تاریخ ارسال : ۱۷ فروردین ۱۳۹۳ ساعت : ۱:۳۱ ق.ظ ۴ نظر
Print Friendly
یک خمره حاوی اسکلت انسان در حریم تپه‌های سیلک پیدا شد

کشفی که تاریخ «سیلک» را به چالش خواهد کشید!

اخیراً در حریم درجه دو سیلک در حیاط خانه‌ای که در حال ساخت و ساز بوده‌ خمره‌ای حاوی اسکلت یک انسان کشف شده است که از نظر قدمت ممکن است بسی بیش از تواریخ نقل شده در خصوص سابقه تاسیس تمدن در منطقه سیلک باشد.

خمره کاشان نیوز: اخیراً در حریم درجه دو سیلک در حیاط خانه‌ای که در حال ساخت و ساز بوده‌ خمره‌ای حاوی اسکلت یک انسان کشف شده است که از نظر قدمت ممکن است بسی بیش از تواریخ نقل شده در خصوص سابقه تاسیس تمدن در منطقه سیلک باشد.

خمره1یک شهروند وظیفه‌شناس و مالک یک خانه در حریم درجه دو سیلک، هنگام حفر چاه برای منزل به یک خمره که درون آن اسکلت یک انسان قرار دارد برخورد نموده و بلافاصله مورد را به اطلاع اداره میراث فرهنگی کاشان می‌رساند.
یک منبع با اعلام این خبر به کاشان نیوز گفت: کارشناسان میراث فرهنگی پس از اطلاع از موضوع، ضمن اعلام به فرمانداری کاشان و مسئولان تهران بلافصله در محل حاضر و برای محافظت از این کشف شگفت، اقدام به گچ‌اندود کردن خمره و انتقال آن با جرثقیل به باغ فین کرده‌اند.
این اثر ارزش‌مند تاریخی هم‌اکنون در باغ تاریخی فین کاشان نگه‌داری می‌شود و به زودی مطالعات دقیق علمی و باستان‌شناسی بر روی آن توسط تیمی از کارشناسان خبره آثار باستانی انجام خواهد شد.
این اثر کشف شده، میراث گران‌بهایی برای  منطقه و جهان است و ممکن است سابقه تمدن و شهرنشینی ساکنان سیلک را به شکل قابل توجهی  تغییر دهد.
تا کنون خبری رسمی از این واقعه بسیار مهم منتشر نشده است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=29861
مطالب مرتبط

 • محمد فروردین ۲۰, ۱۳۹۳ - ۹:۳۷ ق.ظ - پاسخ دادن

  باسلام وخسته نباشید و تشکراز کاشان نیوز
  واقعا دست این شهروند عزیز کاشانی درد نکند
  ایشون می توانست این کار را نکند که قطعا سود بیشتری براشون داشت
  حالا من سوالم از مسئولان شهری این هست که چگونه از ایشونقدردانی شده؟؟؟؟؟؟؟؟؟که در موارد مشابه بقیه هم مثل ایشون عمل کنند

  (0)(0)
 • محمد فروردین ۱۸, ۱۳۹۳ - ۹:۵۷ ب.ظ - پاسخ دادن

  فراموش کردم عرض کتم
  امیدوارم میراث فرهنگی یا دیگر نهادهای مسوول به نحو شایسته ای از این شهروند فرهنگ دوست تقدیر کنند.این اثر گرانسنگ میتوانست الان در کاشان نباشد !!!

  (0)(0)
 • محمد فروردین ۱۸, ۱۳۹۳ - ۹:۲۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  سلام
  امنیت این میراث گرانقدر تامین شده که محل نگهداری آن را علنی میکنید؟

  (0)(0)
  • اعتراض فروردین ۱۸, ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۳ ب.ظ - پاسخ دادن

   مگر شما نمیدانید که میراث فرهنگی حراست و گارد مخصوص برا ی مراقبت از آثار و میراث کشور دارد! شما فکر میکنید کاشان نیوز خبر را از ماهواره های جاسوسی و شنود های ویژه کسب کرده است؟. دنیا خبر دارد،عکس اصل خمره در تمام کاشان دست به دست میگردد! شما سرتان را مثل کبک زیر برف کرده‌اید، دست کاشان نیوز درد نکند که با این سرعت خبر چنین کشف مهمی را علنی کرده است تا خدای نکرده در بی خبر اتفاقی نیفتد که باعث افسوس باشد. اخبار …[حذف توسط مدیر سایت]

   (0)(0)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: