تاریخ ارسال : ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت : ۱۲:۵۶ ق.ظ ۲ نظر
Print Friendly
گفت‌وگوی دیپلماسی ایرانی با نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل

کمک مجلس به دولت در حل تنش با لندن

با گفت‌و‌گوهایی که صورت خواهد گرفت، ما مواضعمان را به صورت شفاف‌تر برای آن‌ها بیان می‌کنیم و با سفرهایی نیز که پیش بینی شده، نگاه آن‌ها به ایران را تغییر خواهیم داد.

روحانی جک استراوکاشان نیوز: عباسعلی منصوری نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل و رییس گروه دوستی ایران و انگلستان در مجلس، چندی پیش از دعوت از جک استراو به همراه گروه دوستی پارلمان انگلستان به ایران خبر داد. داد. سایت دیپلماسی ایرانی در همین رابطه با منصوری گفت‌وگویی انجام داده که کاشان نیوز آن را به نقل از آن سایت عینا بازنشر می‌کند:
دیپلماسی ایرانی: آذرماه امسال رییس گروه دوستی ایران و انگلستان از سفر جک استراو به همراه گروه دوستی پارلمان انگلستان به ایران خبر داد. عباسعلی منصوری آرانی هدف از حضور این گروه در ایران را این‌گونه بیان کرد: آن‌ها باید از نزدیک ببینند که زبان مردم ما زبان تهدید و تحریم نیست، ملت ما خواهان استدلال و منطق است از این رو قصد داریم در سفر این هیات پارلمانی به ایران آن‌ها را به چند شهر اصفهان، کاشان و شیراز ببریم تا از نزدیک شاهد آرامش، امید و نشاط در بین مردم باشند. البته جزییات این سفر و موضوع مذاکرات بیان نشده. اما به گفته او برای ارتقای روابط بین دو کشور، تشریح چارچوب‌های نظام و توضیح ارزش‌های جمهوری اسلامی ایران و این‌که در مدت ماموریتشان اعتماد مردم را جلب کند گفت‌وگو و مذاکره خواهیم کرد. با این همه پس از اعلام این خبر، برخی نمایندگان نسبت به این حضور انتقادهایی را مطرح کردند. در همین حال نیز شایعه‌هایی مبنی بر لغو شدن این سفر مطرح شد که نماینده کاشان آن‌ها را رد کرد. آن‌چه در ادامه می‌آید گفت‌و‌گو با این نماینده مجلس پیرامون چرایی و چگونگی حضور گروه دوستی پارلمان انگلستان در ایران است:

دلیل دعوت از آقای جک استراو از جانب گروه دوستی ایران و بریتانیا مجلس چه بود؟
در تمام دنیا گروه‌های دوستی پارلمانی وجود دارند که از طرف‌های مقابل خود برای سفر به کشور‌ها دعوت می‌کنند. در همین راستا نیز گروه پارلمانی انگلیس – ایران در انگلستان، از گروه دوستی مجلس برای سفر به ایران درخواست کرد. ما هم به این درخواست پاسخ مثب دادیم. از طرفی رییس گروه دوستی پارلمان انگلستان نیز آقای جک استراو است، که ما طی نامه‌ای به ایشان، موافقت خود را از سفر این گروه به ایران اعلام کردیم.

دلیل موافقت شما با این درخواست چه بود؟ و حضور این گروه چه اثراتی را بر روابط دو کشور می‌گذارد؟
گروه‌های پارلمانی در مجالس دارای نفوذ هستند و می‌توانند در راستای بر قرار روابط تلاش کنند. گروه پارلمانی انگلستان نیز به توجه به حضور آقای استراو و بن والیس رییس میز ایران در گروه فراحزبی پارلمان انگلیس از نفوذ و جایگاه خوبی برخوردار است. این افراد مواضع خوبی در دفاع از توافقنامه ژنو و تحرکات صهیونیستی علیه ایران گرفتند. از طرفی تعداد ایرانیان مقیم انگلستان نیز قابل توجه است که در این راستا نیز می‌توانیم رایزنی‌های داشته باشیم. در کل فکر می‌کنم با گفت‌و‌گوهایی که صورت خواهد گرفت، ما مواضعمان را به صورت شفاف‌تر برای آن‌ها بیان می‌کنیم و با سفرهایی نیز که پیش بینی شده، نگاه آن‌ها به ایران را تغییر خواهیم داد. به نحوی که در این سفر‌ها متوجه خواهند شد که با وجود اعمال تحریم‌های غرب، مردم همچنان ایستادگی کرده و حرکت رو به جلوی آن‌ها متوقف نشده است. همچنین در این دیدار‌ها سوتفاهم‌ها را تا حدود زیادی طرف می‌کنیم. با این همه فکر می‌کنم حضور این گروه در ایران چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی اثرات زیاد داشته باشد.

تا چه حد حضور آقای استراو در ایران و حضور گروه دوستی پارلمان انگلستان می‌تواند بر رسیدن اجماع نهایی پرونده هسته‌ای ایران و مواضع انگلستان اثرگذار باشد؟
انگلستان یکی از اعضای گروه ۱+۵ است. هرچند که چارچوب‌های توافقنامه بسته شده اما هر شخصیتی مانند آقای استراو که می‌تواند در گفت‌و‌گو با دولت‌ها به تلطیف فضا کمک کند و برای رسیدن به توافق نهایی گام به گام به جلو حرکت صورت گیرد، مورد استقبال قرار می‌گیرد. باید از هر امکانی استفاده کرد. بالاخره حضور آقای استراو گروه دوستی پارلمان انگلستان بر گسترش روابط و تلطیف فضا کمک می‌کند. این‌ها امکاناتی است که نباید آن را از دست بدهیم.

آیا می‌توان گفت که اینگونه اقدامات مجلس به نوعی تعبیر به دیپلماسی در سایه دیپلماسی موازی شود؟
به عنوان موازی نه اما به عنوان کمک کننده می‌توان یاد کرد. موازی یعنی دو خط که هیچگاه به هم نمی‌رسند. دستگاه دیپلماسی یک اقدام و مجلس هم اقدام دیگری انجام می‌دهد. منافع که ما در نظر می‌گیرم‌‌ همان منافع ملی مد نظر وزارت امور خارجه است. بنابراین هر دو این دستگاه‌ها یک شاخصه به اسم منافع ملی دارند که در آن مسیر حرکت می‌کنند. از این رو بردارهای مجلس و وزارت خارجه با هم جمع می‌شود.

پس از موافقت گروه دوستی ایران، شاهد برخی تحرکات از داخل مجلس بود. برخی نسبت به درخواست مطرح شده و موافقت آن از سوی گروه ایران انتقادهایی را مطرح کردند. چه اقداماتی را می‌توان انجام داد تا شاهد چنین برخوردهایی نباشیم؟
در مجلس مشکلی نداشتیم و فضا منطقی و آرام پیش می‌رود. البته همه این‌ها به درک و بلوغ سیاسی است که گروه‌های پارلمانی به کشوری برای برقراری روابط سفر می‌کنند. با این همه از طرف ما که مشکلی نبوده و کسی هم برای انتقاد مراجعه نکرده است.

با توجه به برخی اقدامات تنش زا که در گذشته موجب خدشه دار شدن رابطه ایران و انگلستان شد، چه گام‌های اعتمادسازی می‌توان برای بهبود روابط برداشت؟
هر دو طرف باید در این زمینه تلاش کنند. البته در قرن‌های گذشته ما شاهد اقدامات ناشایست از سوی طرف انگلیسی بوده‌ایم. از این رو خیلی سخت می‌توان اعتماد را به جامعه ایران بازگرداند. از طرفی حرکت‌هایی مانند حمله به سفارت انگلستان نیز اقدامی غیرمنطقی و غیراصولی بود و حتما باید در مواردی که خطا صورت گرفته، برای جبران آن تلاش شود. اگرچه خطای ما در مقابل اقدامات آن‌ها قابل مقایسه نیست. خطاهای طرف مقابل بزرگ است. خطاهای ما انفرادی و جمعی کوچک ولی خطاهای آن‌ها دولتی بوده است. با این حال باید تلاش کنیم که این موارد هم رفع شود.

آیا در برنامه آینده گروه دوستی ایران و انگلستان مجلس ایران سفر به انگلستان وجود دارد؟
طبیعتا رفت و آمد‌ها وجود دارد. با این حال بگذارید ببینیم در اولین گام از این دیدار‌ها و مذاکرات به چه نتیجه‌ای می‌رسیم. شاید به این نتیجه رسیدیم که دور دوم دیدار‌ها و مذاکرات در انگلستان باشد.

بازگشت به صفحه اول

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=25610
مطالب مرتبط

 • لطفی زاده دی ۱, ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۹ ب.ظ - پاسخ دادن

  خوشحالیم که چنین نماینده شایسته ،فراجناحی و کشوری و بین المللی داریم

  (0)(0)
  • سلیمان دی ۱۸, ۱۳۹۲ - ۹:۲۰ ق.ظ - پاسخ دادن

   باسلام ،بهترنیست نماینده محترم کاشان به جای حل وفصل اختلافات بین المللی ابتدا به فکرحل اختلاف کاشان .آران بیدگل باشند که ازاین اختلاف وعدم همبستگی اصفهانی های محترم سودمی برند؟؟؟!!!

   (0)(0)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: