تاریخ ارسال : ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۵ ساعت : ۸:۰۴ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
«سرای سوشید» دستاورد تجربه مثبت اقامتگاه گردشگری در برزک است

«گردشگری» جایگزینی مناسب برای جلوگیری از مهاجرت جوانان به شهرها

کاشان نیوز: شب گذشته در «سرای سوشید» برزک مراسم گشایش این اقامتگاه سنتی که یکی از خانه‌های قدیمی محله «مصلی» در برزک است با حضور دکتر سعید خیرخواه استاد دانشگاه، دکتر میرعلی میرانصاری، عضو شورای عالی علمی مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی، رئیس و مسئول روابط عمومی آموزش‌وپرورش کاشان، رئیس و مسئول امور گردشگری اداره میراث کاشان، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد کاشان، تنی چند از اعضای شورای شهر برزک و مشارکت تعدادی از فعالان عرصه گردشگری برزک، رمضانعلی شیری، دکتر علی صالحیان و سید احمد حسینیان برپا شد.

در خلال برنامه‌ها نیز اجرای موسیقی سنتی توسط استاد مرتضی کاشانی و استاد امرالله مهران فر و شاهنامه‌خوانی توسط ستایش سعدآبادی اجرا شد.

این جلسه که فرماندار کاشان و شهردار برزک علی‌رغم دعوت در آن حضور نداشتند ضمن ایراد سخنانی توسط دکتر جاوری، دکتر جوادی، مهندس محمدرضا مصطفوی، عضو شورای اسلامی شهر برزک و حجت اله ناصحی پور، مهندس هوشمندی نژاد، مدیر احیای بافت تاریخی کاشان و اکبر رضوانیان، مدیر خانه نقلی و مسعود عطارها، همراه با برگزاری موسیقی سنتی و شاهنامه‌خوانی به تبادل‌نظر و گفتگو پیرامون موضوعات نیازمندی‌ها و استعدادهای گردشگری برزک بین حاضران سپری شد.

برزک شهری نوپاست که در سال‌های گذشته تنها تکیه‌گاه اقتصادی‌اش کشاورزی و قالی‌بافی بوده است ولی با بروز خشک‌سالی و قرار گرفتن در آستانه نابودی صنعت فرش دستباف به دلایل سیاست‌گذاری‌های غلط و از دست رفتن بازار فروش فرش به‌واسطه تحریم‌ها و شرایط جنگ با مهاجرت نیروی جوان روبرو و در شرایط نامساعدی قرارگرفته؛ اما با ورود تنی چند از شهروندان برزکی به عرصه ایجاد اقامتگاه‌های گردشگری، برزک در آستانه تحولی نو قرارگرفته است.

استقبال گردشگران از هوای کم‌نظیر و مناظر طبیعی بکر باعث دلگرمی شهروندان برزک شده است. برزک با قدم نهادن در این مسیر می‌تواند الگویی برای دیگر شهرها و روستاهای اطراف خود باشد که به واسطه شرایط بد اقتصادی نیروهای مفید کار خود را روانه شهرهای دور و نزدیک کرده‌اند. امید است مسئولان توان بهره‌گیری از شرایط پیش رو را داشته و این صنعت جایگزینی مناسب برای بازگرداندن جوانان مهاجر برزکی از شهرها گردد.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=56442
مطالب مرتبط

 • حسینیان اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۵ - ۷:۰۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  سرای سوشید دارای پنج اتاق می باشد. که دو اتاق آن نسبت به سه اتاق دیگر بزرگتر است. داخل هر اتاق حمام وجود دارد و آشپزخانه عمومی نیز در حیاط وجود دارد.
  سوشید دارای موقعیت های خاصی هست از جمله:
  قرار گرفتن در بافت تاریخی محله مصلی
  – همجواری با تپه قلعه
  – نزدیکی به نانوایی خشکی پزی
  – نزدیکی به مسجد مصلی و زیارت سراج الدین و سفره خانه کوهستان

  – قرار گزفتن نبش خیابان داشتن جای پارک چند ماشین جنب خانه
  – دارا بودن حیاطی دارای باغچه
  – سقف دو اتاق بزرگتر که یکی از اتاق ها چشم انداز خوبی به طبیعت دارد به صورت قدیمی است و با نی و چوب است.
  -اتاق های پایین با قالی جوشقانی مفروش شده است و گچ بری های راهرو داخل حیاط و سر در قدیمی این خانه با دو صفه کنار آن جلوه ای خاص به این خانه کوچک، اما زیبا بخشیده است.
  فاز اول تعمیرات این خانه تمام شده است و چندی دیگر شاهد تغییرات بیشتری در این خانه خواهیم بود.
  علاقمندان جهت بازدید و رزرو اتاق ها می توانند با شماره های
  زیر تماس حاصل فرمایند.
  ۰۹۱۳۳۶۲۱۶۲۱
  ۰۹۹۰۱۰۳۱۶۲۱

  (0)(0)
 • دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: