تاریخ ارسال : ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : ۳:۱۰ ب.ظ ۲ نظر
Print Friendly

کاشان دست‌وپا بسته تسلیم سیلاب شد/گزارش تصویری

کاشان نیوز-سعید غلامیان: روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت، خانه‌ها و خیابان‌های شهر کویری کاشان که به بحران شدید آب هم به‌تبع همه ایران دچار است و نیاز شدیدی به آب دارد غرق در آب بود! هدیه آسمان الهی در آستانه ماه مبارک رمضان باران بهاری بود که به دلیل بی‌توجهی و عدم مدیریت بدل به سیلاب و بلای جان شهروندان شد.

بر اساس اخبار غیررسمی سیلاب بهاری به مرگ چند نفر درکاشان انجامید! اراضی کشاورزی بسیاری تخریب شد و خانه‌های مسکونی شمار زیادی از شهروندان به زیرآب رفت.
و عجیب اینکه صحنه‌هایی که در قسمت غربی کاشان دیده شد اتفاقاً تکرار همان فجایع بخش جنوبی شهر در یک هفته قبل بود!
این‌یک هفته را مدیران شهری چگونه گذراندند؟

یک نمونه آن پر شدن زیرگذر جاده قدیم کاشان به آران و بیدگل بود که در هفته قبل، این واقعه زیرگذر شهرک ۲۲ بهمن در تقاطع جاده کاشان به قمصر اتفاق افتاده بود.

پس از ورود سیلاب به شهر و سرریز شدن چاله نخاله و پیش‌بینی احتمال ادامه بارش باران، مدیریت بحران تشکیل‌شده و مدیران را دورهم جمع کرده و هر یک به فراخور نیرو و امکانات سعی در مهار آب‌هایی که وارد حوزه شهری شده کردند و دراین‌بین کم نبود صحنه‌هایی عوام‌فریبانه و مضحک! مدیرانی که باید در مرکز ستاد به هماهنگی و هدایت بحران بپردازند در میان گل‌ولای به دنبال هدایت لودرها و کامیون‌ها می‌دویدند! و یا متفکرانه و دست به بغل زده به سیلاب خیره شده بودند!

سیلاب و آبی که از منازل و خیابان‌ها تخلیه‌شده و به فاضلاب سرازیر می‌شود میلیاردها یورو وام که از نهادهای بین‌المللی گرفته‌شده و میلیاردها ریالی که از جیب شهروندان برای سیستم فاضلاب کاشان هزینه شده تا نیترات آب شرب بالا نرود را به آب داد!

گذشته از آنکه هدایت کردن سیلاب افسارگسیخته چم رود به داخل چاله نخاله که به‌مرورزمان چاله زباله هم شده بود -نه‌تنها خطر بالقوه بریدن دیوارهای آن را که با خاک دستی ایجادشده بود بالا برد و امکان بروز سیلی ویرانگر در بالادست کاشان به وجود آورد که به‌ناچار اقدام به باز کردن قسمتی از آن و هدایت آب به مسیل‌های دیگر شدند- آبی آلوده را وارد سفره آب شرب کاشان کرد و در ماه‌های آینده تا تبخیر شدن و تحلیل رفتن این منبع عظیم آبی چنین ورودی آلودای به سفره آب شرب ادامه خواهد داشت.
و مسئولان دست به بغل نظاره می‌کردند!

شاید بزرگ‌ترین شانس مدیران شهر این بود که آن شب احتمالات پیش‌بینی‌شده اداره هواشناسی به وقوع نپیوست؛ که اگر شده بود فاجعه بزرگی رخ می‌داد و امروز مدیران عزیزمان باید در صدر مجالس عزاداری جلوس می‌کردند.

بیشتر پارکینگ‌های منازل و طبقات تحتانی منازل مملو از آب بود و تمامی خیابان‌ها را آب‌گرفته بود و علاوه بر آن تمامی گودهای برداشته‌شده برای ساخت‌وساز در مجاورت ساختمان‌های دیگر پر آب شدند.

ساخت‌وسازهای سال‌های گذشته در مسیرهایی که به آن رودخانه گفته می‌شود. تغییر کاربری‌هایی که در کمیسیون ماده ۵ انجام می‌شود و عدم مدیریت مناسب شهری یک سیلاب کاشان را به مرز فاجعه برد. سرمایه‌گذاری در بخش فاضلاب را بی‌اثر کرد و تخریب و مرگ و خسارت‌های فراوانی در شهر به وجود آورد.

راستی وظیفه مدیران شهر در روزهای بدون ریزگرد و سیل و طوفان چیست؟ شرکت در مجالس سخنرانی و … .
کجا و کی هنر و تخصص مدیر خوب از بد آشکار می‌شود؟

جنگ‌های اصول‌گرایی و اصلاح‌طلبی که در عرصه سیاسی بودجه‌ها و سرمایه‌های عظیم ملی را می‌بلعد واقعاً برای چیست؟ حقیقتاً برای هیچ! برای توجیه و سخنرانی و تماشای مصیبت و گرفتاری مردم!

این قسمتی از فاجعه در شهر بود.
در بخشی دیگر، در بالادست در اتوبان صدها اتومبیل با صحنه عجیب هجوم ناگهانی سیلابی افسارگسیخته مواجه شدند که راهی به پل نداشت، معضلی که در قسمت جنوبی کاشان هم در کنار جاده اختصاصی سایپا و ابتدای کمربندی آران و بیدگل در حوزه شهری کاشان قبلاً تکرار شده بود.

و جالب‌توجه بود تریلر کمرشکنی که برای حمل لودر به محل حادثه آمده بود، در گل ماند و صحنه‌ای دیدنی برای پایین آمد لودر از تریلر خلق کرد.

از ده آب خوان کاشان که باهدف کنترل سیلاب و تأمین آب سفره‌های زیرزمینی احداث‌شده‌اند سه مورد آن‌ها درست عمل کرده و هفت مورد دچار مشکلاتی بودند که آب را به‌درستی در خود جای ندادند! شخصاً از زبان مسئولی شنیدم که یک قسمت از آب خوان خشک بود و قسمتی دیگر سرریز کرده بود!
جبران خسارت این بی‌توجهی به عهده کیست؟ شاید هم برای جلوگیری از تشویش اذهان عمومی باید سکوت کرد!

کارشناسی به من گفت در مقایسه با این حجم عظیم تخریب، اصلاح این آب خوان‌ها و به‌کارگیری آن‌ها هزینه زیادی نمی‌برد؛ اما «مدیریت» مشکل اصلی است و جذب بودجه مشکل ثانوی! باگذشت این حادثه، چون توکل مدیران شهری‌مان زیاد است حادثه فراموش می‌شود و شهر و مردم به امان خداوند رها می‌شوند و البته شعارهایی هم که برای جبران خسارت و حمایت از آسیب دیدگاه شنیده می‌شود با «امروز برو فردا بیا» به‌خوبی مدیریت می‌شود.

چم رود تا چندی پیش استراحت گاه و تفرج‌گاه مردم کاشان بود که از گرمای شهر فرار می‌کردند و به درختان سرسبز و خنک این رودخانه پناه می‌بردند؛ اما الآن به چه روزی نشسته است این مادر کاشان؟ خشک، برهوت و سیل زا…!

مقصر این حوادث و عدم مدیریت مصرف آب کیست؟
کشاورزانی که در این ماه دو مرحله سیلاب خسارت دیدند به‌ناچار دست‌به‌کار شده و علاوه بر تحمل خسارت‌های اراضی کشاورزی خود اقدام به مهار مناطق سیلاب گیر و اراضی و قنوات و جوی و چشمه‌ها کردند؛ اما آیا برگرداندن سیلاب از یک نقطه به یک نقطه دیگر در یک مزرعه کاری اصولی و منطقی است؟ چه کسانی وظیفه نظارت بر این اقدامات را به عهده‌دارند؟

نظارت برساخت جاده سایپا و ساخت‌وسازهای بی‌رویه در حریم رودخانه‌ها و تغییر کاربری‌های اراضی شهری در محدوده مسیل‌های هدایت سیلاب بر عهده کیست. اداره راه و شهرسازی که ساخت یک پرچین در جوار یک جاده روستایی را برنمی‌تابد و اقدم به تخریب آن می‌کند در این حوادث در کجای ماجرا قرار دارد؟

مدیریت ستاد بحران چقدر بودجه، امکانات و برنامه دارد؟ و نظارت شهرداری بر ساخت‌وسازهای شهری چگونه است که در مواجهه با یک سیلاب پیش‌بینی‌شده چنین شهروندان بی‌پناه درخطر قرار می‌گیرند؟

نیروی‌های نظامی و انتظامی مستقر در درون و حاشیه شهر در این مواقع چه وظیفه‌ای دارند؟ اگر یک خبرنگار خبری انتقادی در این خصوص منتشر کند به‌واقع با وی چه می‌کنند؟ متهم می‌شود به تخریب، سیاه نمایی؛ فضولی و… . دیروز در جلسه دفاع از یک متهم که خبری در خصوص نیروی انتظامی منتشر کرده بود، از قاضی محترم شنیدم که گفت بهترین کار این است که سرت به کار خودت باشد!
کاش مسئولان شهر که مقصر این حادثه را معرفی نمی‌کنند و عذرخواهی هم از عدم مدیریت در بین نیست حداقل این نصیحت را بشنوند و سرشان اندکی به کار خودشان باشد.

عکس: مهدی عرشی، مرضیه گیلاسی، سعید علی مدد، سعید غلامیان

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=70956
مطالب مرتبط

 • ناشناس اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ - ۶:۵۳ ب.ظ - پاسخ دادن

  ساختار خیابان های جدید هم عامل دیگری است که به وضوح حداقل استاندارداردها را هم ندارند. عدم احداث جوی های جمع آوری آب خیابان و حتی پر کردن موارد احداث شده با خاک و بالا آوردن سطح جوی های آب از سطح خیابان مانند بلوار دانش هم در راه افادن سیلاب و آب گرفتگی خیابان ها تاثیر مهمی دارد.

  (2)(0)
 • Amir اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷ - ۴:۴۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  خواهشا روی پرسنل شهرداری واژه مدیر نگذارید.پرسنلی که معلوم نیست طبق چه رابطه ای در راس امور قرار دارند. این که سیلاب بود و اسمش رو گذاشتند بحران.پنجشنبه شب پرسنل معزز شهرداری اقدام به شستشوی بازار پانخل میکنند و تمام گل و لای و کثافت جمع شده را نهایتا به دومین مغازه پله های پانخل(مغازه اقای قپانی) هدایت میکنند و کلی خسارت به بار میاورند.جالب اینجاست شهردار منطقه (واحدیان با مدرک مکانیک!!) در جواب میگوید به من ربطی نداره .حالا از این مدیر نخبه چه توقعی دارید!!!!

  (2)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: