تاریخ ارسال : ۲۱ فروردین ۱۳۹۳ ساعت : ۱۱:۲۰ ب.ظ ۳ نظر
Print Friendly
اولین اظهار نظر رسمی در باره خمره مکشوفه در سیلک:

گور خمره‌ای مکشوفه در کاشان متعلق به دوره اشکانیان است

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان پنج روز پس از واقعه اعلام کرد: ˈگور خمره ایˈ کشف شده در حریم تپه‌های باستانی ˈسیلکˈ این شهر متعلق به دوره اشکانیان است.

کاشان نیوز: رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان اعلام کرد: ˈگور خمره ایˈ کشف شده در حریم تپه‌های باستانی «سیلک» این شهر متعلق به دوره اشکانیان است.
«مهران سرمدیان» روز پنجشنبه در گفت‌و‌گو با خبرنگاران اظهار کرد: این گور خمره‌ای در پی تماس تلفنی مالک یکی از پلاک‌های واقع در حریم درجه دو محوطه باستانی سیلک مبنی بر وجود قسمتی از خمره سفالی در بدنه دیوار چاه واقع در حیاط منزلش در هفته جاری کشف شده بود.
وی افزود: کار‌شناسان میراث فرهنگی پس از بازدید از محل با توجه به اهمیت موضوع با استقرار کار‌شناسان باستان‌شناس و مرمت گر در محل و پس از چند روز کاوش و استحکام بخشی اولیه، خمره یاد شده را از درون خاک بیرون کشیدند و برای انجام مرمت اصولی و مطالعات تکمیلی به کارگاه مرمت این اداره منتقل کردند.
به گفته وی با توجه به بررسی و کار‌شناسی انجام شده، این اثر تاریخی یک تدفین گور خمره‌ای متعلق به دوره اشکانیان است که به عنوان سندی معتبر و برگ زرینی از تاریخ کاشان بشمار می‌رود.
سرمدیان یادآوری کرد: ادامه مطالعات و بررسی‌های باستان‌شناسی با همکاری مالکان حریم محوطه باستانی سیلک و پیدا شدن موارد مشابه می‌تواند نقش بسزایی در تبیین ابهامات موجود در زمینه این مقطع از تاریخ کاشان باشد.
وی تصریح کرد: این خمره سفالی با ارتفاع ۷۵ و قطر بدنه ۱۴۸ سانتی‌متر می‌باشد که اسکلت انسان درون آن نیز مربوط به دوره اشکانیان است.
وی افزود: وجود اسکلت‌های انسان در این خمره‌ها از شاخصه‌های گورهای خمره‌ای است.
سرمدیان تاکید کرد: این گور خمره‌ای نخستین گور کشف شده از این نوع در شهرستان کاشان است.
جامعه‌شناسان می‌گویند، زرتشتیان بر این باور بودند که زمین پاک است و نباید با دفن جسد باعث آلودگی آن شد بر همین اساس اجساد را در خمره‌ها می‌گذاشتند و در آن را گل اندود می‌کردند و پس از گذشت مدت زمانی، جسم مردگان تبدیل به خاک می‌شد و آثار باقیمانده ابتدا در داخل ظرف و سپس طی آیینی به داخل گور دخمه‌ای انتقال می‌یافت.
عمر گورهای دخمه‌ای، حدود دو تا شش هزار سال تخمین زده می‌شود
محوطه باستانی سیلک با شماره ۳۸ در تاریخ سال ۱۳۱۰ شمسی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
منبع: ایرنا

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=30038
مطالب مرتبط

 • متی کاشونی فروردین ۲۲, ۱۳۹۳ - ۱۰:۴۶ ب.ظ - پاسخ دادن

  بالاخره جرات کردند خودشون خبر بدن نرفتند برای خودشیرینی حبر را به فرماندار اعلام کنند که به رسانه ها برساند…..
  هرچند اعلام خبر کشف این گور خمره توسط فرماندار نشاندهنده نداشتن استقلال مدیران میراث فرهنگی کاشان است ..

  (0)(0)
  • اعتراض فروردین ۲۳, ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۱ ق.ظ - پاسخ دادن

   البته یک هفته بعد از پیدا شدن خمره خبر را منتشر کردند و عکس که ایرنا زده بود هم عکس واقعی نبود!!!؟؟؟

   (0)(0)
   • متی کاشونی فروردین ۲۳, ۱۳۹۳ - ۱:۴۹ ق.ظ - پاسخ دادن

    توی مصاحبه مطبوعاتی فرماندار هم عکس واقعی به رسانه ندادن که خبرگزاری ها کار کنند… چون منبع خبر از طرف فرماندار بوده پس رسانه ها از عکس تزیینی استفاده می کنند یا عکسی از یک گور خمره ای …

    (0)(0)

  دیدگاه شما

  لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: