تاریخ ارسال : ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت : ۱۱:۵۹ ب.ظ ۱ نظر
Print Friendly
«انجمن ادبی بانوان کاشان» و با همکاری «بنیاد شعر و ادبیات داستانی» برگزار کرد

‎نشست رونمایی و نقد و بررسی سه اثر داستانی برگزار شد

کاشان نیوز: نشست ادبی رونمایی از «او کمی بهتر از یک قاتل بود» نوشته «فاطیما فاطری» و «تهی تراژدی» نوشته «لیلا ساتر» و نقد و بررسی «مای ما» اثر «فاطمیا فاطری» با حضور «راضیه تجار» عصر دوشنبه ۲۲ آبان‌ماه و از ساعت ۱۷ در خانه دوست در کاشان برگزار شد.

‎در این نشست داستانی که توسط «انجمن ادبی بانوان کاشان» و با همکاری «بنیاد شعر و ادبیات داستانی» برگزارشد، بخشی از رمان «مای ما» توسط «میثم کفیل» و بخشی از رمان «تهی تراژدی» توسط «فاطمه اکبری» اعضای گروه دوبله «بامبو کاشان» روایت و اجرا شد و در ادامه طی آیین‌های خاص و با حضور جمعی از پیش‌کسوتان ادبیات و فرهنگ کاشان از این دو کتاب رونمایی شد.

‎ در این برنامه «عطیه راد» داستان‌نویس و منتقد ادبی، ضمن تشکر از برگزارکنندگان این نشست ادبی، در سخنان کوتاهی با اشاره به این‌که رمان «مای ما» درون‌مایه‌ای دینی و مقدس دارد، گفت: این کتاب رمان اول خانم «فاطری» است و طبعا ویژگی‌ کار نخست و رمان اول بودن نویسنده را دارد و در نقد و نگاه به آن باید این ویژگی را مدنظر داشت.

‎راد، خوشخوان بودن، روانی و سادگی، فقدان دست‌اندازها و پیچیدگی‌های زبانی را از وجوه امتیاز رمان «مای ما» عنوان و تصریح کرد: این داستان با یک سفر به دنیای ناشناخته برای کشف آغاز می‌شود. استعاره سفر، استعاره جدیدی نیست و بسیار مورد استفاده قرارگرفته. ولی در این رمان نویسنده تلاش کرده به‌دور از سانتی‌مانتالیزم و چندپارگی مضمون، روایت خود را تا انتهای داستان با همان درون‌مایه مقدس پیش ببرد.

‎نویسنده رمان «من یک کلاه آفتابی قرمز دارم» در پایان شخصیت‌پردازی ضعیف و سیاه و سفید نشان‌دادن شخصیت‌های محوری داستان و یکی دو ایراد به منطق روایی داستان را به عنوان نقطه ضعف «مای ما» برشمرد.

‎سپس «راضیه تجار» داستان‌نویس و مهمان برنامه با اشاره به مرارت‌های کار داستان‌نویسی از یافتن سوژه، پرداخت، نوشتن، ویرایش، چاپ و … و این‌که با این مرارت‌ها بیگانه نیست، اظهارداشت: با هم این‌ها باید نقص‌های یک کار داستانی را مورد اشاره قرار داد.

‎تجار با اشاره به این‌که با محتوای رمان «مای ما» کمی زاویه دارم افزود: رمان روایت تضاد دو فکر و اندیشه است و نویسنده جانبدارنه پشت اندیشه یکی از شخصیت‌های محوری داستان می‌ایستد.

‎وی به پایان داستان که با تشییع جنازه شهدا همراه است اشاره کرد و گفت: این‌که در طول داستان اشاره به خانواده شهدا و جنگ نمی‌شود از نقاط ضعف روایی داستان است.

‎ نویسنده داستان «کوچه اقاقیا» با روایت برخی از داستان «مای ما» که لجاجت پدر «فواد» در اجازه‌ندادن به دفن جنازه پسرش را روایت می‌کند تصریح کرد: این‌که دگم‌بودن این پدر بی‌حد است و نقطه پایان ندارد ایراد است. مثلا می‌شد گفت: پدر اجازه نمی‌داد او را در قبرستان مسلمانان دفن کنند تا حدی بر دگماتیسم پدر قابل تصور باشد.

‎ تجار، غیرقابل باوربودن بخشی از روایت‌های داستان و سستی در پردازش روایت آن بخش‌ها و همچنین نقص مختصری در پردازش شخصیت‌های محوری داستان را هم بخشی دیگر از نقص‌های «مای ما» عنوان کرد.

‎پیش از سخنان «راضیه تجار»، «مصطفی جوادی‌مقدم» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان در سخنان کوتاهی، با سپاس از انجمن ادبی بانوان کاشان، و خانه دوست برای برگزاری این نشست، تاکید کرد: کتاب، مطالعه و نویسندگی را از باید سنین پایه در کودکان نهادینه کرد تا نسل آینده نسلی آگاه و آشنا به مسائل فرهنگی باشد.

‎«مای ما» نخستین رمان «فاطیما فاطری» است که در ۱۳۱ صفحه اوایل سال ۱۳۹۶ توسط نشر نشانه منتشر و برگزیده سومین جشنواره ادبی «لیراو» شده است.

‎در این نشست همچنین «مهدیه ابوالقاسمی» و «ساره‌سادات رضوی» دو عضو نوجوان انجمن ادبی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان کاشان دو قصه کوتاه خواندند.

لینک خبر: http://kashannews.net/?p=69214
مطالب مرتبط

  • دنیا آبان ۲۴, ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۱ ق.ظ - پاسخ دادن

    افرین بر این همت

    (0)(0)
  • دیدگاه شما

    لطفا مقدار صحیح را در کادر زیر وارد نمایید: