17 کوره ذوب سرب غیرمجاز در کاشان تخریب شد

بخشدار مرکزی کاشان گفت:برای ذوب سرب در این کوره های غیرمجاز واقع درمنطقه شوراب در50 کیلومتری کاشان از باتری های خودرو استفاده می شده است.
آقای اکبری افزود: این کوره ها علاوه بر آلایندگی هوا، عوارض دیگری همچون مشکلات تنفسی و ریوی، افزایش ناگهانی آمار مرگ و میر دام ها و تاثیر بر سیستم تولید مثل آنها، نفوذ شیرابه حاصل از ذوب سرب به آب های زیرزمینی و رهاسازی زباله های سمی و شیمیایی در منطقه و هوای آزاد را نیز برای ساکنان و کشاورزان این منطقه به همراه داشته است.
وی گفت: این کوره ها در پی اعتراض و شکایت کشاورزان و اهالی ساکن در این منطقه برای پیشگیری از بروز فاجعه ی زیست محیطی تخریب شد.
عده ای از سه سال پیش منطقه ای با وسعت 10 هزار هکتار از منابع طبیعی را که مزارع کشاورزی محسوب می شد را با پرداخت ماهانه 2 میلیون ریال از صاحبان آنها اجاره کرده و اقدام به ذوب سرب می کردند.
بیشتر این کوره ها در محدوده استان قم فعالیت می کرده اند که پس از اقدام مسوولان این استان در مورد جمع آوری و تخریب آنها، صاحبان کوره ها فعالیت خود را به حوزه استحفاظی شهرستان کاشان انتقال داده اند.

لازم به ذکراست در 13 اسفند ماه 1390 تارنمای روزنامه کاشان در مورد این کوره های خطرناک و آلاینده مطلبی هشدار گونه منتشر نموده اما پس از 8 ماه اقدام به تخریب این کوره ها شده است.

منبع: واحد مرکزی خبربازگشت به صفحه اول
دسته بندي : اخبار, ویژه