تاریخ ارسال : ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۸:۳۵ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly
«مدیریت شهری در بوته نقد»/قسمت دوم

کیفیت زندگی شهروندان وابسته به عملکرد و کارایی مدیریت شهری است

کاشان نیوز– سیدمصطفی رسولی منش*: همان‌گونه که در یادداشت اول ذکر گردید منظور از مدیریت شهری در این سلسله یادداشت‌ها که با عنوان «مدیریت شهری در بوته نقد» ارائه خواهد شد، شورای اسلامی شهر و شهرداری می‌باشد و تلاش خواهد شد بر اساس مبانی قابل‌اعتنای علمی، شاخص‌هایی برای ارزیابی عملکرد موفق و نیز برنامه‌های توسعه شهری در چارچوب شهرداری‌ها و شوراها بیان گردد.
در ابتدا نگاهی مختصر به وظایف و اختیارات شورای اسلامی شهر و شهرداری می‌تواند فضای مناسبی برای ورود به بحث ایجاد نماید. بر اساس قانون مصوب ۱۳۷۵ و اصلاحیه‌های بعدی، شوراهای اسلامی شهر وظایفی را به عهده‌دارند که برخی از آن‌ها به شرح زیر است.
– بررسی و شناخت کمبودها، نیازها و نارسایی‌های اجتماعی، فرهنگی، آموزشی، بهداشتی، اقتصادی و رفاهی حوزه انتخابیه و تهیه طرح‌ها و پیشنهادهای اصلاحی و راه‌حل‌های کاربردی در این زمینه جهت برنامه‌ریزی و ارائه به مقامات ذی‌ربط.
– برنامه‌ریزی در خصوص مشارکت مردم در انجام خدمات اجتماعی، اقتصادی، عمرانی، فرهنگی و…
– همکاری با شهرداری جهت تصویب طرح حدود شهر با رعایت طرح‌های هادی و جامع شهرسازی پس از تهیه توسط شهرداری با تأیید وزارت کشور و وزارت مسکن.
– تصویب بودجه، اصلاح و متمم و تفریغ بودجه سالانه شهرداری و مؤسسات و شرکت‌های وابسته.
– نظارت بر امور بهداشت شهر، همچنین نظارت بر امور سینماها، تماشاخانه‌ها و اماکن عمومی.
بر اساس این قانون، گستره وسیعی از وظایف و مسئولیت‌ها شامل برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری، هدایت و نظارت بر امر توسعه شهر مرتبط با شهرداری و سایر سازمان‌های درگیر در مدیریت شهری را به عهده شورای اسلامی شهر نهاده است و شورای شهر در قبال آن‌ها پاسخگوست.
و اما در مورد شهرداری، قانون مربوطه به سال ۱۳۳۴ برمی‌گردد که البته درگذر زمان دچار تغییرات گوناگون شده است و برخی از وظایف و اختیارات شهرداری‌ها در قانون مذکور با ایجاد سازمان‌های دیگر شهری نظیر سازمان آب و بهداشت و…از شهرداری جداشده و البته به واسطه برخی از قوانین، وظایفی به موارد مندرج در قانون مذکور اضافه‌شده است. به دلیل تغییرات فراوان قانون، در سال ۱۳۹۳ سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اقدام به تدوین لایحه‌ای با عنوان «لایحه قانونی مدیریت شهری» نمود که لایحه مذکور پس از تصویب در هیئت دولت تقدیم مجلس خواهد شد. لایحه پیشنهادی وظایف و اختیارات شهرداری را بازتعریف کرده و گستره وسیعی از وظایف را به منظور تحقق مدیریت واحد و یکپارچه شهری برای شهرداری‌ها در نظر گرفته است. در لایحه مذکور مواردی نظیر تهیه طرح‌های توسعه شهری، مدیریت احداث، توسعه، نگهداری و بهسازی معابر عمومی، مدیریت زمین و اراضی در محدوده و حریم شهرها، زمینه سازی مشارکت شهروندان، مشارکت در ایجاد و اداره مجتمع‌های گردشگری و تفریحی، مشارکت و برنامه‌ریزی ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان، محیط و منظر شهری، حمایت از هنرمندان و فعالیت‌های هنری، مدیریت یکپارچه حمل‌ونقل شهری، ایمنی و مدیریت بحران، ارتقاء مدیریت خدمات شهری و موارد متعدد و گوناگون دیگر از وظایف شهرداری برشمرده شده است. لذا بر اساس مصوبات قانونی، شورای اسلامی شهر و شهرداری در حوزه‌های گوناگون اقتصادی –اجتماعی-فرهنگی و زیست‌محیطی وظایف متعددی بر عهده‌دارند و کیفیت زندگی شهروندان به صورت جدی وابسته به نحوه عملکرد و کارایی این نهادها در عرصه مدیریت شهری می‌باشد … ادامه دارد

*دکترای مدیریت و برنامه ریزی شهری

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=66333
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: