تاریخ ارسال : ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ ساعت : ۷:۱۶ ق.ظ ۱ نظر
Print Friendly
همه دوستداران طبیعت می توانند با ما همراه شوند؛

گروه کوهنوردی یاران؛ از طبیعت‌گردی تا فتح قله‌های جهان

کاشان نیوز-محبوبه قدیریان: به منظور آشنایی و ترویج طبیعت گردی و کوهنوردی در میان مردم کاشان و  به مناسبت فتح قله های شاهداغی و بازاردوز آذربایجان به همت  تیمی از اعضای گروه کوهنوردی و طبیعت گردی یاران کاشان، گفت و گویی با امیرحسین پیوندی، سرپرست و امید یزدان پناه از اعضای این گروه داشته ایم که در ادامه می خوانید:

ابتدا گروه کوهنوردی و طبیعت گردی یاران را معرفی بفرمایید.

پیوندی: این گروه در سال ۹۰ ثبت شد و امسال پنجمین سال فعالیت ما با مجوز رسمی است. مجموعا حدود ۲۰ سال سابقه کوهپیمایی داریم. گروه یاران یکی از فعالترین گروههای منطقه در کاشان و همچنین در استان است. حدود صدنفر عضو بیمه شده و حدود پنجاه تا شصت نفر عضو فعال داریم. پنجاه و دو هفته سال یعنی همه جمعه ها برنامه داریم که هر ماه یک برنامه بیرونی هم داریم و برنامه ها غیرتکراری و متنوع هستند. ما در این گروه دو هدف را دنبال می کنیم: یکی کوهنوردی، و دیگری طبیعت گردی. خود من دارای مدرک تور لیدری هستم. بحث کلی، صعودهای ورزشی است و ما طبیعت گردی هم در کنار آن آوردیم. کسانی که سختشان است کوهنوردی کنند برنامه های طبیعت گردی را شرکت می کنند. اگر کوهنوردی را شرکت کنند و نتوانند تا آخر بیایند تا جایی می آیند و می نشگروه یارانینند و بقیه می روند و بعد برمی گردند. بازه سنی ما از ۱۶ تا ۸۶ داریم. البته کوچکتر هم داریم در برنامه های طبیعت گردی می توانند شرکت کنند. شغل های مختلف از همه اقشار دکتر، مهندس، کارگر معمولی و … اما همه پا به پای هم کوهنوردی می کنند و با ایثار و جوانمردی و گذشت همراه است و مقام در آن نیست. به لحاظ بعد روحی بسیار خوب است چون که در آبشار، چمن، غار، جنگل و کویر هستیم، یک بار شرکت کنند دیگر به آن اعتیاد پیدا می کنند. سه اصل ایمنی، ایجاد روحیه ورزشی و حفظ محیط زیست در کوهستان برای ما مهم است. ما اصلا نمی گذاریم زباله ای حتی پوست شکلات ریخته شود و همیار محیط زیست هم شده ایم.

یزدان پناه: گروه یاران ماهی یکبار برنامه سنگین دارد. حرفه ای های گروه اکثر کوههای بلند ایران را فتح کرده اند. طبیعت گردی های گروه زبانزد است. بعضی جاها که می رویم اینقدر مناظر طبیعی زیبا دارد می گویند اینجا کاشان است؟ ماهی یک بار برنامه خوب ایرانگردی داریم. چند نفری هستند که می گویند ما نیاییم کوه، اعصابمان به هم می ریزد. خیلی ها را داشتیم قرص های اعصاب و روان استفاده می کردند. از وقتی برنامه های گروه را شرکت می کنند آن ها را کنار گذاشتند. می گویند در هفته بیمه هستیم و منتظر جمعه هستیم که دوباره بیاییم.

گروه غیر از کوهنوردی و طبیعت گردی بشاهداغی رنامه های دیگری نیز دارد؟

پیوندی: بله، ما فعالیت های محیط زیستی و خیرخواهانه هم داریم. این جمعه برنامه ای در آسایشگاه معلولین داریم تا آنجا شناخته شود و کمک مالی و معنوی به آنجا شود. پاکسازی کوهستان در روز هوای پاک و زمین پاک در دو شش ماهه سال داریم. ۱۵ اسفند هم درختکاری داریم. با جمعیت کویر سبز همکاری داریم.سه شنبه شبها ساعت ده هم برنامه های دوچرخه سواری هم داریم؛ تا آقاعلی عباس یا بام شهر و …. حمایت هایی در تهیه دوچرخه هم می کنیم و اگر کسی مشکل مالی داشته باشد از صندوق قرض الحسنه گروه وام بدون کارمزد می دهیم که تاکنون حدود ده بیست نفر استفاده کرده اند.

یزدان پناه: روز اول عید نوروز دیدار از آسایشگاه سالمندان گلابچی داریم و کاری از دستمان بربیاید برای آنها انجام می دهیم. برنامه حمایت از بچه های تئاتر کاشان هم داشتیم. اطلاع رسانی کردیم و با جمعی از اعضای گروه یاران رفتیم. اعضای گروه خیلی پایه هستند و کارهای فرهنگی را حمایت می کنند.

درباره صعود به قله های شاهداغی و بازاردوز توضیح بدهید.

پیوندی: این برنامه بعد از آرارات ترکیه، آراگاتس ارمنستان، کاچکار ترکیه برنامه چهارم برون مرزی گروه بود و برای اولین بار در سطح استان انجام شد. ما قله شاهداغی با ارتفاع  ۴۳۰۰ متر را فتح کردیم و پس از آن تیم سه نفره ای تشکیل دادیم و با سه ساعت فاصله به قله بازاردوز با ارتفاع ۴۴۶۵ متر به عنوان بام آذربایجان صعود کردیم. صعودکنندگان آقایان موسوی، نوبختیان، شفیعی، شبانی، سیاح، مناقبی، امیری، رسولی بودند و خودم که سرپرست تیم اعزامی بودم. منطقه شاهداغی در عین داشتن شیب تند و سربالایی مراتع بسیار سرسبز با عشایر مهمان نواز و هوای مطبوعی داشت. این برنامه با برپایی سه کمپ و سه روز کوهنوردی و کوهپیمایی و با کوله های ۷۰ لیتری به شکر خدا و همت و اراده اعضای گروه به سرانجام رسید. از اهداف آینده گروه ما هم صعود به بام اروپا قله آلبروس در روسیه و بام آفریقا قله کلیمانجارو در کنیا خواهد بود.

بانوان هم برنامه ها و گروه های کوهنوردی و طبیعت گردی دارند؟

پیوندی: گروه ما هم بانوان دارد. سه گروه بانوان هم هستند که یکشنبه ها و دوشنبه ها و سه شنبه ها فعالیت می کنند. جمعه ها هم در برنامه های ما شرکت می کنند. حضور خانمها در صعودها هم جدی است.

شرایط عضویت چیست؟

یزدان پناه: بیمه سالیانه با هزینه پانزده هزار تومان که برای تمام ورزشهاست و حتما لازم است. برخلاف گروههای دیگر شهرها هزینه عضویت نداریم. هزینه های هر برنامه شخصی است و انصافا خوب است.

درباره تاسیس خانه کوهنورد کاشان هم توضیح بدهید.

پیوندی: متولی خانه کوهنورد کاشان هیات کوهنوردی است که هشتاد درصد کار آن انجام شده است و انشالله در سال آینده افتتاح خواهد شد. گروه ما هم در حد توان خود کمک کرده است. با افتتاح این خانه، مهمانان کوهنوردی که وارد کاشان می شوند خواهند توانست در آنجا اقامت کنند. دفترIMG_9259ی برای تشکیل کلاسها و جلسات گروهها و زیرزمینی برای سنگ نوردی دارد و برای اقامت ۵۰ نفر جا دارد. مکان آن روبروی پارک جوان است که مسافران به آنجا دسترسی راحتی هم خواهند داشت.

با تشکر از شما.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=47310
مطالب مرتبط

  • کاشان مهر ۱۴, ۱۳۹۴ - ۱۰:۰۵ ق.ظ - پاسخ دادن

    این دوستان عزیز چه دیدگاهی پیرامون تصاحب کوه اردهال کاشان توسط دلیجان دارند؟ آیا این دوستان در مراسم ثبت قله به نام دلیجان حضور داشتند؟

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: