تاریخ ارسال : ۱۱ شهریور ۱۳۹۱ ساعت : ۹:۵۸ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

کاشان در سطح مدیر کل نبود

-سعید غلامیان-

پیش درآمد:
اول:  روزنامه کاشان– ساعت ۴ بعد از ظهر پنجشنبه ۹شهریور جلسه شورای اداری شهرستان آران و بیدگل در سالن شهید بنی طبا در بالاترین سطح مقامات اداری استان برگزار گردید. در این جلسه استاندار استان اصفهان و معاون سیاسی امنیتی استانداری به همراه مدیر کل اداره امنیتی استانداری از اصفهان به همراه نماینده مردم شهرستانهای کاشان و آران بیدگل و نیز امام جمعه شهرستان حضور داشتند.
دوم: رونامه کاشان– شب گذشته مورخ ۹۱/۰۶/۰۶ در پی فراخوان دو روز قبل اصحاب رسانه و خبرنگاران کاشان با پیامک، جلسه ای از ساعت ۲۰:۳۰ الی۲۴ بعنوان بزرگداشت روز خبرنگار در تالار فرهنگ اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان کاشان برگزار شد.این جلسه با حضور سه تن از معاونان مدیر کل، مسئول خانه مطبوعات استان اصفهان و معاون استاندار و فرماندار و شهردار کاشان برگزار گردید.
نگارنده که ازمدتها قبل به نقل از منابع معتبر شنیده بود که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان قصد دارد برای بزرگداشت مراسم روز خبرنگار مدیر کل فرهنگ و ارشاد استان اصفهان را به کاشان دعوت کند، اطمینان قطعی دارد که رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان تمامی مساعی خود را برای این مهم بکار گرفته است و شاهد این ماجرا هم تاخیر بیش از دو هفته ای برگزاری این مراسم درکاشان است.
اما متاسفانه این اتفاق نیافتاد و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بطور رسمی در جمع اصحاب رسانه کاشان حاضر نشد و مراسم بدون حضور وی و در سطح معاون مدیرکل برگزار شد.

 باز گویی مسایلی که اتفاق  افتاده و تحلیل شرایطی که در جریان است قطعاً عکس العمل عده ای را بر خواهد انگیخت.اما صاحب این قلم جز تعالی و ارتفاع گرفتن شأن مطبوعات و رسانه در کاشان و آران وبیدگل، دو شهرستانی که در طول و عرض تاریخی و جغرافیایی به یکدیگر گره خورده اند خواسته ای ندارد.
بگذریم، به شرح سند ذیل از سال 78 اعضاء سه نشریه از چهار مطبوعه در حال انتشار درکاشان سعی در تشکیل یک انجمن صنفی داشته اند که چون از طرف مسئول وقت اداره فرهنگ و ارشاد «خانه مطبوعات» پیشنهاد شده و از آنجا که اختیار تشکیل خانه مطبوعات را اداره ارشاد داشته است این خواسته قانونی و مشروع و ضروری به دلایل عدیده در پیچ و خم مشکلات اداری بدست فراموشی سپرده شده است.
 در سال گذشته نیز آخرین تلاش دست اندرکاران خبر و رسانه در راستای تشکیل هیئت موسسی قرار گرفت که هنوز علی رغم ارسال نامه ای کتبی و درخواستهای متعدد شفاهی و مذاکرات مکرر حضوری هنوز نتیجه ای عاید نشده است.
متاسفانه اداره ارشاد که بر اساس شرح وظایف قانونی اش باید نقش پشتیبان را برای مطبوعات داشته باشد همانند بیشتر ادرات ما درگیر مسایل اداری است. و از طرفی گستردگی وظایف این اداره مجال وارد شدن به مسایل مبتلا به زیر مجموعه خود را نمی دهد. اما …
اما علاوه بر مشکلات ادرای نکته ظریف ماجرا در این است که این اداره محترم اهالی رسانه و مطبوعات را به قول عام «قبول ندارد».
 در مراسمی که «به مناسبت 17 مرداد» در 6 شهریور برای بزرگداشت روز خبرنگار در تالار فرهنگ اداره فرهنگ و ارشاد کاشان برگزار شد حتی از اهالی مطبوعات و رسانه کاشان نظر خواهی نشد که خود ایشان حداقل نماینده شان را خودشان تعیین کنند و در این مورد نیز نیز ولایتاً تصمیم گرفته شد.

البته کسی که به نمایندگی از مطبوعات کاشان در این مراسم صحبت کرد شخصی است که از سال 72 و همزمان با شروع فعالیت ماهنامه طوبی فعال و پرکار در نشریات ظاهرشده است و بنده نیز ارادت خاص به ایشان دارم.
اعتراض بنده به شخص ایشان نیست، چرا که وی با وجود مخالفت با تشکیل هیئت موسس خانه مطبوعات-به هر دلیلی که باید مورد احترام باشد- تا جایی که امضاء خود را نیز یکبار از لیست حاضران و امضا کنندگان پس گرفته، اما بخوبی و با تمام توان از خانه مطبوعات در سخنانش دفاع کرد. و این باعث امتنان و قدردانی است.
اما مهم عدم توجه اداره فرهنگ و ارشاد کاشان به اصحاب رسانه و نظر آنهاست. وزن مطبوعات کاشان با انتخاب فردی شاخص تر از شخص منتخب، می توانست شأن مطبوعات و رسانه کاشان را بالا ببرد. 

در حالی که اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان سعی نکرده است سطح مطبوعات کاشان را رفیع تر نشان دهد یا نتوانسته است از ظرفیت فعالان رسانه درکاشان بخوبی استفاده کند! چرا باید توقع داشته باشیم که مدیر کل در جلسات ما شرکت کند؟
این یکی از انتقادادتی است که بر این مراسم وارد است لیکن دیگر مسایل برای جلوگیری از تشتت بیشتر حضوراً و در محل خود مطرح خواهد شد.

و اما پیشنهاد بنده بعنوان یک عضو کوچک رسانه و مطبوعات کاشان برای ایجاد یک تشکل مطبوعاتی تا رفع مشکل قانونی و تشکیل خانه مطبوعات، اقدام برای تاسیس یک انجمن صنفی است، «یک انجمن صرفاً صنفی».
اگر ایراد آقایان به طرح تیپ اساسنامۀ خانه مطبوعات است که استانی است و شهرستانی مانند شهرستان ویژه کاشان نمی تواند از این نهاد قانونی بهره مند باشد. بسیار خوب، ما در برابر قانون خاضع و مطیع هستیم، اما خبرنگاران کاشان از صنف محترم قصاب و خیاط و ملیله دوز که کمتر نیستند، و راه تشکیل یک انجمن خبرنگاری و مطبوعاتی را که نبسته اند. تشکیل یک انجمن صنفی بر اساس قانون می تواند راهکاری باشد برای جلوگیری از تکروی و ایجاد هم افزایی و همفکری در حل مشکلات صنفی اعم از مسکن خبرنگاران، دفاتر رسانه و مطبوعات و نیز هزینه های خرید لوازم و تجهیزات و برگزاری کلاسهای آموزشی و دیگر وظایفی که قانون پیش بینی کرده است و مطمئنا در این مورد چون در زمینه یک انجمن و نهاد غیر دولتی مدیران شهرستان هم درگیر مشکلات کمتری خواهند شد همکاری بیشتری مبذول خواهند داشت.انشاالله

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=9326
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: