تاریخ ارسال : ۱۶ دی ۱۳۹۷ (3 هفته پیش) ساعت : ۱۰:۰۹ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

کاشی مسروقه بقعه امامزاده حسن بن موسی- میرنشانه پس از مرمت دوباره نصب شد

کاشان نیوز: کاشی کتیبه دار تاریخی بقعه امامزاده حسن بی موسی(ع)-میرنشانه که سال گذشته مورد سرقت واقع‌شده بود و حین سرقت دچار آسیب‌هایی شده بود با همکاری دانشکده هنر اصفهان ترمیم و به مرجع خود بازگشت.

به گزارش روابط عمومی اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کاشان، مهران سرمدیان اعلام کرد: برای مرمت آسیب‌دیدگی این شی تاریخی بیش از یک ماه توسط کارشناس مرمت دانشکده مرمت دانشگاه اصفهان زمان صرف شده است.

سرمدیان افزود: شهر کاشان مساجد تاریخی و کهن بسیاری دارد که به جزء کارکرد عبادی، به‌عنوان آرامگاه هم استفاده می‌شدند. یکی از این مکان‌ها، بقعه و مسجد میرنشانه است که مشاهیری چون شیخ ابوسعید (امام‌جمعه وقت کاشان) و حاج میرزا ابوالقاسم مجتهد در این بقعه دفن شده‌اند. سقف زیر گنبد با کاشی‌های معرق‌کاری شده به زیبایی تزئین شده است که نمای داخلی بقعه و مسجد میرنشانه را جذاب می‌کند.

دبیر ادارات میراث فرهنگی شمال استان اصفهان تأکید کرد: روی قبر این آرامگاه، صندوق چوبی منبت‌کاری قرار دارد که بر روی کتیبه‌های اطراف آن تاریخ ۹۷۸ هجری قمری به همراه آیات قرآنی حکاکی شده است.

امین اموال اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان کاشان نیز افزود: این کاشی تاریخی بخشی از کاشی‌کاری‌های بنای اصل ورودی بقعه تاریخی امامزاده حسن بن موسی (ع)- میرنشانه است که در هنگام سرقت، دچار آسیب شده بود که بعد از مرمت اصولی سر جای اصلی خود نصب گردید.

کارشناس باستان‌شناسی اداره میراث فرهنگی کاشان در این خصوص اظهار نموده است: این کاشی تاریخی لاجوردی‌رنگ با سوره توحید در کادر دور و انتهای آن تاریخ ۷۱۶ هجری قمری و در کادر وسط «عمل علی ابن محمد» نقش بسته است.

فاطمه سلیمانیان همچنین افزود؛ این مجموعه ارزشمند در تاریخ ۱۳ /۲/۵۳ خورشیدی به شماره ۹۷۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=73074
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: