تاریخ ارسال : ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت : ۱۰:۳۴ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly
رئیس میراث فرهنگی کاشان:

‌ هر اقدامی در محوطه باستانی کفتارخون به کاوش‌ها بستگی دارد

کاشان نیوز: در خبرها به گوش می‌رسد که شهرداری کاشان بدون توجه به اخطار میراث فرهنگی، قصد انجام عملیات عمرانی بر روی محوطه تاریخی ۴۵ هزار ساله کفتار خون دارد. در همین راستا صبح امروز رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان ضمن تایید این خبر، گفت: انجام هر گونه عملیات و اقدامی در محوطه‌های باستانی کفتارخون و زردکوه ساحل واقع در محدوده این شهرستان به نتیجه انجام کاوش‌های باستان شناسی بستگی دارد.

محسن جاوری روز پنجشنبه به خبرنگاران بیان کرد: محوطه‌های باستانی کفتارخون و زردکوه ساحل که با فاصله اندک در مجاور یکدیگر قرار دارند، مربوط به دوره پارینه سنگی میانی با قدمت بیش از ۴۵ هزار سال هستند و حضور انسان آن دوره در مرکز ایران را نشان می دهند.

وی افزود: موضوع ساخت سیل بند یا مسیر هدایت سیلاب و همچنین احداث بلوار امام خامنه‌ای از مسکن مهر برای دسترسی به خیابان امیرکبیر سال گذشته مطرح بود که به طور دقیق از میان این ۲ محوطه باستانی ثبت شده در فهرست آثار ملی عبور می‌کرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان بیان کرد: اسناد حضور انسان در دوره پارینه سنگی میانی در بخش مرکزی ایران در چند محوطه تاریخی مانند کفتارخون، زردکوه ساحل، سفیداب، خزاق، درین و فین در یک محدوده هستند.

او اضافه کرد: تاکنون سه محوطه باستانی زردکوه ساحل، سفیداب و کفتارخون در فهرست اثرهای ملی ثبت شده و با توجه به برخی ضرورت‌ها مانند خطر بروز سیل، به پژوهشکده باستان شناسی سازمان میراث فرهنگی کشور پیشنهاد داده شد تا در این زمینه رهنمودی ارائه کند.

جاوری ادامه داد: پژوهشکده اعلام کرد که با توجه به تداخل مسیر سیلاب با کفتارخون و زردکوه ساحل و نظر به اهمیت این محوطه‌های باستانی، شهرداری کاشان باید مسیر کانال را تغییر داده و خارج از محدوده عرصه و حریم، سیل بند را احداث کند.

وی گفت: این پژوهشکده همچنین پیشنهاد داده تا با توجه به قدمت این محوطه‌های باستانی از یک تیم ویژه متخصص باستان شناسی پارینه سنگی و حفاری نجات بخش بهره گرفته شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان افزود: در این پیشنهاد که در تاریخ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ عنوان شده تا شهرداری برای انجام کاوش تامین اعتبار یک میلیارد ریالی را بر عهده بگیرد تا پس از دستیابی به اطلاعات کامل تصمیم گیری شود که هنوز پاسخی دریافت نشده است.

او در ادامه از آغاز فصل سوم کاوش‌ها در محوطه باستانی استرک در سال جاری خبر داد و گفت: فصل نخست این کاوش با ۱۵۰ میلیون ریال اعتبار استانی سال ۹۵ و فصل دوم نیز سال گذشته با ۲۰۰ میلیون ریال اعتبار فرمانداری ویژه کاشان انجام شد.

وی اضافه کرد: محوطه باستانی استرک مربوط به دوره آهن است که در کاوش‌های گذشته اطلاعات بسیار مهمی به ویژه از دوره آهن ۱ به دست داد اما در مقایسه با سایر محوطه‌ها، کشف شواهدی از انجام مرده سوزی، آن را ممتازتر کرده است.

محوطه‌های باستانی کفتارخون و زردکوه ساحل مربوط به دوران پارینه ‌سنگی میانی، به ترتیب در فاصله ۶ و ۴ کیلومتری جنوب غربی کاشان قرار دارد.

به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان افزون بر یک هزار و ۷۰۰ اثر تاریخی در این شهرستان شناسایی شده که ۳۲۰ اثر در فهرست ملی و یک اثر در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.
شهرستان کاشان با جمعیت نزدیک به ۳۶۵ هزار نفر در فاصله ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=71695
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: