تاریخ ارسال : ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۵۴ ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly

گلاب، اسانس و عطر گل سرخ اصلی‌ترین محصول گل سرخ

کاشان نیوز: آیین سنتی «گل غلتانی» در کاشان اوایل اردیبهشت‌ماه برگزارشده و این آیین سنتی موردپسند گردشگران داخلی و خارجی قرارگرفته است.

به گزارش تسنیم، هم‌زمان با رسیدن موسوم بهار، گل‌ها و درختان شکوفه‌های خود را کم‌کم باز می‌کنند تا طراوت و شادابی دوباره به منطقه کاشان می‌بخشد و محبوب‌ترین گل نیز در نزد کاشانی‌ها گل محمدی است زیرا عطر و بویی دل‌انگیز دارد.

گل محمدی عمدتاً در شهرهای نیاسر، قمصر و برزک کاشان کشت می‌شود و در روستاهای کاشان ازجمله علوی مشهد اردهال کاشان نیز گل محمدی کشت می‌شود و اصلی‌ترین محصول این گل خوش عطر، گلاب است و از دیگر محصول به‌دست‌آمده از این گل، اسانس و عطر گل محمدی است.

آیین سنتی «گل غلتانی» آیین سنتی برگزارشده در کاشان است که سالیان متمادی در کاشان برگزار می‌شده و به تدریج این آیین سنتی در قالب یک جشنواره ملی برگزار می‌شود و امسال نیز دومین جشنواره «گل غلتانی» در خانه تاریخی آل یاسین برگزار شد.

آیین سنتی «گل غلتانی» نوزادانی که اولین بهار زندگی خود آغاز کردند، میان پارچه‌ای سفید که گل برگ‌های گل محمدی در آن ریخته شده بود می‌خوابانند و چهارگوشِ پارچه گرفته و با ذکر صلوات و شعرخوانی نوزادان را در گل برگ‌ها تطهیر کرده و می‌غلتانند و پس از انجام مراسم مهمانان با شربت گل محمدی پذیرایی می‌شوند.

اهالی کاشان در مورد آیین سنتی «گل غلتانی» معتقد هستند که غلتاندن نوزاد در میان گل‌های محمدی، سبب طراوت و شادابی او و دور ماندن از زشتی‌ها و بیماری‌های مختلف شده و همچنین طراوت گل برگ‌ها از پوست بدن نوزاد محافظت کرده و کودک را خوش‌رو و سرزنده نگاه می‌دارد.

محسن جاوری، رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری کاشان در گفت‌وگو با خبرنگار با بیان اینکه گل و گلاب کاشان شهره جهانی دارد، اظهار داشت: برداشت گل محمدی معمولاً از اواسط اردیبهشت‌ماه آغازشده و تا پایان خردادماه ادامه دارد و در این مدت کاشان پذیرایی گردشگرانی از داخل و خارج کشور است و پیش‌بینی می‌شود امسال کاشان پذیرای دو میلیون گردشگر باشد.

محمود تولایی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ضمن اشاره به صادرات اسانس گل محمدی از کاشان اظهار داشت: در سال گذشته ارزش اسانس صادراتی گل محمدی از کاشان اسپانیا، فرانسه و پرتغال به ۳۵۰ هزار دلار می‌رسد که نسبت به سال ۹۴ رشد ۴ برابری داشته است.

رئیس اتاق بازرگانی کاشان در مورد صادرات گل و گلاب کاشان افزود: در سال گذشته دو میلیون و ۷۶۱ کیلوگرم صادرات گلاب و عرقیجات از کاشان داشتیم که ارزش ریالی آن به هفت میلیون دلار می‌رسد و بیشتر به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس صادرات داشتیم.

رئیس اداره جهاد کشاورزی کاشان نیز به خبرنگار اظهار داشت: دو هزار و ۲۴۳ هکتار از مزارع تحت کشت در کاشان به گل محمدی اختصاص دارد که حدود دو هزار و ۹۶ هکتار آن بارور است و مابقی نهال کاشته شده است.

مجید کافی‌زاده از فعالیت ۱۵۰۰ کارگاه سنتی تولید عرقیجات در منطقه کاشان خبر داد و افزود: تعداد دیگ‌های استفاده‌شده در کارگاه‌های سنتی به جهت تولید گلاب و عرقیجات به سه هزار دیگ می‌رسد

کافی‌زاده با بیان اینکه امسال به دلیل سرمازدگی ۲۰ درصد کاهش تولید گل محمدی در کاشان رخ می‌دهد، افزود: میزان رویش گل محمدی در برزک ۱۱۶۸ هکتار، نیاسر ۲۸۷ هکتار، بخش مرکزی ۱۳۴ هکتار و قمصر ۵۰۶ هکتار است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=66457
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: