تاریخ ارسال : ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت : ۳:۲۱ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly

کتیبه صندوق مزار باباافضل در مرق

کاشان نیوزمحمد مشهدی نوش آبادی: بقعه باباافضل از حکما و عرفای سده ششم و هفتم هجری در دامنه تپه‌ای در روستای سرسبز مرق واقع است. در کنار دره‌ای کم‌عمق که جوی آبی خروشان در عمق آن حرکت می‌کند. آرامگاه شامل بقعه‌ای مخروطی شکل است که در داخل آن قبر بابا و محراب گچ‌بری قرار دارد. همچنین صحنی کوچک و اتاق‌های پیرامونی و رواق ورودی بقعه که سالم است و چند اتاق در جانب قبله که بیشتر آنها به علت بی‌توجهی مخروبه است.
صندوق مکعب مزار باباافضل که در جانب راست محراب گچ‌بری واقع است که دارای تزئینات نقوش اسلیمی و هندسی است. به‌جز آن کتیبه‌نگاری مفصلی نیز بر روی آن انجام‌گرفته است. این صندوقچه در سال ۹۱۲ هجری یعنی طلیعه ظهور صفویان ساخته‌شده و در آن تأثیرات شیعی کاملاً عیان است. خطوط زیبای این صندوقچه را محمود بن حبیب‌الله با خطی زیبا نگاشته است.
کتیبه‌های صندوق:
عمده کتیبه روی صندوق که بر دورتادور اضلاع چهار جانب آن نوشته‌شده آیات سوره انسان است که از آیه “إِنَّ الْأَبْرَارَ یَشْرَبُونَ مِنْ کَأْسٍ کَانَ مِزَاجُهَا کَافُورًا”(آیه۵) آغاز و تا انتهای سوره “یُدْخِلُ مَنْ یَشَاءُ فِی رَحْمَتِهِ وَالظَّالِمِینَ أَعَدَّ لَهُمْ عَذَابًا أَلِیمًا”(آیه۳۱) ادامه دارد. در پایان این سوره نیز نوشته‌شده است: “صدق الله و صدق  رسول‌الله و صدق ولی‌الله، حرره محمود بن حبیب‌الله”
در بخشی از قسمت‌های انتهایی سوره دهر به خطی ریزتر تاریخ ساخت صندوقچه این‌گونه آمده است: “فی شهر ذی‌الحجه الحرام سنه اثنتی عشره و تسعمایه هجریه” همچنین در چهار قاب ستون مانند مستطیل جانبین صندوق آیه ۲۵۵ سوره بقره “آیت‌الکرسی” کتیبه‌نگاری شده است.
این سوره به‌جز آنکه متضمن پاداش ابرار است دربردارنده آیاتی است که در شأن امام علی بن ابی‌طالب نازل‌شده است. همچنین آوردن “صدق ولی‌الله” که به علی بن ابی‌طالب اشاره دارد، نشان دهند رویکرد شیعی سازندگان و بانیان صندوق است.
نراقی کتیبه‌های این صندوق را سوره نور و دیگر آیات قرآن می‌داند،(آثار تاریخی کاشان و نطنز، ص۲۵۲) اما هیچ‌کدام از آیات آن مربوط به سوره نور نیست و نظر وی ناشی از شتاب‌زدگی و عدم دقت در خوانش کتیبه صندوق است. وی به چند بیت شعر اشاره می‌کند که گویا در داخل بقعه نوشته‌شده است.(همان، ص۲۵۳) محتوای این اشعار نشان می‌دهد که به اتمام ساخت یا مرمت همین صندوق اشاره دارد. نراقی بر اساس ماده‌تاریخ این شعر را مربوط به سال ۱۱۰۱ می‌داند.
در بقعه باباافضل محراب گچ‌بری شکوهمندی از دوره ایلخانی برجای است که اکنون بخشی از آن نمایان است، بخش باقی‌مانده به لحاظ سلامت و استحکام از دیگر محراب‌های گچ‌بری سلجوقی و ایلخانی منطقه بهتر است. نقوش و کتیبه‌های این محراب هم درخور توجه است که پرداختن به آن‌وقت دیگری می‌طلبد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=67120
مطالب مرتبط

  • محمود ساطع خرداد ۱۷, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۴ ق.ظ - پاسخ دادن

    سلام و سپاس جناب آقای مشهدی. کاش عکس هایی هم از صندوق و کتیبه آن همراه متن می گذاشتید.

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: