تاریخ ارسال : ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت : ۲:۰۲ ب.ظ ۰ نظر
Print Friendly

‎باشگاه نجوم مهرماه انجمن نجوم سپهر کاشان برگزارشد ‎

کاشان نیوز– فهیمه استادیان: ‌باشگاه نجوم مهرماه انجمن نجوم سپهر کاشان عصر پنج‌شنبه ۲۷ مهر ساعت ۱۷:۳۰ با شرکت بیش از ۸۰ نفر از اعضا و علاقه‌مندان در مکان دفتر انجمن نجوم سپهر کاشان برگزار شد.

عصر فضا از آغاز تا امروز،‌‌‌‌‌‌‌اولین برنامه‌ی باشگاه نجوم مهر بود که توسط محمدرضا پاکروان‌فر اجرا شد و به تشریح مأموریت‌های فضایی از آغاز دستیابی بشر به علوم فضایی تا پایان مأموریت فضاپیمای کاسینی پرداخت.

برنامه‌ی دوم گفتگوی تلفنی با سیروس برزو به مناسبت هفته جهانی فضا بود. سیروس برزو از پیشکسوتان عرصه‌ی ترویج علوم فضایی و جزء اولین روزنامه‌نگاران علمی کشور است. اولین نشریه‌ی علمی مخصوص نوجوانان تحت عنوان کیهان علمی توسط او در اواخر دهه شصت منتشر شد. وی با اشاره به نقش مهم انجمن‌ها و سازمان‌های مردم‌نهاد که در شاخه‌های مختلف علمی فعالیت می‌کنند گفت: ما تنها نقطه امیدی که در کشور داریم همین مؤسسات مردم‌نهاد هستند که بر محوریت عشق کار می‌کنند. این‌ها هستند که خون تازه‌ای در رگ‌های جامعه‌ی علمی تزریق می‌کنند؛‌‌زیرا در کارشان به دنبال پست و مقام و یا دریافت حکم نیستند و از روی علاقه و عشق کار می‌کنند.
‎ویژه‌برنامه‌ی باشگاه نجوم مهر روایت مأموریت بیست‌ساله‌ی فضاپیمای کاسینی از زبان علی افشاری بود. علی افشاری
‎دانش‌آموخته‌ی مهندسی پرتوشناسی و مهندسی برق دانشگاه لس‌آنجلس ایالت کالیفرنیا، مهندسی مکانیک دانشگاه شیکاگو، مهندسی پرتوشناسی دانشگاه لاورنه،‌رشته‌ی طراحی دوربین در ایالت کولورادو و رشته‌ی هوانوردی در دانشگاه جان وین است.‌

وی به مدت ۲۴ سال طراح، نویسنده و مشاور در مؤسسه طراحی مکانیک نور در کالیفرنیا بوده و در پروژه تلسکوپ هابل و فضاپیمای کاسینی مشارکت داشته است. آخرین تجربه کاری او کار روی سفینه‌های فضایی در JPL (Jet Propulsion Lab) آزمایشگاه پیشرانش جت،‌یکی از ارگان‌های ناسا است.‌افشاری علاوه بر چندین اختراع موفق درزمینۀ اپتومکانیک و میکروسکوپ اتمی، مؤلف چندین کتاب و مقاله در مورد دوربین‌های عکاسی است.‌وی پس از بازگشت به ایران موزه‌ای درزمینهٔ اپتیک و الکترواپتیک تأسیس کرده است.‌‌بعد از پایان برنامه علی افشاری به سؤالات حضار پاسخ گفت.
‎بخش پایانی باشگاه نجوم مهرماه تقدیر از حضور مهندس علی افشاری توسط هیئت‌مدیره و مدیریت انجمن نجوم سپهر کاشان بود.
‎ لازم به ذکر است انجمن نجوم سپهر کاشان اولین سازمان مردم در کاشان است که درزمینهٔ نجوم و فضا از سال ۱۳۸۱ تاکنون فعالیت می‌کند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=68931
مطالب مرتبط

دیدگاه شما

لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: