تاریخ ارسال : ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ ساعت : ۲:۰۹ ب.ظ ۳ نظر
Print Friendly
هشدار یک استاد دانشگاه:

کاشان مستعد زلزله‌ بزرگ است

فخیمی بابککاشان نیوز: مهندس بابک فخیمی با اشاره به زلزله‌های اخیر در کشور گفت: چیزی که باعث خطر می‌شود زلزله نیست بلکه تفکر آدم‌ها بخصوص مدیران شهری است. زلزله رخدادی جدا نشدنی از طبیعت است و آنچه باعث تخریب می‌شود، جهالت انسان‌هاست که با صحیح کار نکردن و عدم توجه و تعهد به اصول؛ شرایط فاجعه را فراهم می‌آورند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگر بتوانیم ناآگاهی‌های خود را اصلاح کرده و در ساخت و ساز‌ها و مدیریت شهری به استانداردهای لازم توجه کنیم، قطعاً همان‌گونه که توانسته‌ایم نسبت به مهار سیل اقدامات خوبی در کشور انجام بدهیم در کم کردن خسارات زلزله نیز موفق خواهیم بود.

فخیمی پدافند غیرعامل را استراتژی موثر در مقابله با بحران عنوان کرد و افزود: پدافند غیرعامل بسیار حائز اهمیت بوده و در یک دهه اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

وی افزود: در پدافند غیرعامل وظیفه هر ارگانی آن است که بتواند تمامی خدماتی که قبل از بحران انجام می‌داده است را در زمان بحران نیز جواب‌گو باشد. به این صورت می‌توان از خسارات بیشتر به نحو مطمئن جلوگیری بعمل آورد.

فخیمی مقام‌سازی زیرساخت‌ها را به عنوان راهکاری مهم در مقابله با حوادث ذکر کرد و اظهار داشت: مقوله مقاوم‌سازی باید در کلیه زیرساخت‌ها اعم از مخازن آب، پست‌های برق، شبکه گاز، شبکه‌های ارتباطی، خدمات آتش‌نشانی و خدمات بهداشت مورد توجه قرار گیرد. این امر باعث کاهش قابل توجه اثرات بلایای طبیعی می‌شود.

وی با اعلام پیش‌رو بودن شرکت آب و فاضلاب کاشان در توجه به مقاوم‌سازی زیرساخت‌ها گفت: وجود ۸۰ مخزن آب شرب بر روی زمین پرگسل شهرستان کاشان، این ضرورت را ایجاب می‌کند که نسبت به مقاوم‌سازی آن اقدامات جدی صورت گیرد و الگویی برای کلیه موسسات خدمات شهری باشد.

این استاد دانشگاه که از سال ۷۴ مطالعه و تحقیق با موضوع زلزله در مخازن آب زیرزمینی را در کارنامه دانشگاهی خود دارد، در ارتباط با زلزله‌خیز بودن شهرستان کاشان یادآور شد: پدیده‌ای به نام مولفه قائم زلزله وجود دارد که مخازن زمینی نسبت به آن تحریک‌پذیر‌تر هستند و این موضوعی است که کمتر کسی به آن توجه داشته و شاید برای اولین‌بار مطرح می‌شود.

فخیمی افزود: مولفه قائم زلزله باعث می‌شود اثر وزن کاهش یا افزایش یافته و در اثر نیروی افقی بیشترین خرابی ایجاد ‌گردد.

وی تأکید کرد: متأسفانه باید گفت کاشان به لحاظ لرزه‌خیزی مستعد زلزله‌ای بسیار بزرگ است و نباید با عینک خوش‌بینی این واقعیت را انکار کرده و بگوییم گسل‌های کاشان مخفی است و چنین اتفاقی نخواهد افتاد و از اقدامات پیش‌گیرانه غافل شویم.

این استاد دانشگاه افزود: همیشه یک اصل کلی وجود دارد که صرفه‌جویی در تفکر است و اگر در هر کاری تفکرمان درست باشد با هزینه کمتر به نتیجه بهتری خواهیم رسید. تفکر در زلزله اقدامات پیش‌گیرانه و اصولی در برابر این پدیده خدادادی می‌باشد.

فخیمی ابراز امیدواری کرد: اگر به مقاوم‌سازی زیرساخت‌ها توجه جدی‌تری نشان بدهیم در برخورد با حوادث احتمالی به راحتی عبور خواهیم کرد و در غیر این‌صورت کوچک‌ترین زلزله باعث بیشترین خسارات جانی و مالی خواهد شد و در این امر همه مسئولیم.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=18082
مطالب مرتبط

 • فرهاد اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۰ ب.ظ - پاسخ دادن

  شتر درخواب بیند پنبه دانه گهی لپ لپ خوردگه دانه دانه

  (0)(0)
 • اکبری اردیبهشت ۱۰, ۱۳۹۲ - ۶:۵۹ ق.ظ - پاسخ دادن

  این بابا تا حالا کجا بوده که یکباره سر و کله اش پیدا شده؟ البته دوره این گونه تبلیغات هم گذشته . خودتان را خسته نکنید.

  (0)(0)
 • سیما اردیبهشت ۹, ۱۳۹۲ - ۸:۱۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  شما فکر نمی کنید ایشان برای انتخابات شورا ها کاندید شایسته ای باشند؟!. واقعاً هم تیپش تیپ شوراییه هم از همین الان که ثبت نام کرده به فکر سخنرانی های آنچنانی افتاده.فطعاً در صورت انتخاب شدن سخنان گهر بارتر و مدروزتری هم دارند!

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: