تاریخ ارسال : ۰۷ دی ۱۳۹۷ ساعت : ۱۱:۵۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
گشتی در نمایشگاه کتاب کاشان

کتاب‌های خوب، تخفیف‌های خوب‌تر

کاشان نیوز- مطهره حاجی‌زاده: سومین نمایشگاه کتاب کاشان پس از وقفه‌ای دو ساله، از پنجم دی‌ماه در مصلای کاشان افتتاح شد. دومین نمایشگاه کتاب کاشان، در بهمن ماه ۹۵ خاطرات چندان خوبی برای اهالی فرهنگ به جا نگذاشته بود. از کیفیت پایین سالن تا چیدمان نامناسب و اطلاع‌رسانی کم باعث شده بود استقبال خوبی از نمایشگاه نشود و ناشران ناراضی از کاشان بروند. اما نمایشگاه سوم با برنامه‌ریزی بهتر در سطحی برگزار می‌شود که رضایت مردم کاشان را کسب کند. این را می‌توان از استقبال خوب و پرشمار مردم در سومین روز از نمایشگاه دید. تعداد اتومبیل‌های پارک شده در دو سوی بلوار امام رضا و میدان مصلی، فراتر از تصور من بود و فکر نمی‌کردم پارکینگ مصلی خالی باشد. تابلوهایی که هدایت به مسیر پارکینگ را مشخص می‎‌کردند، در شب به خوبی دیده نمی‌شد و همشهریان هم برای راحتی بیشتر در دو سوی بلوار امام رضا پارک کرده بودند که به نظر می‌رسد در ساعات پایانی ترافیک و ازدحام ایجاد کند.

با این وجود دیدن اینهمه اتومبیلِ مردمی که برای استقبال از نمایشگاه کتاب آمده بودند و جمعه شب خود را در اطراف باغ فین و رستوران‌ها نمی‌گذراندند، جای خوشحالی داشت. همچنین حضور اتوبوس اختصاصی نمایشگاه در پارکینگ برای انتقال شهروندان به میادین پانزده خرداد و کمال الملک هم زحمت سازمان اتوبوسرانی بود که در این دوره به خوبی مدیریت می‌شود و هر نیم ساعت یک‌بار از این دو میدان به طرف نمایشگاه می‌روند و برای بازگشت نیز زمان‌بندی مشخصی دارند.

بر اساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، یارانه ۳۵۰ میلیون تومانی به نمایشگاه کتاب کاشان اختصاص یافته که شهروندان می‌توانند با ارائه کارت ملی خود و تخفیف ۲۰ درصدی، کارت خرید کتاب ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی را از غرفه بانک شهر، حاضر در نمایشگاه، دریافت کنند. در نتیجه هر شهروند می‌تواند با پرداخت ۸۰ هزار تومان، کارت خرید ۱۰۰ هزار تومانی و با پرداخت ۴۰ هزار تومان هم کارت خرید ۵۰ هزار تومانی دریافت کند. ناشران نیز تخفیف‌های ۱۰ تا ۲۰ درصدی را در نظر گرفته‌اند که در مجموع با دریافت کارت خرید کتاب، ۳۰ تا ۴۰ درصد تخفیف شامل هر شهروند خواهد شد.

حضور بسته کاملی از تمامی کتاب‌های مورد نیاز عموم مردم، از کتاب‌های داستان و شعر تا کتاب‌های تخصصی و دانشگاهی و کودک، از مزیت‌های نمایشگاه کتاب کاشان است که می‌تواند برای یک گردش خانوادگی مناسب باشد و همه خانواده را راضی کند. برای کتاب‌خوان‌های حرفه‌ای هم، حضور ناشران پرکار و محبوبی چون انتشارات امیرکبیر، علمی فرهنگی، نشر ثالث، نشر نگاه، نشر چشمه، انتشارات اطلاعات، نسل نواندیش، افق و… در نمایشگاه کتاب استانی غینمت محسوب می‌شود. و در میان همین نشرهای خوب، انتشارات‌هایی هم بودند که با توجه به گرانی کاغذ در سال جاری، هوای خریداران را داشته و بعضی از کتاب‌های چاپ قدیم خود را نیز عرضه کرده و به علاقمندان پیشنهاد می‌کنند تا بتوانند از فرصت تخفیف و قیمت قدیم استفاده کنند. امیدوارم تخفیف‌ها و تسهیلات این نمایشگاه بتواند جای کتاب را در سبد خرید خانواده‌های کاشانی باز کند و ناشران با فروش بهتر برای حضور در نمایشگاه کتاب کاشان ترغیب شوند.

نمایشگاه کتاب کاشان مزیت دیگری داشت که نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از آن محروم است. آن هم حضوری تماما فرهنگی بود، به دور از غرفه‌های خوراکی و فست فودی که با زباله‌های خود و بوی دود روغن سوخته، منظره نازیبایی در نمایشگاه و اطراف سالن ایجاد می‌کنند. نمایشگاه کتاب کاشان خوشبختانه محیط فرهنگی خود را حفظ کرده و جز غرفه‌ای برای صرف چای، غرفه خوراکی ندارد. پس اگر به همراه فرزندان خود به نمایشگاه رفتید، کمی آب و خوراکی همراه داشته باشید.

نمایشگاه کتاب کاشان، تا یازدهم دی ماه از ساعت ۱۵ تا ۲۱  در مصلی کاشان واقع در بلوار امام رضا (ع) برقرار است. سرویس‌های مخصوص نمایشگاه هم از ساعت ۱۵ هر نیم ساعت یکبار در میدان پانزده خرداد و میدان کمال الملک برای سرویس دهی به شهروندان مهیا شده‌اند.

عکس‌ از محمد صحراگرد

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=72968
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: