تاریخ ارسال : ۲۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت : ۹:۵۱ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
گزارشی از نمایشگاه کتیبه‌های سفالی نابینایان

کاشانی‌ها با هنر زاده می‌شوند

کاشان نیوز- مطهره حاجی زاده: از آموزش هنر تا کارآفرینی هدف نمایشگاهی از هنر سفالگری روشندلان زنجانی بود که در کاشان برگزار کردند. این نمایشگاه سه روزه که در هفته گذشته به همت جامعه نابینایان و کم بینایان کاشان برگزار شد، میزبان هنرمندان و اساتید شرکت تعاونی دستان بینای روشندلان زنجان بود.
در آغاز این نمایشگاه، خانه سفال کاشان نیز به عنوان مرکزی برای آموزش سفالگری جامعه نابینایان و کم‌بینایان کاشان با حضور فرماندار در خانه تاریخی اصفهانیان افتتاح شد.

برای آشنایی بیشتر با این نمایشگاه و فعالیت‌های خانه سفال نابینایان کاشان گفتگوهایی با بنیانگذاران این برنامه‌ها داشتیم.

دکتر نیکخواه رئیس جامعه نابینایان و کم بینایان کاشان درباره فعالیت‌های آموزشی جامعه گفت:« جامعه نابینایان کاشان حدود ۶۳۰ عضو از گروههای سنی مختلف دارد که سعی داریم برای هر گروه سنی خدمات مناسب ارائه دهیم. برای جوانان عضو باید به فکر اشتغال باشیم و با شکوفایی استعدادهای آن‌ها آموزش حرفه‌ای و معطوف به اشتغال داشته باشیم. در همین راستا بررسی کردیم سایر نابینایان در شهرهای دیگر چه کارهایی انجام می‌دهند. این پیش‌زمینه آشنایی ما با شرکت تعاونی دستان بینای روشندلان زنجان شد.»
او در ادامه به آشنایی خود با مهندس میرلو در همایش اشتغال نابینایان در شیراز اشاره کرد و افزود:« دوستان ما در زنجان به تولید کتیبه‌های سفالی مشغول بودند و تصمیم گرفتیم این کار در کاشان هم انجام شود. به همین منظور نمایشگاهی از تولیدات روشندلان زنجان برگزار شد و در کنار آن کارگاه آموزشی هم برای تربیت مربی سفالگری کار با نابینا داشتیم.»
خانم نیکخواه برپایی این نمایشگاه را در تغییر نگرش نابینایان کاشان موثر دانست و گفت :« اگر یک نابینای زنجانی می‌تواند سفالگری کند، حتما نابینای کاشانی هم می‌تواند و ما امیدواریم کار بچه‌های نابینا در مرمت خانه‌های تاریخی کاشان و تولید کاشی و سفال دست‌ساز به فروش رود و از این بازار سهمی داشته باشند.»
او همچنین از پشتیبانی و همراهی استاد حلی، ریاست میراث‌فرهنگی کاشان دکتر جاوری، فنی و حرفه‌ای کاشان و گروه صنایع دستی دانشگاه کاشان و همچنین هنرمندان صنایع دستی کاشان استاد بابایی و استاد زارع تشکر کرد.

زینب میرلو مهندس معماری که مبدع طرح آموزش سفالگری به نابینایان زنجان بود از شروع کار خود در زنجان اینگونه می‌گوید:« از سال ۸۷ ساخت کتیبه‌های سفالی با نابینایان را آغاز کردم. این طرح پیشنهاد و ابتکار خودم بود که با جامعه نابینایان زنجان مطرح کردم. متوجه شده بودم نابینایان حس لامسه قوی‌تری دارند و چون نقاشی کار می‌کردند، ذوق و قریحه هنری هم داشتند. به مرور زمان پیشرفت بچه‌ها آنقدر خوب بود تا تصمیم گرفتم به طور جدی این کار را پیگیری کنم و یک شرکت تعاونی تأسیس کردیم.»

این هنرمند کارآفرین ضمن بیان اینکه در سال ۹۴ به عنوان تعاونی برتر انتخاب شده‌اند از تولیدات این شرکت گفت:« ما شاخه جدیدی از اشتغال برای نابینایان ایجاد کردیم که تولید سفال برای ساختمان ‌سازی بود. کار ما تولید کاشی‌های دست‌ساز نمای بیرونی و داخلی بناها است که در زنجان برای زیباسازی و مبلمان شهری هم استفاده شده است.»
او افتخار شرکت تعاونی دستان بینا را افتتاح موزه سپید در کنار استاد فرشچیان در کاخ سعدآباد تهران دانست که آن موزه با کارهای روشندلان زنجان افتتاح شد.

میرلو ضمن بیان سختی این کار در ابتدا، از انگیزه ادامه این کار گفت:« ما بچه‌هایی داشتیم که بخاطر حادثه نابینا شده بودند و از لحاظ روحی مشکلاتی داشتند. این کار باعث شد انگیزه‌ای برای بیرون آمدن از خانه داشته باشند و به عنوان هنرمند در جامعه شناخته شوند. بچه‌های ما صرف تفریح به سفالگری مشغول نشدند و به قصد اشتغال آمدند. درآمدزایی تلاش آنها را مستمر کرد. برای من خادم این عزیزان دیدن این تغییرات لذت‌بخش بود تا کارم را ادامه دهم و خانواده‌ام را هم به این کار بیاورم که الان بیشتر زحمات به دوش خانواده‌ام است و من عضو کوچکی از مجموعه هستم.»

او همچنین درباره پیشرفت بچه‌های کاشان افزود:« با دیدن کار بچه‌های کاشان خیلی امیدوار شدم. زمینه هنری در ذات آنها وجود دارد. انگار با هنر به دنیا آمده‌اند. نه سال سابقه کارم با بچه‌های هنرمند زنجانی این را ثابت می‌کند که بچه های کاشان حس لطیفی دارند و هنرمند هستند.»

میرلو درباره نحوه کار سفالگری با نابینایان توضیح داد:« این کار تا آخرین مرحله نیازمند همراهی است. بچه‌های روشندل در فرایند تولید دخالت دارند و بسته به توانایی آنها از ۱۰ درصد تا ۸۰ درصد کار با روشندلان می‌تواند باشد، اما کار پخت، رنگ‌آمیزی و لعاب باید با کمک افراد بینا انجام شود. در مجموعه ما این بخش‌ها به ناشنوایان و معلولین ذهنی سپرده شده و آنها هم سهیم هستند.»

استاد حلی، مرمتگر باسابقه کاشانی یکی از مشوقان راه‌اندازی کارگاه سفالگری برای جامعه نابینایان کاشان بوده و به همت او بخشی از خانه تاریخی اصفهانیان (دارالقرآن) به عنوان خانه سفال نابینایان کاشان اختصاص داده شد. او درباره این آموزش‌ها می‌گوید:« خانواده میرلو همه معمار هستند و می‌توان گفت معماری سرآمد هنرها است. خوشبختانه طبق نظر استاد میرلو بچه‌های کاشان ذوق و پشتکار در یادگیری سفالگری داشتند و آثاری که در این مدت کوتاه خلق کردند معجزه‌وار بود. » او ضمن تشکر از خانواده میرلو افزود:« برپایی این کارگاه یک رخداد ارزشمند برای کاشان است.»
حلی از استفاده بسیار سفال و کتیبه‌های سفالی در مرمت و معماری گفت:« من مدتهاست سعی کردم در تمام بناهایی که کار کردم، چه مرمتی چه معماری جدید از سفال و کاشی دست‌ساز استفاده کنم. بعضی این سفالها در کاشان تولید می‌شود اما اگر نابینایان تولید کنند بسیار ارزشمندتر است.»
به گفته او بعضی قطعات کاشی دست‌ساز که در مرمت بناهای تاریخی کاشان استفاده می‌شود، از استان‌های دیگر تامین می‌شود. کاشی‌های لعاب دار و بدون لعاب سفالی که در چفت لب بام، در محراب‌ها و … استفاده می‌کنیم را به راحتی بچه‌های نابینا می‌توانند تولید کنند و با استفاده از ظرفیت تولیدی آنها دیگر نیاز به تامین آن از شهرهای دیگر نخواهیم داشت.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69764
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: