تاریخ ارسال : ۲۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۱:۲۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
دکتر ناصر مهدوی سخنران چهارمین شب از یازدهمین ویژه‌برنامه تعزیت آفتاب:

کسی در آخرت باشکوه خواهد بود که دنیایی شریف و باشکوه داشته باشد

کاشان نیوز: دکتر ناصر مهدوی سخنران چهارمین شب از یازدهمین دوره ویژه‌برنامه تعزیت آفتاب در مسجد میر نشانه کاشان بود.
وی در ابتدای سخنرانی‌اش از گردانندگان برنامه سپاسگزاری کرد و ابراز خرسندی کرد که مردم کاشان هم رغبت دارند که در جریان آگاهی و روشنگری قرار گیرند و مباحث نواندیشانه‌ی دینی از رده‌های درس و دانشگاه به مساجد و محافل این‌چنینی هم روانه گشته است.
موضوع سخنرانی این استاد دانشگاه تهران «عاشورا و فضیلت‌های فراموش‌شده» بود.
صاحب کتاب زیبایی‌شناسی عاشورایی نطق خود را با طرح یک مسئله شروع کرد و گفت: سؤال مهمی که ما باید از خود بپرسیم این است که چرا سطح زندگی ما مسلمانان باید این‌گونه و همراه با معضلات فراوان باشد؟ برای پاسخ به این پرسش نباید همه‌چیز را به مسائل و موهومات خارجی حواله بدهیم؛ این‌طور بررسی قضایا نه با محتوای آیات قرآن و نه با شأن زندگی پیشوایان دینی، سازگار نیست؛ بلکه باید ایرادات خود را شناسایی و برطرف کنیم.
ایشان در ادامه افزود: می‌توان همین پرسش را از زبان امام حسین (ع) هم مطرح کرد. اینکه چه بر سر مسلمانان آمد که بعد از گذشت تنها ۶۰ سال از هجرت پیامبر، فاجعه‌ای مثل کربلا رخ می‌دهد؟ کسانی هم که به امام حسین (ع) علاقه دارند، باید این سؤال را از خود بپرسند که چرا در طول تاریخ، مسلمانان همیشه درخطر این انحرافات بوده‌اند و نتوانسته‌اند زندگی فاخری تجربه کنند؟
استاد عرفان دانشگاه تهران برای پاسخ به این پرسش چهار عامل اصلی و مهم ذکر کرد:
جای تصویر رئوف، صبور، بخشنده و دستگیر خداوند را به خدای سخت‌گیر و قانون‌گذار داده‌ایم.
خدایی که قرآن کریم از آن یاد می‌کند، خدای عیب پوش و بخشنده است و به بنده‌اش نزدیک؛ و ما درس دلدادگی به این خدا را خوب فرانگرفته‌ایم و خدایی که فقط شریعت تنظیم می‌کند جای آن نهاده‌ایم. اگر اوصاف واقعی خدا در روح ما جاری می‌شد، آنگاه در رفتار ما اثر مثبت خواهد داشت.
ما خدایی ترسناک را به‌جای خدای دستگیر و صبور گذاشته‌ایم و درنتیجه خودمان نیز مسلمانانی ترسناک و عصبانی شده‌ایم و این عصبانیت وارد زندگی ما شده و حتی روان‌شناسی ما هم تحت تأثیر آن قرارگرفته است.
نویسنده کتاب ابراهیم طعم انسانیت در ادامه‌ی نطق خود گفت: در حادثه کربلا، مخالفان امام حسین (ع) آب را به روی او بستند ولی وقتی امام به آب مسلط شد، به دشمنانش و حتی حیوانات آن‌ها آب رسانید. این یعنی عشق و مهر خدا در او نشسته بود. این شورمندی و دلباختگی در طول تاریخ ما گم‌شده است.
به نظر می‌رسد، بیش از اثبات خدا، ما نیاز داریم که تلقی خود را از خدا اصلاح کنیم. حادثه عاشورا، زاییده‌ی فراموش‌شدن این ارزش اخلاقی است. ما باید بدانیم که دین برای «انسان» آمده است، نه اینکه انسان خودش را قربانی عقیده کند.
عقاید، امکاناتی در اختیار انسان‌ها هستند تا انسان‌ها بتوانند رشد کنند و پویا شوند و فرزانگی را تجربه کنند.
پیامبران برای انسان‌ها آمدند؛ زیرا انسان، محور هستی است و خدا به او می‌بالد.
هشدار همه پیامبران این بوده است که انسان‌ها ارزش خود را باور کنند؛ نه اینکه کورکورانه دنباله‌رو آنان باشند. نگاه هیچ پیامبری به مردم، جبارانه و قیّم مأبانه نبوده است.
ناصر مهدوی بر این باور است که: انسان فراتر از عقیده است. «عقیده» و «دین» باید بدون هیچ مزد و منتی در خدمت انسان باشند.
ایشان مهم‌ترین دغدغه امام علی (ع) در نهج‌البلاغه، حفاظت از حقوق انسان‌ها دانست و گفت: امام بارها در نهج‌البلاغه از مسلمان دنباله‌رو که عقلش را تعطیل کرده است، گله می‌کند.
وی تاکید کرد: ما از وقتی‌که «سعادت» را بالاتر از «آزادی» و «تفکر» قراردادیم، به خطا افتادیم. ما باید زندگی را جدی بگیریم.
درست است که آخرت، غایت ماست ولی باید بدانیم کسی در آخرت باشکوه خواهد بود که دنیایی شریف و باشکوه داشته باشد.
سطحی و بدون برنامه زندگی کردن، به این امید که در آخرت سعادت نصیبمان شود، کاملاً اشتباه است. سرنوشت آدمی درگرو اعمال اوست.
ما باید هم برای زندگی فردی و هم در جامعه، با برنامه و جدیت زندگی کنیم. زندگی باشکوه در جامعه نیاز به یک عدالت عمومی و اجتماعی دارد و امام حسین (ع) اگر نگاهی به تشکیل حکومت دارد، به‌منظور تحقق این عدالت است، نه برای انجام احکام شرعی؛ و این عدالت چرا مهم است؟ زیرا زندگی، مهم و جدی است.
ما باید بدانیم که اگر قرار است به بهشت برویم، با زندگی اخلاقی، با عدالت و باانصاف است که این مسیر، آغاز می‌شود؛ و این عدالت، تنها با نظارت مردم اتفاق می‌افتد.
دکتر ناصر مهدوی ملاک دین‌داری را «اخلاق» معرفی کرد و گفت: احکام باید بستر نمود اخلاق باشند. ولی متأسفانه در طول تاریخ، فقه به‌جای آن‌که خادم اخلاق باشد، به‌جای اخلاق نشسته است.
ما باید برگردیم و این فضیلت‌های فراموش‌شده را از نو بازتعریف کنیم.
پی‌نوشت: حضور شهردار به همراه مشاور فرهنگی‌ شهرداری کاشان در این ویژه‌برنامه و بازدیدش از نمایشگاه عکس و نمایشگاه کتاب از اتفاقات خوب برنامه‌ی دیشب بود. حضور مسئولین شهری در چنین برنامه‌هایی نشان از حرکت جامعه بسوی تعقل و مدارا داشته و باعث تقویت حرکت‌های خودانگیخته فرهنگی اجتماعی می‌گردد و به نوعی ارج نهادن به همه صداهای موجود در جامعه است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68916
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: