقل از خبرگزاری ایلنا در کاشان نیوز با عنوان «مدیرعامل آتش‌نشانی کاشان از حریق گسترده در یک شرکت حلاجی الیاف خبر داد» منتشر شد.
تعدادی از اهالی «خزاق» که جزء منطقه ۵ کاشان در تقسیمات شهری قرارگرفته است از درج آدرس «راوند» قبل از «خزاق» برآشفته و از اینکه خزاق در نشانی راوند ذکرشده است ضمن تماس با مدیرمسئول کاشان نیوز مراتب اعتراض خود را اعلام و این نحوه انعکاس خبر را ناپسند دانستند و اگر چه مدرکی ارسال نکردند اما مدعی شدند که کتباً از این موضوع به شهردار و شورای شهر شکایت کرده‌اند.
توجه به این نکته و این‌که این مسئله کم‌اهمیت چقدر در آینده این منطقه نقش خواهد داشت نباید از دید مدیران شهرستان دور بماند. با نزدیک شدن این دو منطقه از شهرداری کاشان با توجه به درخواست مکرر اهالی راوند برای انتزاع از کاشان به‌عنوان یک شهر مستقل باوجود طاهرآباد مخالف با این موضوع نطفه یک اختلاف محلی طولانی‌مدت بسته خواهد شد.
مشکلی که سال‌ها مردم آران و بیدگل را رودرروی یکدیگر قرارداد و یک بحران منطقه‌ای ایجاد کرد، بحرانی که هنوز رسوبات آن در مواقع حساس تاریخی مانند انتخابات خود را آشکارا نشان می‌دهد.

√ در آخرین روز هفته یکی از اعضای گروه بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در اعتراض به یک یادداشت که به تحصن متخصصین هوشبری بیمارستان بهشتی پرداخته بود جوابیه‌ای با عنوان «فقط چند عمل الکتیو به خاطر تنبیه تأمین اجتماعی توسط مسئولین بیمارستان انجام نشد» بجای تأمین اجتماعی و مسئولین بیمارستان بهشتی توضیحی برای کاشان نیوز ارسال کرد.
این در حالی است که جوابیه منتشرشده علاوه بااینکه مسئولیت این اقدام را متوجه مسئولین بیمارستان بهشتی کرده بود علت را «تنبیه کردن تأمین اجتماعی» عنوان نموده بود، اما از طرف هیچ‌یک از آنها توضیح، جواب یا تکذیبیه‌ای صادر نشد.

اقدام به خودکشی یکی از «رانندگان» سازمان اتوبوس‌رانی هم در حالی کاشان تکذیب شد که در کاشان نیوز این خبر تحت عنوان «اقدام به خودکشی ناموفق یک «کارمند» اتوبوس‌رانی کاشان» منتشرشده بود.
این موضوع هم اگرچه ارزش تشکیل جلسه‌ای مهم را داشت تا علت اقدام به خودکشی یک انسان بررسی شود اما در کاشان اقدامی در این خصوص دیده یا شنیده نشد و تنها اتوبوس‌رانی و نه شهرداری به تکذیبیه مورد اشاره ارسالی اکتفا کرده ماجرا فراموش شد!

√ «معاون شهردار کاشان از اجرای سومین طرح دوچرخه‌سواری در کاشان خبر داد»،این خبر برای اولین بار نیست که از سوی شهرداری کاشان منتشر می‌شود سال ۹۲ یک‌بار طرحی برای دوچرخه‌سواری و پیاده‌روی در کمربندی کاشان مطرح‌شده و به قهقرا رفته بود. بار دوم، دو سال قبل در بلوار دانش هزینه گزافی صرف احداث ایستگاه دوچرخه و تبلیغاتی برای مسیر دوچرخه‌سواری در کاشان شد اما هرگز آنچه در خبرها گفته‌شده بود به واقعیت نپیوست.
لیکن سومین بار، در حالی خبری شده است که بر کسی پوشیده نیست که در کاشان دوچرخه‌سواری بانوان با مشکلات عدیده روبرو است و امکان اینکه خانم‌ها از این طرح استفاده کنند وجود ندارد و عملاً با آن مخالفت می‌شود و به دلیل پیش‌گفته خانواده‌ها نیز امکان استفاده از این طرح را نخواهند داشت و اگر این طرح اجرایی هم بشود آیا درصد قابل‌توجهی از آقایان از این طرح استفاده خواهند کرد؟ آیا این سرمایه‌گذاری با عوارض شهروندان، معقول و مقرون‌به‌صرفه است؟ و چند درصد از مشکلات ترافیک کاشان را این طرح حل خواهد کرد؟ آیا در کارشناسی این طرح برای این سؤالات پاسخی وجود دارد؟
سؤال مهمی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا شهردار کاشان هم مانند شهرداران شهرهای آمستردام یا اصفهان خود با دوچرخه به سرکار خواهد رفت؟

√ در خبر بعد مسئله مهمی مطرح‌شده که در ظاهر یکی از ویژه‌گی‌های شهر کاشان را برجسته می‌کند اما در باطن خطری را گوشزد می‌نماید، اگر گوشی برای شنیدن باشد!
«گل محمدی الیگودرز به کاشان صادر می‌شود» همانند گل میمند که چند سال قبل به علت عدم موفقیت در استحصال گلاب و اسانس به کاشان آورده شد.
شاید مدیران ما ندانند که برای استفاده از گل میمند و کرمان چند واحد صنعتی گلاب‌گیری از کاشان به کرمان منتقل شد و قطعاً نمی‌دانند که وقتی گل میمند به کاشان می‌رسد چه لطمه هولناکی بر پیکر باغداران گل محمدی می‌خورد!؟
تا قبل از ورود گل میمند گل محمدی در قمصر، برزک، نیاسر، کامو، آذران و … با اندکی تفاوت قیمت با یکدیگر قیمتی در حدود یک‌دیگر داشت، اما این سال‌ها با ورود گل میمند چون مصادف با شکفتن گل محمدی در برزک و مناطق بالادستی است گل این مناطق از رونق انداخته و گلی که تا ۱۲ هزار تومان در هر کیلو از باغدار خریداری می‌شد امسال زیر ۶ هزار تومان خریداری شد. درحالی‌که قیمت گلاب نه تنها ارزان‌تر نشده بلکه گران‌تر هم شده! و درواقع این مشکل به افزایش درآمد کارخانه داران و گلاب‌گیران به زیان باغ‌داران تمام شده است.
عدم سیاست‌گزاری در کاشت گل محمدی و حتی تشویق جهاد کشاورزی کاشان و مدیران دیگر به فروش نشاء گل محمدی به دیگر شهرها تولید گل درکشور را از انحصار کاشان خارج و تولید گل محمدی در شهرستان را با خطری مواجه کرده است که مدیران از آن بی‌خبرند.
این احتمال هم دور از ذهن نیست که باغداران شهرستان کاشان در مواجه باقیمت پایین گل به سمت تغییر کشت بروند که زیان آن قابل برآورد نیست.

√ خبر دیگر در این یادداشت در خصوص ارتباط شهرداری کاشان با پروژه جاده ابریشم است. در اخبار آمده است «شهرداری کاشان رییس کمیته گردشگری مجمع شهرداران ایرانی راه ابریشم شد».
بی‌توجهی به منافع محلی کاشان و حرص فراوان برای حضور در رسانه برای شهرداری که هنر نگهداری رسانه ندارد باعث شده است که به شرایط و مقتضیات زمان و مکان توجهی نداشته باشد.
جاده ابریشم از دیدگاه صاحب‌نظران در زمانی به وجود آمد و راه‌های فرعی زیادی به آن متصل شدند و اگر قرار باشد همه راه‌های فرعی متصل به آن را جاده ابریشم بدانیم تمام شهرهای آسیایی از چین تا ونیز را باید در این مسیر قرار دهیم. گذشته از آن‌که بزودی و با ایجاد کشتیرانی این جاده از رونق افتاده و مسیر ابریشم نوینی در دریا ایجادشد.
گسترش این پروژه که برای حفظ و احیا آثار تاریخی در ایران بصورت غیر واقعی به آن دامن زده شد نباید به وسیله‌ای برای دروغ‌پردازی و فریب اذهان عمومی و هدر دادن بودجه عمومی و عوارض شهروندان بدل گردد.
اما شهرداری کاشان ‌که این روزها اخبار را وارونه هم جلوه می‌دهد در آخرین روزهای عمر خود عضویت در کمیته گردشگری یک مجمع خود خوانده بدون سند را وسیله‌ای برای خودنمایی غیرواقع کرده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67595
مطالب مرتبط

  • مهندس......... تیر ۲۸, ۱۳۹۶ - ۴:۰۱ ب.ظ - پاسخ دادن

    در شهری که نماینده مجلس آن به رئیس جمهور کشور و ملت توهین میکند انتظار پیشرفت دارید؟؟!! مادامی که این افراد سود جو و منافق در شهر و کشور ما باشند فساد اداری و مالی و سیاسی وجود خواهد داشت…. مردم در انتخابات ریاست جمهوری تصمیم گرفتند و مشت محکمی بر مخالفین روحانی زدند. شما با نگاهی کوتاه و اجمالی در دستگاه های که آقایان مدیریتش را دارند خواهید که چه افراد کم توان و لی دارای ارتباط خانوادگی و حزبی با این جریان هست چه سمت های مهمی را اشغال کرده اند که واقها شایسگی معاونت آن سمت ها را هم ندارند کشور ما پیشرفت نخواهد کرد تا این افراد سودجو و منافق از دستگاه های سیاسی اداری و مدیریتی شهرها و استانها و کشور حذف شوند.امیدواریم شورای شهر جدید هم فکری به حال این وضعیت اسفناک شهرداری داشته باشد که نزدیک هزار میلیارد بدهی بر جای گذاشته و تمام سرمایه های اصلی شهرداری کاشان را بر باد فنا داده اند والسلا علیکم و رحمه الله برکاته…

    (0)(1)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: